W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podstawa programowa – GCSE Polish 8688

Każda podstawa programowa (ang. specification) nosi swój unikalny numer. Numer podstawy programowej z języka polskiego jako obcego na poziomie GCSE obowiązującej od 2017 roku to 8688. Podstawa programowa z języka polskiego podzielona jest na pięć głównych części: (I) wprowadzenie, (II) podstawa programowa w skrócie, (III) treść nauczania, (IV) sposób oceniania oraz (V) ogólne informacje adminstracyjne. Kurs języka polskiego na poziomie GCSE powinien opierać się na podstawie programowej o numerze 8688. Link do podstawy programowej GCSE Polish 8688 znajduje się tutaj.

Podstawa programowa GCSE 8688 z języka polskiego jako obcego jasno określa treści nauczania skupione na trzech kręgach tematycznych, umiejętności językowe i kulturowe, wymagania z zakresu gramatyki, leksyki, a także strategii komunikacyjnych.

Kręgi tematyczne

Podstawa programowa GCSE 8688 oparta jest na trzech kręgach tematycznych zaprezentowanych poniżej.  Wszystkie trzy kręgi tematyczne testowane są w każdym z czterech arkuszy egzaminacyjnych.

KRĘGI TEMATYCZNE GCSE Z JĘZYKA POLSKIEGO (GCSE POLISH 8688)

KRĄG TEMATYCZNY I

KRĄG TEMATYCZNY II

KRĄG TEMATYCZNY III

Tożsamość i kultura

Lokalne, krajowe, międzynarodowe oraz światowe obszary zainteresowań

Edukacja i zatrudnienie – obecnie i w przyszłości

    1. Ja, moja rodzina, znajomi i przyjaciele:

  • relacje z rodziną, znajomymi i przyjaciółmi;

  • małżeństwo / partnerstwo.

2.1. Dom, miasto, sąsiedztwo oraz region

3.1. Moja edukacja

    1. Technologia w życiu codziennym:

  • media społecznościowe;

  • mobilne technologie.

2.2. Problemy społeczne:

  • praca charytatywna / wolontariat;

  • zdrowy / niezdrowy tryb życia.

3.2. Życie codzienne w szkole / na uczelni

    1.   Spędzanie wolnego czasu:

  • muzyka;

  • kino oraz telewizja;

  • żywność i jedzenie poza domem;

  • sport.

 

2.3. Problemy światowe:

  • środowisko;

  • bieda / kryzys bezdomności.

3.3. Edukacja po 16. roku życia

    1. Tradycje oraz święta w Polsce

2.4. Podróże i turystyka

3.4. Prace, wybory zawodowe oraz ambicje

Słownictwo

Przygotowując się do egzaminu GCSE z języka polskiego, należy uwzględnić listę obowiązkowego słownictwa testowanego na egzaminie. Ważne jest dokładne zapoznanie się z listą przygotowaną przez AQA, ponieważ zawiera ona słownictwo, które może być rzadziej używane w polskojęzycznych domach. Zarówno aktywna, jak i bierna znajomość słownictwa jest testowana w każdym arkuszu egzaminacyjnym. Może również pojawić się słownictwo, które nie znajduje się na liście obowiązkowej. Lista zawiera wyrażenia w rodzaju męskim, ale osoby zdające muszą nauczyć się także form żeńskich i nijakich, np. jeśli na liście znajduje się przymiotnik ,,zdrowy’’, należy również znać formy ,,zdrowa’’ (rodzaj żeński) oraz ,,zdrowe’’ (rodzaj nijaki). Lista wymaganego słownictwa na każdym z poziomów egzaminacyjnych znajduje się tutaj.

Gramatyka

Podobnie jak w przypadku słownictwa, komisja egzaminacyjna przygotowała również wymagania egzaminacyjne dotyczące zagadnień gramatycznych. Lista wymaganych treści gramatycznych na każdym z poziomów egzaminacyjnych znajduje się tutaj.

{"register":{"columns":[]}}