Książę Kentu otwiera wystawę polskiej ambasady upamiętniającą wkład Polaków w bitwę o Wielką Brytanię
15.09.2020
Książę Kentu otworzył dziś wystawę Ambasady RP w Londynie poświęconą polskim lotnikom walczącym w bitwie o Wielką Brytanię i ich osiągnięciom.
Wystawa pt. „#BoBPoles80: Polscy lotnicy w bitwie o Wielką Brytanię – 80. rocznica”, która znajduje się na ogrodzeniu okalającym budynek ambasady, składa się z serii fotografii upamiętniających kluczowe momenty z punktu widzenia Polaków walczących przeciwko Luftwaffe w lecie i jesienią 1940 r.
Od zdjęć z królem Jerzym VI i brytyjskimi ministrami przez fotografie polskich asów myśliwskich po słynne zdjęcie grupowe dywizjonu 303, wystawa przedstawia obraz życia i wkładu drugiego co do wielkości kontyngentu w Fighter Command podczas bitwy.
Wystawa, składająca się z 20 paneli, jest częścią kampanii ambasady pt. #BoBPoles80 upamiętniającej 80. rocznicę bitwy i wkład Polaków.
– To wielki zaszczyt móc otworzyć tę wystawę. Historia naszych przodków, którzy zginęli podczas tej bitwy, jest niesamowita i bardzo inspirująca. Będziemy ją powtarzać następnym pokoleniom, bo odwaga, opór, determinacja tych, którzy zginęli są legendarne. Dzięki tej wystawie dowie się o tym jeszcze więcej ludzi – powiedział książę Kentu.
– Jestem zaszczycony, że książę Kentu otworzył wystawę Ambasady RP upamiętniającą 80. rocznicę bitwy o Wielką Brytanię i kluczowy wkład Polaków w tę przełomową potyczkę II wojny światowej. Jest to stosowny hołd dla poświęcenia "Niewielu", dzięki któremu możemy dzisiaj cieszyć się wolnością. Wystawa ta pokazuje silny duch braterstwa między Polską a Wielką Brytanią w najtrudniejszych czasach. Nasi piloci pokazywali ten duch poprzez wspólną walkę o wolność Polski, Wielkiej Brytanii i Europy. Zachęcam wszystkich tych, którzy mogą do odwiedzenia wystawy i przekonania się o bohaterstwie Polaków walczących w bitwie o Wielką Brytanię – dodał obecny na ceremonii Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki.
Wśród pilotów walczących w bitwie o Wielką Brytanię znajdowało się 145 Polaków. Służyli oni w dywizjonach 302 i 303 oraz w brytyjskich jednostkach.
Podczas 16-tygodniowej potyczki polscy piloci zestrzelili 203 niemieckie samoloty, a dywizjon 303 stał się najskuteczniejszą jednostką Aliantów.
W walkach nad Wielką Brytanią zginęło 30 Polaków.
W sumie do końca wojny w Polskich Siłach Powietrznych w Wielkiej Brytanii służyło ponad 18 tys. Polek i Polaków.
Wystawa będzie dostępna dla publiczności do końca października br. – 80. rocznicy zakończenia bitwy.
Zespół prasowy Ambasady RP w Londynie