W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

MATERIAŁ SIEWNY POD LUPĄ INSPEKTORÓW WIORIN W POZNANIU

21.11.2024

Ocena jakości materiału siewnego kluczem do dobrych plonów

pracownik WIORiN w Poznaniu podczas pobierania prób

Siew materiału niewiadomego pochodzenia często skutkuje znacznie gorszym plonem. Warto więc zastanowić się, który materiał wysiać na swoim polu. Zastosowanie materiału kwalifikowanego będącego pod kontrolą inspektorów WIORiN wydaje się najpewniejszą decyzją.

Materiał siewny to nasiona, części roślin lub całe rośliny, które wykorzystuje się do siewu, sadzenia lub innych sposobów rozmnażania. Stała kontrola i monitoring wytwarzania oraz wprowadzania do obrotu materiału siewnego to  jedno z zadań inspektorów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu. Prześledźmy drogę jaką muszą przejść nasiona, aby uzyskać miano kwalifikowanego materiału siewnego.

  • Pierwszy z etapów to ocena polowa, która ma na celu stwierdzenie, czy plantacja nasienna spełnia stawiane jej wymagania. Oceny polowej dokonują urzędowi lub akredytowania kwalifikatorzy. Lustracja polowa polega, przede wszystkim, na określeniu cech istotnie wpływających na plon i jakość nasion, które są trudne lub niemożliwe do zbadania w ocenie laboratoryjnej. Jest to między innymi zachwaszczenie, izolacja przestrzenna oraz występowanie patogenów i szkodników. Prowadzenie kwalifikacji wymaga dużej wiedzy i doświadczenia. Ocenę polową kończy wystawienie świadectwa oceny polowej.
  • Kolejnym krokiem jest ocena laboratoryjna. Próby pobierają urzędowi lub  akredytowani próbobiorcy (nadzór nad pracą  akredytowanych próbobiorców  sprawują inspektorzy WIORiN). W laboratorium bada się przede wszystkim czystość nasion, oznacza wilgotność i zawartość zanieczyszczeń. Sprawdzana jest też zdolność kiełkowania. Jeśli próba uzyska wynik zgodny z wymogami, wystawiane jest świadectwo oceny laboratoryjnej.
  • Bardzo duże znaczenie ma ocena tożsamości i czystości odmianowej. Inspektorzy WIORiN również na tym etapie pełnią ważną rolę. Materiał do oceny tożsamości i czystości odmianowej pobierać mogą tylko i wyłącznie urzędowi próbobiorcy. Nasiona przekazuje się do Centralnego Ośrodka Badań Odmian Roślin Uprawnych (COBORU). Tam materiał  wysiany zostaje na poletkach kontrolnych, gdzie sprawdza się czy dana partia materiału siewnego jest zgodna z opisem urzędowym i wzorcem danej odmiany. Dzięki działalności COBORU rolnicy mają dostęp do odmian odpowiednich dla polskich warunków klimatyczno-glebowych, natomiast hodowcy mają możliwość przeprowadzenia badań rejestrowych  i wpisania odmian do krajowego rejestru.

Materiał siewny przed wprowadzeniem do obrotu należy  zaopatrzyć w urzędowe etykiety lub etykiety przedsiębiorcy - urzędowe drukowane są na wniosek przedsiębiorcy, lub wypełnia je przedsiębiorca posiadający uprawnienia wydane przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Czy warto więc siać kwalifikowany materiał siewny? Oczywiście, że tak!

Można jednoznacznie stwierdzić, że zakup kwalifikowanych nasion nie jest zbędnym wydatkiem, a opłacalną inwestycją.

 

Autor tekstu i zdjęć: Anita Dojcz

 

Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim  i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2022r. poz. 2509). WIORiN wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej http://piorin.gov.pl/wiorin/wielkopolskie

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}