Sierpień 2024 w Ambasadzie RP w Budapeszcie
03.09.2024
Przedstawiamy przegląd najważniejszych wydarzeń w Ambasadzie RP w Budapeszcie w sierpniu 2024 roku.
1 sierpnia o godzinie 17:00, historycznej Godzinie "W”, na cmentarzu wojennym Wspólnoty Brytyjskiej w Solymár pod Budapesztem ambasador RP na Węgrzech Sebastian Kęciek, któremu towarzyszyli konsul RP Andrzej Kalinowski, dyrektor Instytutu Polskiego w Budapeszcie Dominika Teske oraz oficer łącznikowy polskiej policji mł. inspektor Bogusław Kołdys wzięli udział w uroczystościach 80. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. W Solymár znajdują się groby 37 polskich lotników, którzy polegli na Węgrzech w czasie lotów z zaopatrzeniem dla walczących powstańców warszawskich. Samoloty brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych (Royal Air Force) startujące z włoskiego Brindisi, które pilotowali, zostały zestrzelone nad Węgrami przez tutejszą obronę przeciwlotniczą.
9 sierpnia 2024 roku ambasador Sebastian Kęciek spotkał się z rozpoczynającym swoją misję na Węgrzech ambasadorem Kosowa Delfina Pllanę.
15 sierpnia ambasador Sebastian Kęciek, konsul RP Andrzej Kalinowski oraz attaché obrony płk. Sławomir Mnitowski złożyli 15 sierpnia kwiaty pod popiersiem marszałka Józefa Piłsudskiego w parku przy Csörsz utca w XII dzielnicy Budapesztu. Okazją było Święto Wojska Polskiego, obchodzone w Polsce na pamiątkę bitwy warszawskiej, w której Wojsko Polskie powstrzymało Armię Czerwoną maszerującą na zachód Europy. Ta jedna z najważniejszych zwycięskich potyczek w polskiej, ale i europejskiej historii, która rozegrała się 104 lata temu, od kilku lat świętowana jest na Węgrzech w polskim gronie właśnie pod odsłoniętym w 2018 roku pomnikiem.
17 sierpnia ambasador Sebastian Kęciek wziął udział w Międzynarodowym Zlocie Polskiego Fiata 125p w Siófoku. Organizowana co dwa lata impreza gromadzi posiadaczy polskich oldtimerów będących marzeniem Polakow i kierowców z okolicznych krajów w latach 70. i 80. XX wieku. Ambasador wręczył nagrody posiadaczom najatrakcyjniejszych samochodów, a także osobom, które przebyły swoimi samochodami najdłuższą odległość - ponad 1100 km. Wydarzenie zostało wsparte finansowo przez Ambasadę RP w Budapeszcie w ramach programu współpracy Ministerstw Spraw Zagranicznych Polski i Węgier.
20 sierpnia ambasador Sebastian Kęciek oraz attaché obrony płk Sławomir Mnitowski wzięli udział w oficjalnych obchodach węgierskiego święta narodowego: uroczystym podniesieniu flagi oraz pasowaniu oficerów armii węgierskiej na placu Kossutha, przed budynkiem węgierskiego Parlamentu.
23 sierpnia ambasador Sebastian Kęciek przyjął nowo desygnowanego ambasadora Francji na Węgrzech Jonathana Lacôte, który jedną z pierwszych wizyt w Budapeszcie złożył w Ambasadzie RP w Budapeszcie.
23 sierpnia w Europejskim Dniu Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych, w muzeum Dom Terroru (Terror Háza) w Budapeszcie odbyło się seminarium poświęcone skutkom paktu Ribbentrop–Mołotow i zbrodniczym działaniom reżimów totalitarnych XX wieku w Europie. Ambasadę reprezentował kierownik Wydziału Polityczno-Ekonomicznego Jacek Śladewski, który wraz z przedstawicielami kręgów rządowych i korpusu dyplomatycznego zapalił znicz dla uczczenia pamięci ofiar reżimów faszystowskich i komunistycznych.