W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczysta gala dla nauczycieli polonijnych w Edynburgu

02.12.2024

Konsulat Generalny RP w Edynburgu wraz ze Stowarzyszeniem Edus zorganizował uroczystą galę dla wszystkich nauczycieli polonijnych w Szkocji. W uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Edukacji Polonijnej, które odbyło się we wnętrzach Muzeum Narodowego Szkocji w Edynburgu.

Uroczysta gala dla nauczycieli polonijnych w Edynburgu

Konsulat Generalny RP w Edynburgu wraz ze Stowarzyszeniem Edus zorganizował uroczystą galę dla wszystkich nauczycieli polonijnych w Szkocji. W uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Edukacji Polonijnej, które odbyło się we wnętrzach Muzeum Narodowego Szkocji w Edynburgu, wzięło udział blisko 200 nauczycieli polonijnych jak również osoby wspierające edukację polonijną oraz naukę języka polskiego w Szkocji. Współorganizator wydarzenia Edus to organizacja parasolowa zrzeszająca wszystkie szkoły polskie w Szkocji. Obecnie w tej części ZK działa ich 28, a uczy się w nich około 3500 dzieci.

Głównym celem odbywającej się już po raz drugi gali było podziękowanie oraz uhonorowanie nauczycieli polonijnych, którzy ucząc polskie dzieci i dzieci polskiego pochodzenia jęz. polskiego oraz wychowując je w duchu patriotycznym, pomagają im zachować polską tożsamość. Wydarzenie zaszczyciła swoją obecnością minister edukacji Szkocji Jenny Gilruth. Z Polski na galę przybyła wicedyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Beata Prądzyńska. W uroczystości wzięła także udział honorowa prezes Polskiej Macierzy Szkolnej w Londynie pani Aleksandra Podhorodecka.

Na początku gali Konsul Generalny Łukasz Lutostański podziękował nauczycielom za ich trud i wkład w utrzymywanie polskości wśród dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia żyjących w Szkocji. KG podziękował także wszystkim za udział w zainicjowanej przez placówkę kampanii #WiemKimJestem zachęcającej polskich rodziców do zapisu dzieci do szkół polonijnych. Według danych uzyskanych przez Konsulat Generalny RP w Edynburgu liczba dzieci w większości szkół polonijnych w Szkocji roku w szkolnym 2024/25 wzrosła. Powstało też kilka nowych placówek.

Minister Edukacji Szkocji Jenny Gilruth w swoim przemówieniu doceniła pracę polskich nauczycieli, a także odniosła się do wspólnego polsko-szkockiego dziedzictwa historycznego, przypominając że w Fife, czyli w regionie, który reprezentuje w Szkockim Parlamencie, w czasie II wojny światowej stacjonowali i ćwiczyli polscy spadochroniarze. Wielu z nich pozostało w Szkocji i założyło tutaj swoje rodziny, a ich potomkowie żyją w Fife do dziś.

Wicedyrektor DWPG Beata Prądzyńska mówiła o programach dla młodych Polaków żyjących poza Polską przygotowanych przez MSZ, które mogłyby ich zachęcić do powrotu czy też osiedlenia się na stałe w Polsce.

Po uroczystych przemówieniach oraz wykwintnej kolacji zgromadzeni wysłuchali prelekcji autorki książek o dwujęzyczności dr Anety Nott-Bower.

Zachęcamy do wysłuchania relacji z uroczystości w Polskim Radiu.

https://www.polskieradio.pl/399/7978/Artykul/3452189,gala-z-okazji-miedzynarodowego-dnia-edukacji-polonijnej

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}