W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Otwarcie Centrum Polskich Dywizjonów Bombowych - RAF Ingham

20.04.2024

W środę, 17 kwietnia br. na terenie byłej bazy lotniczej z czasów II wojny światowej RAF Ingham miało miejsce otwarcie Centrum Pamięci Polskich Dywizjonów Bombowych – Polish Bomber Squadron Centre-RAF Ingham. Wydarzenie zwieńczyło projekt RAF Ingham Polish Heritage Centre realizowany przez grupę brytyjskich pasjonatów historii.

RAF Ingham

Prace nad projektem trwały przez ostatnie 14 lat. Dzięki staraniom własnym przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Manchesterze, lokalnych władz samorządowych, brytyjskich fundacji oraz prywatnych darczyńców i wolontariuszy, grupie organizatorów udało się stworzyć wyjątkowe centrum edukacyjno-muzealne poświęcone polskim dywizjonom bombowym, stacjonującym w czasie wojny w bazie. Główni animatorzy projektu, Geoff Burton oraz Brendan Pritchard, w 2002 r. zostali wyróżnieni Odznaką Honorową „Bene Merito”.

W wydarzeniu ze strony brytyjskiej udział wzięli: Lord Lieutenant reprezentujący Króla Karola III Toby Dennis oraz komandor lotnictwa reprezentujący RAF Adam Sanson, władze samorządowe, historycy zajmujący się okresem II wojny światowej oraz liczni przedstawiciele Polonii, w tym także potomkowie członków załóg i personelu służącego w polskich dywizjonach bombowych w czasie wojny, polskie szkoły sobotnie z okolicznych miejscowości i harcerze. Placówki reprezentowali Konsul Generalny RP w Manchesterze Michał Mazurek oraz Attaché Obrony Ambasady RP w Londynie gen. bryg. Michał Sprengel. Delegacje reprezentujące Inspektorat Sił Powietrznych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Lotniczą Akademię Wojskową w Dęblinie przybyły na uroczystość z Polski.

Oficjalnego przecięcia wstęgi dokonał por. Mieczysław Frąckiewicz (aka John Franklin), najstarszy weteran w Zjednoczonym Królestwie (w listopadzie br. skończy 105 lat).

Odwiedzający Centrum mogą zapoznać się z bogatą wystawą stałą przedstawiającą rolę polskich żołnierzy walczących na różnych frontach II WŚ, ich historię od wybuchu wojny aż do jej zakończenia, ze szczególnym uwzględnieniem roli polskich lotników służących w dywizjonach bombowych stacjonujących w bazie RAF Ingham. Ekspozycja zawiera także rozmaite artefakty przekazane przez rodziny polskich lotników oraz wykonany w skali 1:1 model kokpitu bombowca Lancaster autorstwa pochodzącego z Indii artysty Suhaila Shaikha. Na gości czeka również sala kinowa, gdzie pokazywane są filmy opowiadające historię Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Ponadto, zrekonstruowano typowy bungalow, w jakim zdemobilizowani polscy żołnierze mieszkali po wojnie w ramach Polskiego Korpusu Przysposobienia i Rozmieszczenia.

Hrabstwo Lincolnshire jest uznawane za „ojczyznę” dywizjonów bombowych – w trakcie II WŚ działało tam 49 baz lotniczych, a w 2018 roku w Lincoln otwarto International Bomber Command Centre. Hrabstwo i znajdujące się na jego terenie upamiętnienia są licznie odwiedzane przez entuzjastów lotnictwa, militariów i historii II WŚ.

Wydarzenie odbyło się w ramach tegorocznych obchodów Dni Polskiego Dziedzictwa – Polish Heritage Days 2024 i zapoczątkowało cykl wydarzeń promujących polską obecność na Wyspach w manchesterskim okręgu konsularnym.

Relacja medialna dostępna jest m. in. pod poniższymi odnośnikami:

BBC

Dzieje

Polskie Radio

Hits Radio Lincolnshire 

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}