W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

e-USŁUGA! Paszport dla dziecka, które nie ukończyło 12 lat – wniosek złożony przez Internet

Gdzie załatwisz sprawę?

Wniosek o wydanie paszportu może złożyć online matka lub ojciec, a także ustanowiony przez sąd opiekun prawny lub kurator dziecka – jeśli dziecko posiada już numer PESEL.

Wejdź na stronę gov.pl i wybierz: Dla obywatela - Dokumenty i dane osobowe, a następnie: Uzyskaj paszport dla dziecka.

PAMIĘTAJ! Po złożeniu e-wniosku opłata paszportowa nie podlega zwrotowi.

Czy musisz składać dokumenty osobiście?

Nowa e-usługa umożliwia – co do zasady – złożenie wniosku o wydanie paszportu dla dziecka, które nie ukończyło 12 lat i które posiada już numer PESEL, bez konieczności wizyty w urzędzie konsularnym.

Jak umówisz się na spotkanie?

Nie umawiasz spotkania w urzędzie konsularnym. Wniosek paszportowy rejestrujesz przez Internet (wejdź na stronę gov.pl i wybierz: Dla obywatela - Dokumenty i dane osobowe, a następnie: Uzyskaj paszport dla dziecka).

Jakie dokumenty musisz złożyć?

Aby skorzystać z nowej e-usługi paszportowej i złożyć e-wniosek o paszport matka lub ojciec dziecka, lub ustanowiony przez sąd opiekun prawny albo kurator dziecka muszą posiadać podpis elektroniczny: podpis kwalifikowany, podpis osobisty lub podpis zaufany.

PAMIĘTAJ! Aby zawnioskować o paszport biometryczny (5-letni) dla dziecka przez nową e-usługę, dziecko musi mieć nadany numer PESEL. Podanie numeru PESEL jest niezbędne, by prawidłowo zarejestrować wniosek przez Internet. Nie aplikuj o paszport dla dziecka przez e-usługę, jeśli nie ma ono jeszcze nadanego numeru PESEL. 

PAMIĘTAJ! Aby móc złożyć e-wniosek paszportowy dla dziecka, które nie ukończyło 12 lat, potrzebna jest także zgoda drugiego opiekuna: matki, ojca, opiekuna prawnego lub kuratora dziecka. Szczegółowe informacje znajdziesz w zakładce Zgoda na wydanie dokumentu paszportowego dla dziecka.

Do złożenia e-wniosku paszportowego przygotuj:

  1. Jedno aktualne, kolorowe zdjęcie dziecka w formacie cyfrowym – musisz je dołączyć do e-wniosku; zdjęcie nie może być starsze niż 6 miesięcy. Jeśli chcesz zrobić zdjęcie samodzielnie – sprawdź jak wykonać zdjęcie do paszportu.
  2. Dowód opłaty paszportowej, którą wnosisz na konto odpowiedniego urzędu konsularnego (po złożeniu e-wniosku opłata nie podlega zwrotowi).
  3. Jeśli drugi rodzic nie zarejestrował swojej zgody na wydanie paszportu w urzędzie konsularnym lub przez e-usługę "Wyraź zgodę na wydanie paszportu" – dołącz do wniosku skan jego pisemnej zgody z notarialnym poświadczeniem jego podpisu; oryginał takiej zgody musisz następnie dostarczyć – np. pocztą – do danego urzędu konsularnego.
  4. Jeśli drugi rodzic jest pozbawiony praw rodzicielskich lub są one ograniczone – dołącz skan dokumentu określający zakres jego władzy rodzicielskiej (tj. odpowiedni wyrok sądu rodzinnego).
  5. Jeśli nie ma zgodności stanowisk matki i ojca lub nie można uzyskać zgody matki lub ojca – dołącz skan odpowiedniego orzeczenia sądu rodzinnego w tej sprawie.
  6. Jeśli drugi rodzic nie żyje – dołącz skan jego aktu zgonu.
Ile zapłacisz?

W przypadku złożenia przez Internet e-wniosku o wydanie paszportu dla dziecka, które nie ukończyło 12 lat, musisz uiścić opłatę paszportową w wysokości 31 GBP poprzez wpłacenie dokładnie tej kwoty przelewem bankowym na konto urzędu konsularnego, do którego wnioskujesz o paszport dla dziecka.

PAMIĘTAJ! Musisz prawidłowo zatytułować swój przelew na konto: imię i nazwisko dziecka, data urodzenia dziecka (np. Jan Nowak, 01.01.2021 r.)

Wydział Konsularny i Polonii Ambasady RP w Londynie

Embassy of the Republic of Poland in London

Barclays Bank PLC

Account No: 03684830

Sort code: 20-00-00

IBAN: GB26BARC20000003684830

Swift code: BARCGB22

Konsulat Generalny RP w Belfaście

Consulate General of the Republic of Poland in Belfast

Ulster Bank

Account No: 13817255

Sort code: 98-01-55

Konsulat Generalny RP w Edynburgu

Consulate General of the Republic of Poland in Edinburgh

Virgin Money Bank

Account No: 10429058

Sort code: 82-63-05

IBAN: GB64CLYD82630510429058

Swift code: CLYDGB21305

Konsulat Generalny RP w Manchesterze

Consulate General of the Republic of Poland in Manchester

Barclays Bank PLC (UK Banking 1 Churchill Place, London E14 5HP)

Account No: 63092445

Sort code: 20-00-00

IBAN: GB98BARC20000063092445

Swift code: BARCGB22

 

PAMIĘTAJ! Przesyłka paszportu pocztą jest możliwa wyłącznie dla e-wniosków o wydanie paszportu dla dzieci, które nie ukończyły 5 lat (patrz sekcja: "Jak odbierzesz gotowy paszport dziecka?")

