W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Koronawirus w Wielkiej Brytanii – zalecenia dla mieszkańców oraz podróżujących

13.08.2021

Informacje i zalecenia dla osób przebywających, bądź planujących podróż do Zjednoczonego Królestwa.

Informacje dotyczące koronawirusa
Ostatnia aktualizacja informacji: 13.08.2021 r.

OBOSTRZENIA 

Sytuacja w Wielkiej Brytanii

Na całym obszarze Wielkiej Brytanii zidentyfikowano obecnie ponad 5 900 000 przypadków zachorowań spowodowanych koronawirusem. Wprowadzony został system poziomów alarmowych COVID (od 1 do 5, gdzie 1 to całkowity brak wirusa, a 5 oznacza stan całkowitej niewydolności służby zdrowia) zależny od wskaźnika R. Obecnie Wielka Brytania znajduje się na poziomie 3, oznaczającym, że wirus jest w powszechnym obiegu, ale jego transmisja nie jest wzrastająca. 

Osoby przybywające do Wielkiej Brytanii

Od 17 maja działa system "świateł drogowych" oznaczające różne zasady wjazdu dla osób przyjeżdzających z krajów znajdujących się na zielonej, pomarańczowej i czerwonej liście. 

Polska obecnie znajduje się na pomarańczowej liście, co oznacza konieczność: wypełnienia formularza lokalizacyjnego, przedstawienia negatywnego wyniku testu wykonanego co najmniej 72 godziny przed podróżą, poddanie się 10-dniowej kwarantannie oraz wykupienie testów na 2. i 8. dzień pobytu w WB. Osoby w pełni zaszczepione w Unii Europejskiej lub USA zwolnione są z odbycia 10-dniowej kwarantanny oraz wykonania testu w 8. dniu pobytu.

Wjazd do Wielkiej Brytanii - system "świateł drogowych"

Od 17 maja w Wielkiej Brytanii funkcjonuje system "świateł drogowych" wprowadzający różne zasady wjazdu do tego kraju w zależności od kraju, z którego osoba przybywa. 

ZIELONA LISTA

Przed powrotem z kraju znajdującego się na zielonej liście należy:

Lista krajów znajdujących się na zielonej liście znajduje się na STRONIE brytyjskiego rządu. 

POMARAŃCZOWA LISTA

UWAGA! Osoby w pełni zaszczepione w krajach Unii Europejskiej wracające do Wielkiej Brytanii z kraju z pomarańczowej listy zwolnione są z obowiązku odbycia 10 dniowej kwarantanny oraz wykonania testu w dniu 8. Osoby te nadal muszą wykonać test przed przyjazdem do Wielkiej Brytanii oraz wykupić test do wykonania w dniu 2. pobytu.

Przed powrotem z kraju znajdującego się na pomarańczowej liście należy: 

Po powrocie z kraju znajdującego się na pomarańczowej liście należy:

  • poddać się 10-dniowej kwarantannie;
  • wykonać wykupione wcześniej testy na 2. i 8. dzień pobytu w Anglii.

Na pomarańczowej liście znajduje się większość krajów europejskich, w tym Polska. Pełna lista krajów znajduje się na stronie brytyjskiego rządu.

CZERWONA LISTA

Przed powrotem z kraju znajdującego się na czerwonej liście należy:

Po powrocie z kraju znajdującego się na czerwonej liście należy:

  • udać się na kwarantannę do hotelu na 10-dni oraz wykonać testy w 2. i 8. dniu pobytu na kwarantannie

Cena kwarantanny w hotelu to £ 1,750 za jedną osobę dorosłą, £ 650 za kolejną osobę dorosłą lub dziecko powyżej 11. roku życia oraz £ 325 za dziecko pomiędzy 5. a 11. rokiem życia. 

Na czerwonej liście znajdują się m.in.: Argentyna, Egipt, Brazylia, Indie, Kenia, Malediwy, Filipiny, Turcja, Zjednoczone Emiraty Arabskie. Pełna lista krajów czerwonej listy znajduje się na stronie brytyjskiego rządu. 

Kwarantanna

Warunki i zasady kwarantanny:

  • Kwarantanna po powrocie z krajów z pomarańczowej (osoby niezaszczepione) i czerwonej listy do Wielkiej Brytanii trwa 10 dni;
  • W przypadku odmowy podania adresu, pod którym będziesz odbywał kwarantannę może grozić Ci mandat karny lub odmowa wjazdu do Zjednoczonego Królestwa;
  • W przypadku złamania zasad kwarantanny grożą mandaty karne, w zależności od kraju w różnej wysokości. W Anglii od £ 1 000 do £ 10 000, w Szkocji w wysokości £ 480; w Irlandii Północnej w wysokości £ 1 000. 
  • Po przyjeździe do Wielkiej Brytanii udaj się bezpośrednio do miejsca, w którym będziesz przechodzić kwarantannę;
  • Jeśli nie musisz – nie korzystaj ze środków transportu publicznego;
  • Jeśli musisz użyć środków transportu publicznego podczas podróży zakryj nos oraz usta oraz zachowaj dystans co najmniej 2 metrów od pozostałych podróżnych;
  • Podczas kwarantanny pod żadnym powodem nie wychodź z domu (nawet w celu zrobienia zakupów lub spaceru z psem) i nie przyjmuj gości;
  • Osoby, z którymi mieszkasz nie muszą poddawać się samoizolacji, chyba, że wykazujesz objawy koronawirusa. Staraj się unikać bliskiego kontaktu z domownikami podczas kwarantanny, nie przebywaj wraz z nimi we wspólnych pomieszczeniach takich jak kuchnia, łazienka czy pokój dzienny;
  • Jeśli nie posiadasz adresu, pod którym możesz bezpiecznie poddać się kwarantannie, poinformuj o tym oficera Straży Granicznej podczas przekraczania granicy – zostaniesz skierowany do miejsca zakwaterowania, w którym będziesz przebywał na swój własny koszt;

Poszczególne grupy osób będą zwolnione z obowiązku poddania się 10-dniowej kwarantannie po przyjeździe do Wielkiej Brytanii. Należą do nich m.in.: kierowcy zawodowi przewożący towary lub osoby w międzynarodowym transporcie kołowym, osoby przybywające do Anglii w celu tranzytu do innego państwa, sezonowi pracownicy pracujący w branży rolniczej mający zapewnioną pracę na konkretnej farmie.

Pełna lista osób zwolnionych z obowiązku poddania się 10-dniowej kwarantannie po przyjeździe do Wielkiej Brytanii znajduje się na stronie brytyjskiego rządu.

Konieczność wypełnienia formularza lokacyjnego

Niezależnie od tego z jakiego kraju przybywa się do Anglii – obowiązkowe jest wypełnienie Formularza Lokacyjnego – Public Health Passenger Locator Form. Formularz należy wypełnić na TEJ stronie najwcześniej na 48 godzin przed przybyciem do Anglii.

Za poświadczenie nieprawdy, lub zatajenie informacji na temat odwiedzanych krajów w przeciągu 10 dni przed przyjazdem do Wielkiej Brytanii może grozić kara w wysokości do £ 10 000 lub do 10 lat pozbawienia wolności. 

Konieczność przedstawienia negatywnego testu przed wjazdem do Wielkiej Brytanii

Od 18 stycznia od godz. 4:00 rano podróżni przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii drogą lotniczą, promem i pociągiem mają obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu na koronawirusa, wykonanego do 72 godzin przed przybyciem.

  • Akceptowane będą  testy PCR, testy LAMP, test antygenowy i test przepływu bocznego. 
  • Obowiązek dotyczy wszystkich przyjezdnych powyżej 11. roku życia.
  • Negatywny wynik testu nie zwalnia z obowiązku 10-dniowej izolacji po przybyciu z kraju nieznajdującego się na liście korytarzy podróży.
  • Wynik testu musi być przedstawiony w j. angielski, francuskim lub hiszpańskim. Nie będą akceptowane tłumaczenia.
  • Obowiązek nie będzie dotyczył m.in. kierowców ciężarówek przewożących towary oraz załóg samolotów, promów i pociągów oraz marynarzy.
  • Za brak testu na granicy może grozić kara w wysokości £ 500 (Anglia) oraz £ 480 (Szkocja) .
  • Operatorzy transportowi oraz linie lotnicze mają obowiązek sprawdzać czy pasażer posiada negatywny wynik testu przed przyjęciem pasażera na pokład.
  • Szczegółowe informacje znajdują się na stronie rządowej.
Możliwość skrócenia kwarantanny po poddaniu się testowi - program Test to Release

Możliwość skrócenia kwarantanny po poddaniu się testowi - program Test to Release*

Od 15 grudnia istnieje możliwość skrócenia czasu przebywania w samoizolacji po przyjeździe z kraju, który nie znajduje się na liście korytarzy podróży, np. z Polski. Osoby, które  chcą dołaczyć do programu Test to Release przed przyjazdem do Anglii powinny zarezerwować test na obecność koronawirusa, a szczegóły wizyty powinny wpisać do formularza lokalizacyjnego. Test powinien odbyć się najwcześniej po 5 pełnych dniach po przyjeździe do Anglii. Po uzyskaniu wyniku negatywnego można skrócić samoizolację i opuścić miejsce, w którym się ją odbywa. Test na obecność koronawirusa należy przeprowadzić na własny koszt.

 

Uwaga! Program Test to Release dotyczy tylko przyjazdów do Anglii.

