Legalizacja
Legalizacja dokumentu urzędowego to poświadczenie, że dokument pochodzi z właściwego urzędu — legalizując dokument, konsul potwierdza autentyczność podpisu i pieczęci urzędnika zagranicznego. Dzięki temu możesz posłużyć się zagranicznym dokumentem urzędowym w Polsce.
Legalizacja dotyczy państw, które nie są stronami Konwencji Haskiej znoszącej wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych z dnia 5 października 1961 roku (Dz.U. z 2005 r. poz. 938).
UWAGA: Wietnam nie jest stroną Konwencji Haskiej.
Pamiętaj! Konsul RP w Wietnamie legalizuje dokumenty pochodzące z Wietnamu. Konsul legalizuje wyłącznie oryginały i urzędowe odpisy dokumentów. Nie legalizuje się kserokopii oraz wydruków z systemów teleinformatycznych. Dokumenty – przed złożeniem ich konsulowi – muszą zostać uwierzytelnione przez właściwy urząd miejscowy. Uwierzytelnieniem dokumentów w Wietnamie zajmuje się Departament Konsularny Ministerstwa Spraw Zagranicznych SRW w Hanoi lub Departament Współpracy z Zagranicą miasta Ho Chi Minh. Poniżej dane adresowe, odpowiednio:
Hanoi:
Consular Department, Ministry of Foreign Affairs
Số 40 Trần Phú, Điện Biên, Ba Đình,
Hà Nội
Ho Chi Minh:
Department of External Relations
Số 6 đường Alexandre De Rhodes, Phường Bến Nghé, Quận 1
Thành phố Hồ Chí Minh
Konsul odmawia legalizacji dokumentów nie zawierających superlegalizacji (tj. wcześniejszego uwierzytelnienia przez Departament Konsularny Ministerstwa Spraw Zagranicznych SRW w Hanoi lub Departament Współpracy z Zagranicą miasta Ho Chi Minh).
Na wizytę umów się w systemie e-konsulat.
Prosimy o dostarczenie oryginałów dokumentów wraz z ich kserokopiami.
Osoba trzecia może złożyć i odebrać dokumenty w imieniu aplikanta, jeśli posiada stosowne upoważnienie od wnioskodawcy, poświadczone notarialnie. Do upoważnienia należy dołączyć kserokopię dokumentu tożsamości osoby upoważnionej.
Opłata za legalizację jest naliczana zgodnie z tabelą opłat konsularnych – punkt 6.01.
Aby wprowadzić do obrotu prawnego w Wietnamie dokumenty pochodzące z Polski, należy poświadczyć autentyczność takich dokumentów w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Warszawie, a następnie udać się z nimi do Ambasady Wietnamu w Warszawie, celem dokonania legalizacji (więcej informacji dostępne jest na stronie polskiego MSZ).
W przypadku niemożności uzyskania legalizacji polskiego dokumentu w powyższy sposób lub jeżeli wietnamski urząd nadal żąda poświadczenia polskiego dokumentu przez konsula, informujemy, że w konsulacie możliwe jest także m.in.: poświadczenie daty okazania dokumentu, poświadczenie za zgodność z oryginałem kopii dokumentu czy tłumaczenie dokumentu. Należy jednak mieć na uwadze, że powyższe procedury nie stanowią legalizacji dokumentów, czyli nie potwierdzają ich autentyczności, niemniej jednak dla części wietnamskich urzędów mogą być wystarczające.
Podstawa prawna
Konwencja znosząca wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych, sporządzona w Hadze dnia 5 października 1961 roku
Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. Prawo konsularne
Ustawa z dnia 17 listopada 1964 roku Kodeks postępowania cywilnego