PAMIĘTAJ! Zapłacisz mniej za paszport, jeśli dziecko ma ważną Kartę Dużej Rodziny, tj. 16 GBP.

Jaki jest termin realizacji sprawy?

Składając e-wniosek paszportowy otrzymasz pisemne potwierdzenie złożenia wniosku. Na nim znajdziesz numer wniosku paszportowego, który będzie przydatny do:

Co do zasady realizacja sprawy paszportowej trwa ok. 4-6 tygodni. W przypadku konieczności uzupełnienia braków formalnych e-wniosku paszportowego konsul poinformuje Cię o tym fakcie; może to spowodować wydłużenie terminu realizacji sprawy.

Jak odbierzesz gotowy paszport dziecka?

Paszport dziecka może odebrać jeden z rodziców (opiekun / kurator) osobiście w urzędzie, do którego złożono e-wniosek paszportowy.

W dniu odbioru nowego dokumentu przynieś:

  • swój ważny dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport),
  • poprzedni paszport dziecka (albo jego paszport tymczasowy); dotychczasowy dokument paszportowy zostanie anulowany (z wyłączeniem stron zawierających ważne wizy) i zwrócony.

PAMIĘTAJ! W przypadku wyboru dostarczenia gotowego paszportu dziecka, które nie ukończyło 5 lat, pocztą, musisz wykupić i wysłać do właściwego urzędu konsularnego kopertę NEXT DAY SPECIAL DELIVERY do 100 g. Koperta musi być poprawnie zaadresowana (imię i nazwisko adresata, adres i kod pocztowy) oraz opłacona. Gotowy paszport zostanie odesłany w tej kopercie na wskazany adres pocztowy. Adres wysyłki musi być taki sam jak adres podany w e-wniosku o paszport. Nie wysyłaj opłaty za przesyłkę paszportu na konto urzędu, tylko dostarcz nam odpowiednią kopertę zwrotną. Bez niej paszport dziecka nie będzie wysłany.

 

Najczęściej zadawane pytania

Jak mogę uzyskać pierwszy dokument paszportowy dla dziecka urodzonego za granicą?

Do wydania pierwszego dokumentu paszportowego (paszportu biometrycznego i / lub paszportu tymczasowego) potrzebny jest numer PESEL dziecka. O nadanie numeru PESEL za granicą występuje konsul – w związku ze złożeniem wniosku o wydanie dokumentu paszportowego dziecku, które nie posiada jeszcze numeru PESEL (i tylko przy okazji sprawy paszportowej). Aby nadać numer PESEL, dziecko musi posiadać polski akt urodzenia. Oznacza to, że musisz najpierw zarejestrować zagraniczny akt urodzenia swojego dziecka w dowolnie wybranym Urzędzie Stanu Cywilnego w Polsce (dokonać transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia dziecka).

PAMIĘTAJ! Nie złożysz wniosku paszportowego dla dziecka przez e-usługę, jeśli nie ma ono jeszcze nadanego numeru PESEL. W takim wypadku będziesz musiał zaaplikowac o paszport osobiście w urzędzie paszportowym.

Co robić, gdy jeden rodzic lub oboje rodzice posiadają nieważne paszporty, dowody osobiste lub w ogóle nie posiadają dokumentu tożsamości, a chcą złożyć wniosek online o wydanie dziecku paszportu do 12 lat?

Brak ważnego dokumentu tożsamości (paszportu lub dowodu osobistego) uniemożliwia identyfikację osoby i tym samym blokuje możliwość złożenia wniosku paszportowego dla dziecka, czy też wyrażenia zgody na wydanie mu dokumentu paszportowego. W takiej sytuacji rodzice muszą najpierw uzyskać swoje paszporty lub dowody osobiste.

W jaki sposób drugi rodzic może wyrazić zgodę na wydanie paszportu dla dziecka?

Zgoda drugiego rodzica powinna zostać zarejestrowana online (ścieżka: www.gov.pl / Usługi dla obywatela - Dokumenty i dane osobowe / Paszport - Wyraź zgodę na wydanie paszportu) lub nadesłana listem (podpis na zgodzie musi być potwierdzony przez notariusza / notary public) lub ePUAP-em.
Alternatywnie drugi rodzic może przyjść do urzędu konsularnego (jeszcze przed wydaniem decyzji w sprawie paszportowej), aby zarejestrować swoją zgodę przed konsulem.

Jak uzyskać numer PESEL?

O nadanie numeru PESEL występuje konsul – w związku ze złożeniem wniosku o wydanie paszportu dziecku, które nie posiada jeszcze numeru PESEL.
Pamiętaj, że konsul nie występuje o nadanie numeru PESEL w innych przypadkach, niż w związku ze sprawą wydania paszportu lub paszportu tymczasowego.

 

 

 

Materiały

Zgoda na wydanie paszportu dla dziecka (PL-EN)
RDP​_Zgoda​_na​_wydanie​_paszportu​_dla​_dziecka​_(PL-EN).pdf 0.10MB
Zdjęcie paszportowe - wytyczne
Zdjecie​_paszportowe​_wytyczne.pdf 3.70MB
{"register":{"columns":[]}}