Więcej informacji na temat programu Test to Release znajduje się na stronie rządowej.  

Zasady dotyczące kierowców samochodów ciężarowych, busów i autobusów

KIEROWCY SAMOCHODÓW PRZEWOŻĄCYCH TOWARY:

  • mają obowiązek wypełniania formularza lokalizacyjnego; 
  • nie mają obowiązku przedstawienia negatywnego wyniku testu podczas wjazdu do Anglii;
  • w przypadku wjazdu do Anglii na dłużej niż 48 godziny - należy wykonać test przepływu bocznego (LFD) w lub przed 2, 5 i 8 dniem pobytu w Anglii. Lista miejsc gdzie można dostać testy przepływu bocznego dostępna jest na stronie internetowej
  • podczas całego pobytu w Anglii należy samoizolować się w kabinie swojego samochodu. Można opuścić swoją kabinę tylko z niezbędnych powodów takich jak: jedzenie, konieczność uzyskania pomocy medycznej, skorzystanie z sanitariatów, sprawdzenie czy pojazd jest zdatny do użytku;
  • jeżeli samochód nie ma kabiny przystosowanej do spania, można zatrzymać się w hotelu;
  • podczas przekraczania granicy należy przedstawić odpowiednie dokumenty potwierdzające, że wjazd ma charakter zawodowy np. list od pracodawcy, list przewozowy lub licencję przewoźnika. 

KIEROWCY BUSÓW I AUTOBUSÓW:

  • mają obowiązek wypełnienia formularza lokalizacyjnego;
  • mają obowiązek okazać negatywny wynik testu na koronawirusa podczas wjazdu do Anglii;
  • mają obowiązek zarezerwowania dodatkowych testów, jeśli pobyt w Anglii przekroczy 3 dni;
  • mają obowiązek wykonania testów w 2 i 8 dniu pobytu (od 6 kwietnia br.)
  • jeśli pobyt w Anglii będzie krótszy niż 2 dni - nie ma obowiązku rezerwacji dodatkowych testów przed przyjazdem;
  • jeśli pobyt w Anglii będzie krótszy niż 8 dni - mają obowiązek rezerwacji testu na 2. dzień pobytu i wykonania go;
  • jeśli pobyt w Anglii będzie dłuższy niż 8 dni - należy zarezerwować testy na 2. i 8. dzień pobytu i wykonać je;
  • podczas przekraczania granicy należy przedstawić odpowiednie dokumenty potwierdzające, że wjazd ma charakter zawodowy np. list od pracodawcy, list przewozowy lub licencję przewoźnika. 
Kwarantanna  w hotelu po przybyciu z kraju znajdującego się na "czerwonej liście"

Od 15 lutego osoby, które są uprawnione do wjazdu do Anglii* z kraju znajdującego się na tzw. "czerwonej liście", lub którzy przejeżdzali w ciągu 10 dni przed przyjazdem do Anglii przez taki kraj mają obowiązek udać się na 10-dniową kwarantannę do dedykowanego hotelu. 

* do takich osób należą: obywatele brytyjscy, obywatele irlandzcy oraz osoby posiadające prawo pobytu w Zjednoczonym Królestwie 

Co należy zrobić przed wjazdem do Anglii z kraju znajdującego się na czerwonej liście:

  • wykonać test na koronawirusa w ciągu 3 dni przed przyjazdem do Anglii, w przypadku wyniku negatywnego można odbyć podróż;
  • zarezerowować hotel, w którym będzie się odbywało kwarantannę przez stronę internetową brytyjskiego rządu. Koszt rezerwacji kwarantanny w hotelu to £ 1750, a w jej skład wchodzą: pobyt w hotelu, transport oraz pakiet obowiązkowych testów, które należy wykonać w drugim i ósmym dniu kwarantanny;
  • wypełnić Passenger Locator Form

Dodatkowe informacje: 

  • koszt kwarantanny w hotelu jest opłacany przez podróżnego;
  • do krajów znajdujących się na "czerwonej liście" należą m.in.: RPA, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Brazylia, Tanzania i inne. Pełna lista krajów czerwonej listy znajduje się tutaj.
  • kara za niezarezerwowanie hotelu przed podróżą do Anglii wynosi do £ 4 000;
  • można przybyć do Anglii tylko na wybrane lotniska. Są to: Heathrow Airport, Gatwick Airport, London City Airport, Birmingham Airport, Farnborough Airfield, jeżeli przyjazd zaplanowany jest na inne lotnisko, należy bezwzględnie zmienić rezerwację, aby przybyć na jedno z powyższych lotnisk;
  • osoby udające się na kwarantannę do hotelu będą eskortowane z lotniska do hotelu wynajętym transportem, nie można udawać się do hotelu własnym środkiem transportu lub transportem publicznym;
  • Szczegółowe informacje na temat kwarantanny w hotelu znajdują się na stronie internetowej brytyjskiego rządu.
Powrót do pracy

Obecnie rząd zaleca, aby pracownicy biurowi pozostali w domach i pracowali z domu, jeśli to możliwe. Osoby, które nie mogą pracować z domu, np. pracownicy budowlani, pracownicy usług i służby zdrowia mogą kontynuować pracę z dotychczasowych miejsc pracy. 

