Przepisy dotyczące podróżnych ubezpieczeń medycznych
Ambasada RP w Londynie informuje, że od 1 grudnia 2020 r. zmieniły się warunki, jakie musi spełniać podróżne ubezpieczenie medyczne dla cudzoziemców ubiegających się o wydanie wizy krajowej.
Podróżne ubezpieczenie medyczne spełnia nowe wymagania, jeżeli:
- przewiduje odpowiedzialność ubezpieczyciela na kwotę ubezpieczenia min. 30 tys. EUR,
- jest ważne przez cały okres planowanego pobytu cudzoziemca na terytorium RP,
- pokrywa wszelkie wydatki, które mogą wyniknąć podczas pobytu cudzoziemca na tym terytorium w przypadku:
- koniecznej podróży powrotnej z powodów medycznych,
- potrzebnej pilnej pomocy medycznej,
- nagłego leczenia szpitalnego,
- śmierci.
Ubezpieczyciel musi:
- zobowiązać się do pokrycia kosztów świadczeń zdrowotnych udzielonych ubezpieczonemu bezpośrednio na rzecz podmiotu udzielającego tych świadczeń – na podstawie wystawionego rachunku,
- zapewnić całodobową usługę centrum alarmowego, które przyjmuje zgłoszenia zdarzeń podlegających odpowiedzialności ubezpieczyciela.
Jeżeli ubezpieczyciel nie ma siedziby lub oddziału w rozumieniu art. 3 pkt 4 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium RP, PCz UE, PCz EFTA – strony umowy o EOG lub w Szwajcarii, musi spełniać dodatkowe warunki, tj.:
- publikować wyniki audytu swojej działalności; audyt powinien być wykonany przez uznany międzynarodowy podmiot audytowy i wskazywać na rzeczywistą możliwość zaspokajania roszczeń przysługujących podmiotom udzielającym świadczeń zdrowotnych na terytorium RP,
- publikować (co najmniej w okresach półrocznych) dane na temat sumy zebranych składek oraz wielkości wypłat w danym rodzaju ubezpieczeń.
Informacja Ministra Spraw Zagranicznych o ubezpieczycielach i oferowanych przez nich ubezpieczeniach, spełniających warunki, o których mowa w ustawie z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach jest umieszczona na stronie internetowej MSZ.