Konferencja „Diplomacy Behind The Frontlines: Governments-In-Exile In Wartime London”
30.06.2024
Ambasada RP w Londynie zorganizowała panel dyskusyjny zatytułowany „Diplomacy Behind The Frontlines: Governments-In-Exile In Wartime London”. Zebrani eksperci wspólnie analizowali zawiłe historie rządów działających z dala od ojczyzny podczas II wojny światowej. Wydarzenie zostało zorganizowane wspólnie z Centrum Badań nad Historią Polskiego Rządu na Uchodźstwie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Wydarzenie otworzył ambasador Piotr Wilczek, który opowiedział o burzliwej przeszłości i kluczowej roli budynku Ambasady RP przy Portland Place podczas wojny. Zgodnie z notatkami sporządzonymi w tamtym czasie przez jednego z dyplomatów, miejsce to „tętniło życiem i z czasem stawało się przestrzenią coraz bardziej podzieloną między poszczególne ministerstwa.” To właśnie w salach, w których odbywała się konferencja, polski rząd dokonywał najważniejszych decyzji politycznych związanych z strategią walki o niepodległość, wsparciem Aliantów, ewakuacją cywilów oraz konserwacją bezcennych artefaktów polskiej kultury. Budynek ten był zatem nie tylko ważnym punktem kontaktu dla urzędników państwowych, ale także schronieniem dla uciekających uchodźców i tymczasowym magazynem wielu wartościowych z perspektywy państwa przedmiotów.
Po przemówieniu Ambasadora RP głos zabrał ambasador Luksemburga w Wielkiej Brytanii Georges Friden, który podkreślił kluczową rolę wielkiej księżnej Charlotty i jej rządu na uchodźstwie w podtrzymywanie ducha walki w narodzie podczas okupacji. Natomiast dr Jarosław Rabiński z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II uwypuklił znaczenie badań nad rządami emigracyjnymi i przedstawił szczegółową prezentację prac trwających w Centrum Badań nad Historią Polskiego Rządu na Uchodźstwie na swoim uniwersytecie.
Londyn gościł rządy Belgii, Czechosłowacji, Grecji, Luksemburga, Holandii, Norwegii, Polski, Jugosławii i Wolnej Francji. Międzynarodowy panel cenionych ekspertów, w skład którego weszli Halik Kochanski, Aleksandar Jakir, Pavol Jakubec, Andrzej Suchcitz i Olivier Worre, podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat historii i spuścizny europejskich rządów na uchodźctwie. Po części oficjalnej uczestnicy mogli cieszyć się dyskusjami podczas nieformalnego przyjęcia.
Ambasadorowie Bułgarii, UE, Islandii, Luksemburga, Szwecji i Ukrainy wzięli udział w wydarzeniu. Wśród innych uczestników znaleźli się członkowie korpusu dyplomatycznego oraz badacze historii z Wielkiej Brytanii i nie tylko.