 

W celu odbycia podróży do pracy zaleca się transport samochodem, rowerem lub pieszo, tak, aby uniknąć nadmiernego obciążania środków transportu publicznego. 

Obowiązujące restrykcje

Obecnie obowiązują następujące restrykcje w Anglii:

  • Zniesiona zostaje zasada zachowania odległości 2 metrów od innych osób;
  • Nie ma limitu osób, z którymi można się spotykać;
  • Rząd nie zaleca już pracy zdalnej, jednak rekomenduje się stopniowe wracanie to biur pracowników;
  • Sklepy nie oferujące niezbędnych produktów lub usług zostają otwarte;
  • Bary, puby i restauracje mogą przyjmować gości zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń;
  • Kina, teatry, muzea, sale koncertowe, kręgielnie, kasyna, salony gier i place zabaw w pomieszczeniach zostają otwarte;
  • Można uczestniczych w wydarzeniach na świeżym powietrzu oraz w zamkniętych pomieszczeniach w zachowaniem zasad sanitarnych i z limitem osób uzależnionym od wielkości pomieszczenia;
  • Hotele, hostele, Bed & Breakfast mogą zostać otwarte dla wizyt turystycznych;
  • W pogrzebach, weselach, chrzcinach i bar-mitzvach może uczestniczyć dowolna ilość osób;
  • Można nocować poza domem, można odbywać podróże międzynarodowe (nie zaleca się podróży międzynarodowych, które nie są konieczne do krajów z pomarańczowej i czerownej listy);
  • Znika obowiązek zakrywania nosa i ust w pomieszczeniach zamkniętych, ale wciąż rekomenduje się noszenie masek. Jeśli przewoźnik tak zadecyduje, obowiązek zakrywania nosa i ust może zostać wprowadzony w środkach komunikacji miejskiej. Obowiązek zakrywania nosa i ust został ustanowiony w londyńskich środkach komunikacji miejskiej. 

Szczegóły dotyczące poszczególnych aktywności i restrykcji zostały opublikowane na stronie brytyjskiego rządu.

Aktualne restrykcje i obostrzenia są również dostępne w języku polskim na TEJ stronie.

 

Czym są bańki wsparcia?

Od 13 czerwca dorośli mieszkający samotnie oraz rodzice samotnie wychowujący niepełnoletnie dzieci w Anglii mogą, w ramach tzw. "bańki wsparcia" ("support bubble") spotykać się w domu z osobami z innego gospodarstwa domowego bez zachowywania dystansu. Wszystkie osoby w "bańce wsparcia" mogą zachowywać się tak, jakby mieszkały w tym samym gospodarstwie domowym. Jedna osoba może być w takiej bańce tylko z jednym innym gospodarstwem domowym.

Podczas wyjścia poza dom należy trzymać dystans 2m od drugiej osoby. Jeśli nie jest to możliwe, to od 4 lipca należy trzymać dystans co najmniej 1m od drugiej osoby. Wyjątkiem jest przebywanie z osobami, z którymi się mieszka, osoby z którymi tworzy się bańkę wsparcia lub ze współpracownikami.  W razie zaobserwowania nielegalnych zgromadzeń policja może „pouczyć” ludzi, aby powrócili do domu lub się rozproszyli. Może też zostać nałożona grzywna lub, w ekstremalnych przypadkach, nastąpić areszt.

Od 8 sierpnia obowiązkowe jest zasłanianie twarzy m.in. w domach pogrzebowych, kinach, teatrach, muzeach, bibliotekach, galeriach, miejscach kultu, a także w wielu innych krytych pomieszczeniach. Od 24 lipca w sklepach w UK obowiązkowe jest zasłanianie twarzy. Od 15 czerwca w Anglii obowiązkowe jest zasłanianie twarzy podczas podróży transportem publicznym. Brytyjski rząd zaleca, aby w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa zasłaniać twarz w innych zamkniętych przestrzeniach publicznych, gdzie osoby spotykają się z innymi niż normalnie ludźmi.

Od 1 czerwca na terenie Anglii mogą być otwarte salony samochodowe i wszystkie punkty handlowe na otwartym powietrzu, a od 15 czerwca otwarte są wszystkie pozostałe sklepy detaliczne, a także ogrody zoologiczne i kina samochodowe. Od 4 lipca puby, restauracje, salony fryzjerskie, kina, muzea, galerie, hotele, pensjonaty kempingi, biblioteki, siłownie na świeżym powietrzu i wesoła miasteczka mogą otworzyć swoje lokale, jeśli będą przestrzegać odpowiednich wytycznych. Także kościoły i inne świątynie mogą być otwarte dla wiernych, jednak z limitem osób. Tam, kiedy to możliwe, zaleca się zamawianie towarów w sklepach online. 25 lipca otwarto obiekty sportowe, takich jak siłownie, studia fitness i taneczne oraz baseny kryte. 15 sierpnia otwarto kręgielnie, lodowiska i kasyna, a także stopniowe rozpoczęto otwieranie centrów konferencyjnych, wystawienniczych i występów dla mniejszej ilości osób. 

Od 24 września puby i restauracje mogą obsługiwać klientów tylko przy stolikach. Restauracje i puby muszą muszą być zamykane o godz. 22.00. 

Pełne wytyczne na stronie brytyjskiego rządu

W związku ze wzrostem przypadków koronawirusa w niektórych rejonach Wielkiej Brytanii wprowadzone zostały lokalne ograniczenia. Pełne wytyczne nt. tzw. lokalnych lockdownów na stronie brytyjskiego rządu.

 

 

OBOSTRZENIA LOKALNE

Walia

Ostatnia aktualizacja informacji: 08.04.2021 r.

Od 27.03.2021 r. na obszarze Walii zniesione zostały ograniczenia w przemieszczaniu się. W dalszym ciągu obowiązuje zakaz wyjazdów poza Walię oraz za granicę, chyba że jest to uzasadnione wyższą koniecznością i może być usprawiedliwione.

Konieczne jest zachowywanie dystansu społecznego względem osób mieszkających w innym gospodarstwie domowym, jak również zakrywanie ust i nosa w zamkniętych pomieszczeniach oraz w pojazdach komunikacji publicznej. Dozwolone jest spotykanie się w pomieszczeniach zamkniętych z osobami wyłącznie z gospodarstwa domowego lub tzw. bańki wsparcia, a także, w przypadku spotkań na świeżym powietrzu, w grupie do 6 osób z dwóch różnych gospodarstw domowych.

 

W związku z tym w Walii otwarte pozostają:

•         szkoły, uczelnie i placówki opiekuńcze (nieformalna opieka nad dziećmi powinna być tylko w niezbędnym zakresie),

•         instytucje szkolnictwa wyższego (w trybie hybrydowym),

  •      miejsca kultu,

•         świetlice – w ograniczonym zakresie (na przykład dla podstawowych usług publicznych),

•         krematoria i zakłady pogrzebowe,

•         place zabaw i parki publiczne,

•         wesela w miejscach, które mogą być otwarte i pogrzeby (limit ceremonii ustalany przez miejsce),

•         boiska i tory sportowe na świeżym powietrzu,

•         salony fryzjerskie,

•         centra ogrodnicze,

•         biblioteki,

•         niektóre atrakcje dla zwiedzających na świeżym powietrzu,

•         miejsca samodzielnego zakwaterowania,

•         zorganizowane zajęcia na świeżym powietrzu dla rozwoju i dobrego samopoczucia dzieci.

 

Wciąż zamknięte pozostają:

•         sale konferencyjne, miejsca imprez,

•         teatry i sale koncertowe,

•         miejsca o znaczeniu turystycznym,

•         miejsca rozrywki,

•         przyjęcie weselne i inne uroczystości,

•         obiekty rekreacyjne i sportowe,

•         sektor hotelowy i gastronomia (z wyjątkiem dań na wynos i w dostawie),

•         większość usług (z wyjątkiem salonów fryzjerskich),

•         sprzedaż detaliczna artykułów innych niż pierwszej potrzeby (dozwolone w dostawie i do odbioru – „click and collect”)

•         lokale sprzedające wyroby alkoholowe i inne wyroby akcyzowe (dozwolone wyłącznie w na wynos i w dostawie tylko między 6:00 a 22:00),

•         kluby nocne i miejsca rozrywki dla dorosłych.

 

Szczegółowe informacje dostępne są pod adresem: https://gov.wales/current-restrictions

 

Wyspa Man

Ostatnia aktualizacja informacji: 08.04.2021 r.

Na Wyspie Man obowiązują zalecenia dotyczące zasad higieny oraz utrzymywania dwumetrowego dystansu od innych osób. Od 3 marca lokalne władze wprowadziły obowiązek zakrywania ust i nosa w pojazdach komunikacji publicznej oraz taksówkach, a także w pomieszczeniach zamkniętych i innych miejscach, w których nie jest możliwe utrzymywanie dystansu (sklepy, ośrodki zdrowia, szpitale).

 

Od 2 kwietnia możliwe są spotkania na świeżym powietrzu w grupach do 10 osób z różnych gospodarstw domowych pod warunkiem zachowania dwumetrowego dystansu. Otwarte pozostają sklepy i usługi zapewniające niezbędne zaopatrzenie, pozostałe – w dostawie lub na wynos.

 

W dalszym ciągu obowiązują daleko idące restrykcje dotyczące możliwości wjazdu na Wyspę które praktycznie pozwalają na wjazd jedynie osobom mieszkającym na Wyspie lub udającym się tam w celach zawodowych (w sektorach kluczowych) lub rodzinnych przypadkach losowych (pogrzeb, odwiedziny u chorego itp.). Osoby powracające na Wyspę Man są obowiązane do odbycia 14-dniowej kwarantanny w wyznaczonym miejscu na swój koszt, w trakcie której muszą wykonać trzy testy na obecność koronawirusa – w pierwszym, szóstym (lub siódmym) oraz trzynastym dniu izolacji. W przeciwnym razie okres obowiązkowej kwarantanny wydłużany jest do pełnych 21 dni.

Szczegółowe informacje dostępne są pod adresem: https://covid19.gov.im/general-guidance/  

 

Szkocja
Kwarantanna

Ostatnia aktualizacja informacji: 04.10.2021 r.

Od 4 października 2021 r. złagodzono ograniczenia w podróżach międzynarodowych. Dotychczasowy system świateł drogowych - z listami państw: zieloną, żółtą i czerwoną  został zastąpiony jedną, czerwoną listą.

Obowiązuje 10-dniowa kwarantanna dla osób niezaszczepionych oraz dla osób podróżujących z krajów z czerwonej listy.

​​​​​

Test przed wjazdem do Szkocji

Od 4 października 2021 r. od godz. 4.00 osoby w pełni zaszczepione podróżujące z krajów spoza czerwonej listy są zwolnione z testu przed przylotem do Szkocji.

Osobę uważa się za w pełni zaszczepioną jeśli minęło 14 dni od podania drugiej dawki w serii 2-dawkowej albo 14 dni po podaniu szczepionki jednodawkowej.

Osoby niezaszczepione lub osoby podróżujące z krajów z czerwonej listy muszą wykonać test do 72 godzin przed przyjazdem.

Akceptowane będą testy PCR, testy LAMP, test antygenowy i test przepływu bocznego.

Obowiązek dotyczy wszystkich przyjezdnych od 11. roku życia.

Negatywny wynik testu nie zwalnia z obowiązku izolacji.

Wynik testu musi być przedstawiony w j. angielskim, francuskim lub hiszpańskim. Nie będą akceptowane tłumaczenia.

Za brak testu na granicy może grozić kara w wysokości  £ 480.

Operatorzy transportowi oraz linie lotnicze mają obowiązek sprawdzać czy pasażer posiada negatywny wynik testu przed przyjęciem pasażera na pokład.

Testy po przyjeździe do Szkocji

Jeśli jesteś osobą w pełni zaszczepioną podróżującą z kraju spoza czerwonej listy musisz wykonać test w ciągu dwóch dni od przyjazdu do Szkocji.

Osoby niezaszczepione lub osoby podróżujące z krajów z czerwonej listy muszą dodatkowo wykonać test w 8. dniu pobytu oraz poddać się obowiązkowej kwarantannie (10 dni).

Test w 2. i  8. dniu pobytu to testy PCR.

Testy należy wykupić za pośrednictwem prywatnej firmy (https://www.find-travel-test-provider.service.gov.uk/test-type/green) albo poprzez dedykowaną stronę internetową: https://quarantinehotelbookings.ctmportal.co.uk przed podróżą do Szkocji. Numer referencyjny, otrzymany przy zakupie, jest potrzebny do wypełnienia formularza lokalizacyjnego.

Kraje z czerwonej listy

Jeśli dana osoba przebywała w kraju lub na terytorium z czerwonej listy w ciągu ostatnich 10 dni, będzie mogła wjechać do Szkocji tylko wtedy, gdy jest obywatelem brytyjskim lub irlandzkim lub ma prawo pobytu w Wielkiej Brytanii.

Przed przyjazdem do Wielkiej Brytanii, taka osoba jest obowiązana:

- wykonać test na 3 dni przed podróżą;

- wykupić pakiet zawierający zakwaterowanie w hotelu na czas kwarantanny oraz dwa testy COVID;

- wypełnić formę lokalizacyjną.

Po przyjeździe do Wielkiej Brytanii trzeba poddać się obowiązkowej kwarantannie w hotelu oraz wykonać dwa testy COVID.

Kraje znajdujące się na czerwonej liście są wyszczególnione tutaj.

Konieczność przedstawienia negatywnego testu przed wjazdem do Wielkiej Brytanii

​​​

Od 4 października 2021 r. od godz. 4.00 osoby w pełni zaszczepione podróżujące z krajów spoza czerwonej listy są zwolnione z testu przed przylotem do Szkocji.

