W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kampania promocyjna z okazji Światowego Dnia Sztuki

15.04.2024

15 kwietnia 2024 r. Ambasada RP w Londynie obchodziła Światowy Dzień Sztuki. W autorskiej kampanii promocyjnej przedstawiono sylwetki cenionych polskich artystek, zajmujących się poezją, filmem, rzeźbą i malarstwem.

World Art Day Promotional Campaign

Sztuka wspiera innowacyjność i różnorodność kulturową na całym świecie. Odgrywa również istotną rolę w dzieleniu się wiedzą oraz zachęcaniu do ciekawości i dialogu.

Światowy Dzień Sztuki jest zatem szansą na zwrócenie szczególnej uwagi na wpływ różnych form wyrazu artystycznego na społeczności, szczególnie na jego różnorodność i zrównoważonych rozwój.

W ramach kampanii promocyjnej, Ambasada RP w Londynie przybliżyła sylwetki pięciu wybitnych polskich artystek: Anny Bilińskiej, Joanny Kulig, Wisławy Szymborskiej, Zofii Stryjeńskiej i Magdaleny Abakanowicz.

Urodzona w 1857 roku Anna Bilińska jest powszechnie uznawana za pierwszą polską malarkę, która osiągnęła sukces na skalę międzynarodową. Mimo dorastania w trudnych warunkach materialnych, Bilińska miała szansę prezentować swoje prace podczas najważniejszych wystaw w Europie XIX wieku. 

Joanna Kulig to polska piosenkarka oraz aktorka teatralna i filmowa. Jest zdobywczynią Europejskiej Nagrody Filmowej oraz dwóch Polskich Nagród Filmowych, tzw. Orłów. Miłośnicy kina mogą ją kojarzyć z nominowanego do Oscara filmu „Zimna wojna” czy muzycznego miniserialu „Eddy”. 

Wisława Szymborska jest jedną z najbardziej znanych polskich poetek i eseistek. Autorka w swojej twórczości znana jest z podnoszenie codzienności do rangi wydarzeń niemalże magicznych. W uzasadnieniu przyznania Literackiej Nagrody Nobla, komitet uzasadnił swój wybór w następujący sposób: „za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości.”

Zofia Stryjeńska była pionierką z dziedziny sztuk dekoracyjnych w Polsce. Artystka znana była z dążenia do jak najdokładniejszego oddania swojej wizji artystycznej – nie stroniła zatem od żadnego medium. Zajmowała się projektowaniem tkanin, zabawkarstwem, litografią i malarstwem monumentalnym. 

Magdalena Abakanowicz jest znana ze swojego wizjonerskiego podejścia do rzeźby. Jej fascynacja miękkością tkaniny w połączeniu z jednolitymi kolorami doprowadziła do odkrycia nowej form ekspresji artystycznej –  tak zwanych abakanów.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}