W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dofinansowanie przedsięwzięć polonijnych

Wydział Konsularny i Polonii Ambasady RP w Londynie współpracuje ze środowiskami polskimi w londyńskim okręgu konsularnym realizując przedsięwzięcia w obszarze szeroko rozumianej kultury, szkolnictwa oraz opieki i pomocy.

Współpraca odbywa się w ramach „Planu współpracy z Polonią i Polakami Za Granicą” przyjętego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych na dany rok budżetowy. Istotnym dokumentem programowym w obszarze współpracy jest również "Rządowy Program współpracy z Polonią i Polakami Za Granicą w latach 2015-2020”. Obowiązuje on do czasu przyjęcia nowego Programu Rządowego.

Przed wystąpieniem do placówki z ofertą w zakresie przedsięwzięć polonijnych prosimy o uważną lekturę zamieszczonego niżej materiału. Pomoże to w przygotowaniu propozycji działań, a nam w ich odpowiednim opracowaniu.

Za priorytetowe uważane są przedsięwzięcia mające na celu:

  • wspieranie nauczania języka polskiego, w języku polskim i wiedzy o Polsce oraz promujące dwujęzyczność,
  • umacnianie polskiej tożsamości poprzez polską ofertę kulturalną,
  • przedsięwzięcia, które będą podnosiły i uwydatniały pozycję oraz aktywność środowisk polonijnych na terenie Wielkiej Brytanii,
  • przedsięwzięcia wspierające rozwój kontaktów młodzieżowych, naukowych, kulturalnych, gospodarczych i sportowych młodego pokolenia z Polską,
  • przedsięwzięcia, które mają na celu podtrzymywanie związków z Polską, uczestniczenie w kulturze polskiej oraz motywowanie i ułatwianie powrotów do kraju. 

Przykłady przedsięwzięć polonijnych:

w zakresie szkolnictwa polskiego za granicą:

  • organizacja/udział w konferencjach oświatowych,
  • warsztaty edukacyjne dla nauczycieli j. polskiego i nauczycieli uczących po polsku,
  • organizacja zajęć dodatkowych,
  • organizacja imprez i konkursów dla dzieci i młodzieży (np. olimpiady, dyktanda, zawody sportowe), uroczystości rozpoczęcia i zakończenie roku szkolnego,

w zakresie opieki i pomocy dla Polonii i Polaków za granicą:

  • punkty wsparcia psychologicznego, dla osób w kryzysach
  • pomoc w organizowaniu porad prawnych

w zakresie pozostałej działalności:

  • organizacja konferencji, seminariów, pokazów filmów polskich, obchodów ważnych rocznic historycznych, kombatanckich uroczystości rocznicowych,
  • organizacja wieczorów autorskich artystów, koncertów, wystaw, przedstawień oraz warsztatów teatralnych,  dni kultury polskiej,
  • zakup lub przygotowanie wydawnictw i publikacji upamiętniających historię Polaków za granicą,
  • komputeryzacja i archiwizacja zbiorów bibliotecznych,
  • opieka nad miejscami pamięci narodowej (drobne renowacje/naprawy),
  • konkursy wiedzy, wycieczki historyczne i krajoznawcze, gry terenowe, rajdy rowerowe itp.

Procedura wnioskowania o dofinansowanie przedsięwzięć polonijnych:

Terminy nadsyłania wniosków:

  1. do 22 listopada – w przypadku przedsięwzięć całorocznych lub planowanych na pierwsze półrocze następnego roku,
  2. do 30 kwietnia – w przypadku przedsięwzięć planowanych na drugie półrocze roku bieżącego.

Przedsięwzięcie należy zaplanować w sposób umożliwiający jego pełną realizację oraz rozliczenie finansowe w przeciągu danego roku kalendarzowego, najpóźniej do 30 listopada roku budżetowego, w którym zostało przyznane dofinansowanie. Wnioski nadesłane po terminach nie będą rozpatrywane.

Tryb składania wniosków

Wnioski o dofinansowanie przedsięwzięć należy składać wyłącznie na przeznaczonym do tego celu formularzu. Szczególnie skrupulatnego opracowania wymaga kosztorys - przedstawienie realnych, racjonalnych kosztów, które na późniejszych etapach realizacji przedsięwzięcia nie będą ulegać zmianie.

