W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Węgierskie odznaczenie na zakończenie misji ambasadora RP

26.05.2022

Jerzy Snopek, ambasador RP na Węgrzech w latach 2016-2022, który zakończył swoją misję 31 marca 2022 r., odebrał przyznane mu przez Węgry odznaczenie – Krzyż Komandorski Węgierskiego Orderu Zasługi.

Węgierskie odznaczenie na zakończenie misji ambasadora RP

Wręczono je podczas uroczystości, która odbyła się 26 maja 2022 r. w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Handlu.

Profesor Jerzy Snopek, historyk literatury i hungarysta, otrzymał odznaczenie za wkład w rozwój stosunków polsko-węgierskich i zasługi dla węgierskiej kultury. Order wręczył  wiceminister spraw zagranicznych i handlu Węgier Levente Magyar. Laudację wygłosił podsekretarz stanu w MSZiH József Magyar, który podkreślił, że w okresie pełnienia misji przez Jerzego Snopka powstała na Węgrzech Fundacja Wacława Felczaka (Wacław Felczak Alapítvány), zajmująca się popularyzowaniem współpracy polsko-węgierskiej w dziedzinie kultury, zaś w Polsce Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka. Otwarte zostały także trzy kolejne polskie konsulaty honorowe – w Keszthely, Szentendre i Szolnoku.

Z inicjatywy byłego ambasadora odsłonięto popiersie Józefa Piłsudskiego w Budapeszcie, popiersie rotmistrza Witolda Pileckiego w Balatonboglár oraz tablicę poświęconą prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu w Veszprém. József Magyar podziękował Jerzemu Snopkowi za pełnioną misję na Węgrzech i podkreślał, że jest on także autorem wielu artykułów i rozpraw naukowych, a w Polsce ukazało się ponad 20 zbiorów poezji węgierskiej w jego tłumaczeniu, obejmujących dzieła tak znanych twórców jak Sándor Petőfi. Nadmienił także, że Jerzy Snopek przełożył również na język polski węgierską konstytucję.

Na uroczystości Ambasadę RP w Budapeszcie reprezentowała kierownik Wydziału Polityczno-Ekonomicznego Katarzyna Ratajczak-Sowa i konsul RP Andrzej Kalinowski. Obecni byli m.in. rzecznik narodowości polskiej w parlamencie węgierskim Ewa Rónay, przewodnicząca Ogólnokrajowego Samorządu Polskiego na Węgrzech Maria Felföldi i przewodnicząca Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha Monika Molnár.

Fot. D. Borzon

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}