INAUGURACJA XVIII EDYCJI WIELKOPOLSKICH FORÓW ROLNICZYCH
29.01.2025
Forum Rolnicze Powiatu Konińskiego
28 stycznia 2025 r. odbyło się spotkanie otwierające XVIII-ty już cykl spotkań dla rolników pt. Wielkopolskie Fora Rolnicze. Organizatorem spotkań jest jak zawsze Wielkopolska Izba Rolnicza a patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Czesław Siekierski, Wojewoda Wielkopolska - Agata Sobczyk oraz Marszałek Województwa Wielkopolskiego - Marek Woźniak. Pierwsze spotkanie cyklu odbyło się w Sławsku w powiecie konińskim. Forum otworzyli Prezes WIR Mieczysław Łuczak wraz z Przewodnicząca Rady Powiatowej WIR w Koninie Jolantą Nawrocką.
W spotkaniu udział wzięli Wiceminister Rolnictwa Michał Kołodziejczak oraz liczne grono parlamentarzystów. Ministrowi towarzyszyli również dyrektorzy podległych mu departamentów - Nina Dobrzyńska - Dyrektor Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin oraz Waldemarem Guba - Dyrektor Departamentu Rynków Rolnych i Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich. W imieniu Wojewody Wielkopolskiej Agaty Sobczyk przybyłych gości powitał Wicewojewoda Jarosław Maciejewski. Natomiast Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu reprezentował pełniący obowiązki Wojewódzkiego Inspektora – Radosław Grychowski.
Program Forum poruszał bieżące tematy nurtujące polską wieś m.in. kwestie podpisania umowy Mercosur, narastające problemy suszowe na terenie Wielkopolski oraz sposoby przeciwdziałania im, problematykę chorób zakaźnych zwierząt ze szczególnym uwzględnieniem pryszczycy stwierdzonej na terenie Niemiec i związanego z tym obrotu żywymi zwierzętami oraz mięsem. Dyskusja na powyższe tematy poprowadzona w formie debaty wzbudziła wiele emocji wśród uczestników.
Bardzo ważnym i aktualnym zagadnieniem poruszonym podczas Forum był temat dotyczący zagrożeń jakie niesie za sobą obrót i stosowanie fumigantów. Temat ten przedstawiony został przez pełniącego obowiązki Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa - Radosława Grychowskiego. Odniósł się on do ostatnich, śmiertelnych przypadków zatruć preparatem zawierającym fosforek glinu. Inspektor podkreślił, że środki ochrony roślin zawierające tą substancję mogą być nabywane i stosowane wyłącznie przez osoby posiadające wymagane prawem uprawnienia. Preparaty te przeznaczone są głównie do zwalczania szkodników magazynowych. Poza tym część z nich posiada również rejestracje do regulacji populacji kretów i karczowników m.in. w ogrodach przydomowych. Na skutek bezmyślnego zastosowania fumigantów przez nieuprawnionych do tego użytkowników, którzy nie zapoznali się z etykietą umieszczoną na opakowaniu doszło do tragedii, których można było uniknąć.
Wśród uczestników spotkania znaleźli się również inspektorzy z oddziału w Koninie, którzy obsługiwali stoisko informacyjno-edukacyjne WIORiN w Poznaniu. Odpowiadali na pytania o prawidłowe stosowanie środków ochrony roślin w tym także fumigantów oraz o aktualne sprawy związane z działalnością Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Przy stoisku wręczane były ulotki dotyczące prawidłowego stosowania środków fumigujących.
Autorzy tekstu: Joanna Bartczak, Katarzyna Borowska -Marcinkiewicz, Ireneusz Borkowski, Hubert Jóźwiak
Autor zdjęć: Joanna Bartczak
Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz.U z 2025 poz. 24). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkopolskie