W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim w JW3

20.04.2023

W czwartek, 20 kwietnia br. w centrum społeczności żydowskiej JW3 w Londynie miały miejsce obchody 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Obchody 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim w JW3

Głównym punktem wydarzenia, współorganizowanego przez JW3, Ambasadę RP w Londynie, Muzeum Getta Warszawskiego i upowszechniającą wiedzę o Holokauście organizację Learning from the Righteous, była dyskusja z udziałem ocalałej z Holokaustu Joan Salter oraz Antony'ego Lishaka, pisarza, edukatora i szefa Learning from the Righteous. Obchody otworzyli dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego Albert Stankowski, Ambasador RP w Londynie Piotr Wilczek i Ambasador Niemiec w Londynie Miguel Berger.

Choć los wielu tych uwięzionych w getcie był ostatecznie tragiczny, ten heroiczny akt oporu powstańców 80 lat temu głęboko pokazuje niezniszczalnego ducha ludzkiego w sytuacji, gdy życie i wolność są zagrożone. Tak wiele możemy się nauczyć od tych dzielnych ludzi – powiedział otwierając wydarzenie ambasador Piotr Wilczek.

Salter, która urodziła się w 1940 r. w Brukseli, dokąd kilka miesięcy wcześniej przenieśli się jej będący polskimi Żydami rodzice, opowiadała o wojennych losach swojej rodziny i swoich – gdy poprzez Francję, Hiszpanię i Portugalię jako trzyletnia dziewczynka trafiła do USA.

Z kolei Lishak mówił o wyzwaniach związanych upowszechnianiem wiedzy o Holokauście – zarówno wynikających z tego, że coraz mniej jest bezpośrednich świadków tamtych wydarzeń, jak i z tego, że odbiorcy mają bardzo różny początkowy poziom wiedzy. Zarazem jednak podkreślił, że wiedza o Holokauście nie jest tematem zamkniętym i nikt nie może powiedzieć, że wie więcej niż jakiś tylko jej wycinek.

Zespół prasowy Ambasady RP w Londynie/PAP

{"register":{"columns":[]}}