W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Seria wykładów o tradycji polskiego japonizmu

20.06.2024

W dniach 29 maja, 12 i 19 czerwca 2024 r. w Ambasadzie RP w Londynie odbyły się otwarte wykłady poświęcone bogactwu polskiej sztuki okresu przed- i międzywojennego, ze szczególnym uwzględnieniem nietypowego zjawiska interpretacji motywów japońskich.

Seria wykładów o tradycji polskiego japonizmu

Wydarzenia odbyły się w sali japońskiej, urządzonej w duchu tradycji japonistycznej w latach 20. ubiegłego wieku. Chociaż architektonicznie pomieszczenie ewidentnie nawiązuje do symboliki związanej z Japonią, ogólna inspiracja stojąca za wystrojem wnętrza pozostaje tajemnicą po dziś dzień

Prelegentem podczas wydarzeń był Piotr Spławski, historyk sztuki specjalizujący się w sztuce japońskiej i japonizmie. Jego badania koncentrują się na wpływie tych ruchów artystycznych w Polsce, USA oraz w monarchii austro-węgierskiej. Obronił doktorat z historii sztuki na Chelsea College of Art and Design, University of the Arts London, gdzie zajmował się japonizmem w polskiej sztuce wizualnej w latach 1885-1939.

Spotkania miały formę godzinnych wykładów połączonych z krótką sesją pytań i odpowiedzi oraz późniejszych nieformalnych rozmów. Omawiane tematy to odpowiednio: wstęp do polskiego japonizmu ("Transposed from Afar yet Homegrown: An Introduction to Polish Japonisme"), rola kobiet we wspomnianym nurcie artystycznym ("A Feminine Agency: The Woman as a Force Behind Japonisme in Poland") oraz twórczość Leona Wyczółkowskiego ("A Lifelong Affair: Leon Wyczółkowski as the Giant of European Japonisme").

Spotkania przybliżyły uczestnikom bogaty świat inspiracji zaczerpniętych z japońskich źródeł, do którego odwoływali się polscy artyści od końca XIX wieku. Znaczny wpływ kultury Japonii na sztukę i rękodzieło w Polsce został zilustrowany przykładami z niemalże każdej formy wyrazu artystycznego: od martwej natury, przez drzeworyty, po karykatury. Artyści tacy jak Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer czy Olga Boznańska wielokrotnie w bezpośredni sposób czerpali z inspiracje ze sztuki japońskiej, tworząc nieoczywiste połączenie tych pozornie odległych kultur. Podczas spotkań omówiono również współczesnych artystów, którzy w swoich dziełach odwołują się do tradycji polskiego japonizmu.

W serii wykładów uczestniczyło ponad 100 osób, a bilety na dwa z trzech wydarzeń zostały niemal całkowicie wyprzedane. Wśród gości znaleźli się m.in. dyplomaci z Ambasady Japonii w Zjednoczonym Królestwie, pracownicy Japanese Gallery oraz reprezentanci Japanese Society i SOAS, University of London. Seria wykładów cieszyła się także popularnością wśród Brytyjczyków oraz Polonii.

Więcej informacji o wydarzeniach otwartych w Ambasadzie RP w Londynie znajdą Państwo na mediach społecznościowych Ambasady (Facebook, X, LinkedIn) oraz naszym profilu Eventbrite.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}