W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Struktura organizacyjna WIJHARS w Kielcach

Na mocy przepisów ustawy z dnia 21 grudnia 2000 roku o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych w wyniku połączenia Centralnego Inspektoratu Standaryzacji (CiS) oraz Inspekcji Skupu i Przetwórstwa Artykułów Rolnych (ISiPAR) została utworzona Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS), która funkcjonuje od 1 stycznia 2003 r. Jej głównym zadaniem jest kontrola przestrzegania przepisów o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, w tym w zakresie ochrony interesów i praw konsumentów finalnych. Inspekcja podlega ministrowi właściwemu do spraw rynków rolnych.

Wojewódzkim Inspektoratem kieruje Świętokrzyski Wojewódzki Inspektor JHARS przy pomocy zastępcy, kierowników wydziałów organizacyjnych i ich zastępców.

Wojewódzki Inspektor realizuje swoje zadania na terenie województwa świętokrzyskiego.

Zadania Inspekcji wykonują następujące organy:

  1. Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych,
  2. wojewoda przy pomocy wojewódzkiego inspektora jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, jako kierownika wojewódzkiej inspekcji jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, wchodzącej w skład zespolonej administracji wojewódzkiej.

 

IJHARS w ramach urzędowej kontroli żywności w Polsce chroni nie tylko interesy konsumentów i producentów żywności, ale uczestniczy również – jako wyspecjalizowana jednostka podległa Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi – w realizacji polityki żywnościowej kraju. Kontrole jakości handlowej produktów stanowią istotny element systemu gwarantowania jakości żywności wprowadzanej do obrotu oraz bezpieczeństwa ekonomicznego konsumentów i producentów.

Działania IJHARS obejmują przede wszystkim ochronę konsumentów i walkę z zafałszowaniami na rynku produktów żywnościowych, eliminację nieuczciwej konkurencji producenckiej oraz promocję jakości polskiej żywności poprzez propagowanie znaków i certyfikatów jakości. System kontroli żywności IJHARS zapewnia konsumentom dostęp do rzetelnych informacji na temat artykułów rolno-spożywczych oraz zapobiega nieuczciwym praktykom rynkowym. Ułatwia on również wymianę handlową – zarówno z państwami trzecimi, jak i na obszarze jednolitego rynku wewnętrznego UE.

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
08.02.2021 13:10 Karolina Młynarczyk
Wytwarzający/ Odpowiadający:
WIJHARS w Kielcach
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Struktura organizacyjna WIJHARS w Kielcach 1.0 08.02.2021 13:10 Karolina Młynarczyk

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}