Wypełniony wniosek wraz z oświadczeniem o braku podwójnego finansowania należy odręcznie podpisać, a następnie przesłać w formacie PDF na adres mailowy londyn.polacyzagranica@msz.gov.pl, wpisując w tytule wiadomości  - Przedsięwzięcie polonijne na I półrocze lub Przedsięwzięcie polonijne na II półrocze.

W przypadku składania więcej niż jednego wniosku, prosimy o informację dotyczącą ich zhierarchizowania (od najbardziej do najmniej pożądanego w realizacji). .

Oferty niekompletne, zawierające istotne braki, błędy lub przesłane na innych niż załączone powyżej formularze – nie będą rozpatrzone. Natomiast w wypadku niewielkich uchybień – zostaną zwrócone z prośbą o uzupełnienia.

Weryfikacja i akceptacja wniosków

Placówka dokonuje wstępnej oceny nadesłanych wniosków pod kątem spełniania wymogów formalnych oraz ich zgodności z celami polskiej polityki wobec Polonii, zapisanymi w "Rządowym Programie współpracy z Polonią i Polakami Za Granicą w latach 2015-2020”.

Następnie propozycje przedsięwzięć przekazywane są do Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ do analizy i ostatecznego zatwierdzenia ich realizacji.

Informację o zatwierdzeniu lub odrzuceniu wniosku o dofinansowanie danego przedsięwzięcia przekażemy Państwu drogą mailową. Placówka nie informuje o powodach odrzucenia wniosków przez DWPPG MSZ.

W wypadku przyznania dofinansowania zawierana jest umowa na realizację przedsięwzięcia do uzgodnionej kwoty. Wnioskodawca pokrywa koszty realizacji przedsięwzięcia sam, kwota z umowy przekazywana jest po jego rozliczeniu.

Zgodnie z ustawą o finansach publicznych nie ma możliwości przekazywania środków na realizację przedsięwzięć w formie zaliczki, faktur proforma.

Rozliczenie przedsięwzięcia

Rozliczenie następuje po protokolarnym odbiorze przedmiotu umowy i przedstawieniu rachunków z realizacji przedsięwzięcia, na podstawie faktury, rachunku lub noty księgowej wystawionej przez wykonawcę (tj. partnera polonijnego) na Ambasadę RP w Londynie i Raportu z realizacji przedsięwzięcia.

Wszelkie zmiany w pozycjach kosztorysu, harmonogramie czy sposobie realizacji zaakceptowanego przedsięwzięcia powinny zostać zgłoszone do placówki jeszcze przed jego rozpoczęciem. Łączy się to bowiem z koniecznością uzyskania przez placówkę zgody MSZ na wprowadzenie zmian w już zatwierdzonych przedsięwzięciach (nie jest to możliwe decyzją własną placówki).

Kontakt

W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z Wydziałem Konsularnym i Polonii Ambasady RP w Londynie:
londyn.polacyzagranica@msz.gov.pl

Materiały

Wniosek​_-​_Kosztorys​_uproszczony​_wzor
Wniosek​_-​_Kosztorys​_uproszczony​_wzor.xls 0.05MB
Raport z realizacji projektu
Raport​_z​_realizacji​_projektu​_wzor.docx 0.02MB
Oświadczenie​_o​_braku​_podwójnego​_finansowania​_wł​_
Oświadczenie​_o​_braku​_podwójnego​_finansowania​_wł​_.docx 0.02MB
Protokół odbioru ilościowo-jakościowego przedmiotu umowy
Protokol​_odbioru​_wzor.docx 0.02MB
Nota księgowa
nota​_ksiegowa​_Amb​_Londyn.doc 0.04MB
Rządowy Program Współpracy z Polonią i Polakami Za Granicą w latach 2015-2020
Rzadowy​_Program​_Wspolpracy​_z​_Polonia​_i​_Polakami​_na​_lata​_2015-2020.pdf 0.54MB
Zadania Ministerstwa Spraw Zagranicznych na lata 2019-2020 – zadania wspólne
Zadania​_MSZ​_wspolne​_FINAL​_20190226.pdf 0.31MB
Zadania Ministerstwa Spraw Zagranicznych na lata 2019-2020 – zadania szczególne
Zadania Ministerstwa Spraw Zagranicznych na lata 2019-2020 - zadania szczególne.pdf 0.19MB
{"register":{"columns":[]}}