Polskie książki w szkockich szkołach
30.03.2024
W marcu Konsulat Generalny RP w Edynburgu podarował dwóm szkockim szkołom podstawowym polskie książki.
Akcja „Polskie książki w szkockich szkołach” nawiązuje do historycznych relacji polsko-szkockich sięgających początków XVI wieku. Znaczny zbiór polskich dzieł z zakresu literatury i kultury XIX wieku znaleźć można w Signet Library w Edynburgu, zwanej „Bibliotheca Polonica”. Zostały one podarowane w dowód wdzięczności m.in. przez rodziny Zamojskich i Sobańskich, których to synowie przybyli do Szkocji, by studiować ekonomię.
Wśród książek przekazywanych szkockim szkołom przez Konsulat Generalny RP w Edynburgu znalazły się angielskojęzyczne wydania polskich autorów, m.in. komiks „Tytus, Romek, i A’Tomek”, „Mapy” Aleksandry i Daniela Mizielińskich, „Cukierku, ty łobuzie” Waldemara Cichonia, zbiór bajek „Dzieci to lubią najbardziej”, „Król Maciuś Pierwszy” Janusza Korczaka i wiele innych tytułów.
Kamila Lutostańska z KG RP w Edynburgu odwiedziła szkołę James Gillespie's Primary School i podczas uroczystego apelu z okazji Tygodnia Języków w Szkocji miała przyjemność przekazać do nowej szkolnej biblioteki książki polskich autorów. Kolejną odwiedzoną w marcu szkołą była Frogston Primary School. Jest to nowa placówka, w której powstaje obecnie Centrum Integracji dla rodzin z mniejszości narodowych. Ponieważ do społeczności szkolnej należą też polskie rodziny, szkole zależało również na polskojęzycznych książkach i materiałach edukacyjnych dla dzieci. Była to więc okazja do przekazania zarówno książek polskich autorów w przekładzie angielskim, jak również polskich książek w języku polskim.
Mamy nadzieję, że polskie książki na stałe zagoszczą w szkockich szkołach.