Stanowisko Ambasady RP w Budapeszcie nt. publikacji dziennika „Rzeczpospolita”
07.12.2022
Opublikowany 7 grudnia 2022 roku w dzienniku „Rzeczpospolita” artykuł red. Wiktora Ferfeckiego „Dyplomatyczny skandal w polskiej ambasadzie w Budapeszcie” zawiera błędne i wprowadzające w błąd informacje, pomimo przekazanego w dniu wczorajszym (tj. 6 grudnia 2022) oficjalnego komentarza Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Dnia 5 grudnia na zaproszenie ambasadora Sebastiana Kęcieka wystosowane do wszystkich członków nowo powołanej Węgiersko-Polskiej Grupy Przyjaźni przy węgierskim parlamencie, do Ambasady RP w Budapeszcie przybyło 13 przedstawicieli. W spotkaniu wzięli udział członkowie większości partii – zarówno koalicji rządowej (Fidesz, KDNP), jak i opozycyjnych (Momentum, LMP i Mi Hazánk), m.in. wicemarszałek parlamentu i przewodniczący grupy János Latorcai czy współprzewodniczący partii zielonych LMP Máté Kanasz-Nagy. Wśród nich było także dwóch przedstawicieli partii Nasza Ojczyzna (Mi Hazánk), w tym wiceprzewodniczący grupy Dávid Dócs oraz László Toroczkai. Drugi z opisanych w artykule polityków był na nim obecny dlatego, że – co przekazano błędnie w artykule – jest posłem Zgromadzenia Krajowego (gdzie pełni funkcję przewodniczącego klubu parlamentarnego swojego ugrupowania) i członkiem wspomnianej grupy. Należy do niej podobnie jak 19 innych posłów ze wszystkich opcji politycznych.
Spotkanie z członkami Węgiersko-Polskiej Grupy Przyjaźni przy węgierskim parlamencie jest wieloletnią tradycją, było organizowane także przez poprzednich ambasadorów. Jest okazją do zaprezentowania w bezpośrednich rozmowach polskiego stanowiska, co jest istotne szczególnie obecnie wobec występujących różnic dotyczących między innymi wojny na Ukrainie. Ambasador Sebastian Kęciek od rozpoczęcia misji w kwietniu 2022 roku, wykorzystuje wszelkie możliwe formaty do prezentowania i tłumaczenia polskiego punktu widzenia węgierskim uczestnikom życia publicznego, w tym poprzez spotkania bilateralne, wielostronne czy aktywności w węgierskich mediach.
Przewodniczący L. Toroczkai publikując zdjęcie ze spotkania na swoim profilu na Twitterze pominął informację, że było to spotkanie Grupy Przyjaźni. Ambasada RP w Budapeszcie zareagowała, wyjaśniając pod wpisem na jego profilu, że było to oficjalne spotkanie z węgierskimi parlamentarzystami, jednocześnie zamieszczając zdjęcie przedstawiające większość obecnych uczestników, którym również ilustrowany został artykuł. Redakcja została o tym poinformowana pisemnie przez Biuro Rzecznika MSZ, ale nie umieściła w swoim artykule przekazanych, a wpływających na kontekst informacji.
Dla uniknięcia podobnych nieścisłości w przyszłości zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z ambasadą, a nie poleganie wyłącznie na przekazie tylko jednej, na dodatek krytykowanej przez autora tekstu, strony.