Osobę uważa się za w pełni zaszczepioną jeśli minęło 14 dni od podania drugiej dawki w serii 2-dawkowej albo 14 dni po podaniu szczepionki jednodawkowej.

 

Osoby niezaszczepione lub osoby podróżujące z krajów z czerwonej listy muszą wykonać test do 72 godzin przed przyjazdem.

Akceptowane będą testy PCR, testy LAMP, test antygenowy i test przepływu bocznego.

Obowiązek dotyczy wszystkich przyjezdnych od 11. roku życia.

Negatywny wynik testu nie zwalnia z obowiązku izolacji.

Wynik testu musi być przedstawiony w j. angielskim, francuskim lub hiszpańskim. Nie będą akceptowane tłumaczenia.

Za brak testu na granicy może grozić kara w wysokości  £ 480.

Operatorzy transportowi oraz linie lotnicze mają obowiązek sprawdzać czy pasażer posiada negatywny wynik testu przed przyjęciem pasażera na pokład.​​​​​​

Obowiązujące restrykcje

Ostatnia aktualizacja informacji: 01.10.2021 r.

Od dnia 1 października 2021 r. w Szkocji wprowadzono wymóg posiadania certyfikatu szczepienia w przypadku uczestnictwa w niektórych wydarzeniach i wejścia do „obiektów wysokiego ryzyka” (ograniczenia dotyczą klubów i wydarzeń o dużej skali). Szczegółowe informacje: https://www.gov.scot/news/vaccine-certification-scheme-introduced/

 

Irlandia Północna

Ostatnia aktualizacja: 23 lipca 2021 r.

Wiele ograniczeń dotyczących COVID-19 zostało zniesionych, nadal jednak obowiązują przepisy i regulacje mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się pandemii. 

OBOWIĄZUJĄCE OBOSTRZENIA:

  • Możliwość spotykania się z domownikami z drugiego gospodarstwa domowego w ramach „bańki wsparcia” (support buble), maksymalnie do 10 osób (łącznie z dziećmi) wewnątrz zamkniętego pomieszczenia. 

  • Od 26 lipca 2021 r. w prywatnych ogródkach istnieje możliwość spotykania się maksymalnie 15 osób z nieograniczonej liczby gospodarstw domowych, należy jednak zachować dystans społeczny. Dzieci w wieku 12 lat i poniżej nie są wliczane w maksymalną liczbę 15 osób. 

  • Restauracje, kawiarnie bary i puby pozostają otwarte (maksymalna liczba osób przy jednym stoliku: 6).

  • W środkach komunikacji miejskiej należy zawsze nosić osłonę na twarz zakrywającą usta i nos.

Znoszenie kolejnych obostrzeń planowane jest od 26 lipca 2021 r. 

Pełna, zaktualizowana lista obowiązujących obostrzeń i zaleceń dotyczących lockdownu w Irlandii Północnej dostępna jest w linku poniżej:

https://www.nidirect.gov.uk/articles/coronavirus-covid-19-regulations-guidance-what-restrictions-mean-you

PODRÓŻ DO IRLANDII PÓŁNOCNEJ:

W przypadku podróży do Irlandii Północnej bezpośrednio lub przez inny kraj należy:

  • przedstawić dowód negatywnego wyniku testu COVID-19 wykonanego do trzech dni przed wylotem (dozwolony jest test PCR i szybki test antygenowy);

  • podać informacje o swojej podróży i dane kontaktowe wypełniając internetowy formularz lokalizatora pasażerów​​​​, tzw. PLF (https://www.gov.uk/provide-journey-contact-details-before-travel-uk);

  • przebywać w izolacji przez 10 pełnych dni od przyjazdu (dzień przyjazdu traktowany jest jako dzień zerowy).  

  • przed przyjazdem do Irlandii Północnej należy zarezerwować zestaw testowy na drugi i ósmy dzień po przyjeździe, jeśli podróżujący przyjeżdża z krajów z listy "bursztynowej" (do której należy Polska). 

Linia lotnicza lub przewoźnik może odmówić przyjęcia na pokład i / lub ukarać grzywną po przylocie jeśli pasażer nie zastosuje się do powyższych wytycznych.

Szczegóły: https://www.nidirect.gov.uk/articles/coronavirus-covid-19-international-travel-advice 

 

 

KORONAWIRUS

Objawy koronawirusa

Zalecane jest bezwzględne pozostanie w domu przez 10 dni osoby, która otrzymuje pozytywny test na obecność koronawirusa i/lub ma następujące objawy:

  • podwyższoną temperaturę i/lub
  • nowo nabyty, ciągły kaszel
  • zaburzenia węchu lub smaku

Wszystkie osoby mieszkające z osobą zarażoną koronawirusem muszą pozostać w domu przez 14 dni od dnia zachorowania przez tę osobę lub od dnia zgłoszenia się przez nią na test. Wytyczne na stronie brytyjskiego rządu.

W przypadku wątpliwości zalecana jest konsultacja poprzez serwis NHS. Istnieje także możliwość rozmowy pod numerem 111. Nie należy iść do przychodni, apteki czy szpitala.

System śledzenia kontaktów (test and trace system)

Począwszy od 28 maja 2020 na terenie Wielkiej Brytanii zostały uruchomione różne systemy identyfikowania osób zarażonych. W Anglii uruchomiono system śledzenia kontaktów (test and trace system). Podstawowym jego założeniem jest, by każdy, kto ma objawy COVID-19, poddał się testowi. Po potwierdzeniu, że dana osoba znalazła się w bezpośredniej bliskości osoby wykazującej objawy wirusa przez min. 15 minut bez noszenia sprzętu ochronnego, będzie ona podlegała kwarantannie. Za kontakt z osobą zakażoną uważa się każdy kontakt, który nastąpił na dwa dni przed wystąpieniem objawów u osoby zakażonej lub do siedmiu dni po pojawieniu się objawów. Osoba taka otrzyma SMS, email lub telefon z informacją o konieczności samoizolacji; ta początkowo jest dobrowolna, ale rząd rozważa, by uczynić ją obowiązkową oraz wprowadzić kary za nieprzestrzeganie jej. 

Szczegółowe informacje na stronie brytyjskiego rządu.

Komu przysługuje test?

Szczegółowe informacje na stronie brytyjskiego rządu.

Zalecenia dla osób przebywających w Wielkiej Brytanii

Rząd brytyjski opublikował wytyczne dotyczące dystansowania społecznego dla wszystkich osób przebywających w Wielkiej Brytanii oraz w celu ochrony osób starszych i osób o podwyższonym ryzyku

Dostępna na stronie rządowej jest również polska wersja językowa.

Osoby o podwyższonym ryzyku zakażenia są instruowane, aby pozostawać w domu tak często, jak to możliwe, a jeśli osoby te opuszczają dom, to powinny zachować szczególną ostrożność, aby zminimalizować kontakt z osobami spoza swojego gospodarstwa domowego lub bańki wsparcia.

Londyńskie metro zredukowało znacznie ilość połączeń i zamknęło część stacji w celu zmniejszenia ilości podróżujących i zwiększenia możliwości dojazdu dla osób, które tego potrzebują, czyli np. pracownicy służby zdrowia. Redukowane są również połączenia koleją i autobusami w innych częściach kraju. Obowiązkowe jest zakrywanie twarzy (noszenie maseczek) podczas podróży komunikacją publiczną. 

Kampania NHS podkreśla środki prewencyjne, które znacznie ograniczają ryzyko zachorowań, takie jak:

  • Częste mycie rąk ciepłą wodą i mydłem – przez min. 20 sekund
  • Mycie rąk po wejściu do pracy/domu
  • Używanie żelu antybakteryjnego
  • Zakrywanie nosa oraz ust chusteczką bądź rękawem zamiast dłońmi
  • Natychmiastowe wyrzucanie zużytych chusteczek oraz mycie rąk
  • Unikanie bliskiego kontaktu z ludźmi, którzy są chorzy

Został opublikowany plan zawierający wskazówki dla szkół dot. ich otwarcia.

Ministerstwo edukacji ogłosiło także, że z końcem lipca 2020 zostają zniesione limity wielkości klas w nauczaniu przedszkolnym i żłobkach.

Szczegółowe informacje na stronie brytyjskiego rządu.

W razie potrzeby diagnozy przez lekarza, wszyscy pacjenci, także obywatele zagraniczni, nie podlegają kosztom diagnostyki (nawet w przypadku negatywnego rezultatu) oraz leczenia (w przypadku rozpoznania choroby).

W celu uzyskania dalszych informacji, zachęcamy do korzystania z zaufanych źródeł dedykowanych osobom przebywającym w SzkocjiIrlandii PółnocnejWalii, oraz Anglii.

Zalecenia rządu dla przedsiębiorców, osób samozatrudnionych oraz osób dotkniętych finansowo

W związku z zaistniałą sytuacją rząd brytyjski opublikował zalecenia dla przedsiębiorców oraz osób samozatrudnionych oraz ogłosił szereg działań mających na celu wsparcie osób dotkniętych finansowo

Grupy podwyższonego ryzyka

Do grupy podwyższonego ryzyka należą: 

  • Osoby powyżej 70. roku życia
  • Osoby z chorobami przewlekłymi
  • Kobiety w ciąży
  • Osoby z osłabionym układem odpornościowym

 

{"register":{"columns":[]}}