Dział Nadzoru Nasiennego
Kontakt email do działu: dnn-lodz@piorin.gov.pl
Małgorzata Jastrzębowska Kierownik Działu Nadzoru Nasiennego |
tel.: 42 633-99-72 wew. 15 |
Danuta Walaszczyk Starszy specjalista |
tel.: 42 633-99-72 wew. 16 |
Karolina Kowalska - Kałużny Inspektor |
tel.: 42 633-99-72 wew. 16 |
Emilia Kuchciak Starszy inspektor |
tel.: 42 633-99-72 wew. 16 |
Walenty Bryl Specjalista |
Do zakresu Działu Nadzoru Nasiennego należy:
- Opracowywanie okresowych planów pracy i kontrola ich realizacji.
- Organizowanie i prowadzenie szkoleń w zakresie zadań merytorycznych Działu.
- Dobór kandydatów, organizowanie szkoleń i egzaminów dla akredytowanych i upoważnionych kwalifikatorów materiału siewnego, próbobiorców ziemniaka, osób upoważnionych do wykonywania oceny cech zewnętrznych oraz prowadzenie ewidencji w tym zakresie.
- Sprawowanie nadzoru i kontrola pracy akredytowanych i upoważnionych kwalifikatorów materiału siewnego i próbobiorców ziemniaka sadzeniaka.
- Sprawowanie nadzoru i kontrola przestrzegania zasad i wymagań obowiązujących w zakresie wytwarzania, przechowywania i prowadzenia obrotu materiałem siewnym, w tym materiałem zmodyfikowanym genetycznie.
- Prowadzenie oceny polowej plantacji nasiennych i materiału szkółkarskiego ze szczególnym uwzględnieniem materiałów hodowlanych.
- Prowadzenie ewidencji plantacji nasiennych roślin rolniczych, warzywnych oraz szkółek.
- Organizowanie i ewidencja badań kontrolnych materiału siewnego w tym materiału modyfikowanego genetycznie.
- Sprawowanie nadzoru i kontrola wykonywania oceny cech zewnętrznych materiału siewnego.
- Przygotowywanie materiałów, dokumentów, postanowień i decyzji dotyczących:
- a) zakazów prowadzenia obrotu materiałem siewnym, nakazów poddania tego materiału zabiegom uniemożliwiającym użycie go do siewu, sadzenia, okulizacji,
- b) wpisu do rejestru przedsiębiorców i skreślenia z rejestru przedsiębiorców,
- c) nałożenia opłat sankcyjnych,
- d) zaleceń pokontrolnych.
- Planowanie, organizowanie i przeprowadzanie kontroli w procesie produkcji, przechowywania, uszlachetniania i obrotu materiałem siewnym oraz prowadzenie ewidencji i sprawozdawczości w tym zakresie.
- Kontrola materiału siewnego wwożonego z państw trzecich oraz ustalenie stopni kwalifikacji tego materiału.
- Zbieranie danych i opracowywanie obowiązujących informacji i sprawozdań dotyczących produkcji i obrotu materiałem siewnym oraz innych materiałów dla potrzeb administracji rządowej i samorządowej, oraz do celów statystycznych.
- Przygotowywanie dokumentacji dotyczącej opłat za ocenę polową plantacji nasiennych i materiału szkółkarskiego, wystawianie za te usługi obciążeń przedsiębiorców.
- Prowadzenie ewidencji i kontrola materiału konsumpcyjno – paszowego wwożonego z państw trzecich, który może być użyty jako materiał siewny w oparciu o informacje z punktów granicznych.
- Drukowanie etykiet urzędowych i paszportów, identyfikujących materiał szkółkarski rozliczanie ilościowe oraz wystawianie obciążeń dla dostawców zlecających druk.
- Kontrola zagospodarowania paszportów i etykiet urzędowych.
- Wydawanie decyzji na zastosowanie tradycyjnego materiału siewnego w rolnictwie ekologicznym i kontrola ich wykonania.
- Prowadzenie współpracy:
- z działami merytorycznymi i delegaturami w zakresie oceny stanu zagrożenia upraw przez organizmy szkodliwe,
- z Laboratorium Wojewódzkim w zakresie kontroli materiału siewnego i próbobrania oraz współudział w szkoleniach próbobiorców materiału siewnego,
- z Laboratorium Wojewódzkim i współudział w opracowaniu zapotrzebowań na etykiety, plomby i paszporty w oparciu o przewidywaną ilość produkcji nasiennej,
- z działami merytorycznymi w zakresie szkolenia pracowników Wojewódzkiego Inspektoratu, przedsiębiorców, dostawców i producentów materiału siewnego na temat przepisów obowiązujących w nasiennictwie,
- z krajowymi placówkami naukowo - badawczymi ze szczególnym uwzględnieniem Centralnego Ośrodka Badań Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej - w zakresie oceny tożsamości i czystości odmianowej.
- Opracowywanie planów rzeczowych i preliminarzy budżetowych dotyczących Działu.
- Opracowywanie i przekazywanie zainteresowanym jednostkom, przedsiębiorcom, dostawcom i producentom informacji dotyczących zmian prawnych w zakresie produkcji i obrotu materiałem siewnym.
- Sprawowanie nadzoru i kontrola nad Delegaturami w zakresie spraw merytorycznych dotyczących Działu w tym prowadzenia rejestru przedsiębiorców dokonujących obrotu materiałem siewnym.
- Nadzór nad systemem informatycznym w zakresie nasiennictwa.
- Wykonywanie innych zadań zleconych przez Wojewódzkiego Inspektora.