Kontrole w zakresie nasiennictwa
Przeprowadzanie przez WIORiN w Warszawie kontroli ma na celu ustalenie stanu faktycznego dotyczącego działalności kontrolowanych podmiotów, jego udokumentowanie i dokonanie oceny działalności tych podmiotów pod względem stosowania i ścisłego przestrzegania przepisów prawa w zakresie wytwarzania, oceny, przechowywania i obrotu materiałem siewnym.
Ocena materiału siewnego
Ocena materiału siewnego ma na celu stwierdzenie czy plantacje nasienne spełniają wszystkie wymogi formalne oraz czy wyprodukowany przez hodowcę lub producenta materiał siewny zachowuje czystość i tożsamość odmianową. Celem takiej oceny jest eliminacja upraw nasiennych, które nie dają gwarancji należytej jakości i zdrowotności materiału siewnego.
Kontrola materiału siewnego
WIORiN w Warszawie prowadzi kontrole urzędowe w zakresie obrotu materiałem siewnym na podstawie planu kontroli opracowanego na podstawie wytycznych GIORiN. Kontrola materiału siewnego jest czynnością urzędową, która polega na weryfikacji przestrzegania wymagań dotyczących produkcji, oceny, przechowywania, stosowania i obrotu materiałem przeznaczonym do reprodukcji roślin. Inspektorzy WIORiN w Warszawie ustaleń kontrolnych dokonują w oparciu o zebrane dowody, które w szczególności stanowią: faktury zakupu, faktury sprzedaży, rejestry wystawionych faktur, rachunki, dokumenty magazynowe, wyniki badań laboratoryjnych, oględziny oraz pisemne lub ustne wyjaśnienia i oświadczenia. W ramach kontroli obrotu materiału siewnego inspektorzy WIORiN w Warszawie sprawdzają sposób zabezpieczenia opakowań materiału siewnego, sposób i prawidłowość zaopatrywania materiału siewnego w etykiety nasienne, aktualność badań materiału siewnego, prawidłowość wystawiania dokumentów przez podmioty, wielkość prowadzonego obrotu, zgodność prowadzenia importu materiału siewnego z aktualnymi przepisami czy sposób przechowywania materiału siewnego. Jeżeli wynika to z konieczności prowadzenia kontroli, inspektorzy WIORiN w Warszawie posiadający odpowiednie upoważnienie, pobierają próby kontrolne, celem sprawdzenia, czy materiał siewny oferowany do obrotu, spełnia wymagania określone w przepisach prawa.
Kontrola upraw GMO
WIORiN w Warszawie wykonuje zadania związane z kontrolą upraw w zakresie organizmów genetycznie zmodyfikowanych w oparciu o „Program kontroli upraw GMO” określony przez ministra właściwego do spraw środowiska w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw rolnictwa. Kontrola upraw pod kątem występowania modyfikacji genetycznych ma na celu realizację polityki kraju dotyczącej GMO wyrażoną przepisem prawa mówiącym, że „Rzeczpospolita Polska jest krajem wolnym od upraw GMO”. Kontrola taka polega na sprawdzaniu przestrzegania zakazu prowadzenia upraw genetycznie zmodyfikowanych poprzez wykonywanie kontroli materiału siewnego w obrocie, kontroli plantacji nasiennych oraz upraw towarowych. Kontroli podlegają gatunki: kukurydza, rzepak jary, rzepak ozimy oraz soja. W ramach takiej kontroli pobiera się materiał siewny w obrocie i materiał roślinny z kontrolowanej uprawy, który jest następnie poddawany analizie laboratoryjnej.
Ewidencja podmiotów wytwarzających i dokonujących obrotu materiałem siewnym
WIORiN w Warszawie prowadzi ewidencję przedsiębiorców i rolników dokonujących obrotu materiałem siewnym roślin rolniczych i warzywnych oraz ewidencję dostawców prowadzących obrót materiałem szkółkarskim, rozmnożeniowym lub nasadzeniowym roślin warzywnych i ozdobnych oraz sadzonkami winorośli.
Akredytacja do prowadzenia inspekcji polowych i pobierania prób
Akredytacje w zakresie prowadzenia ocen polowych i pobierania prób materiału siewnego mogą otrzymać pracownicy firm nasiennych, którzy w ramach udzielonego przez WIORiN w Warszawie upoważnienia – w drodze decyzji - dokonują tych czynności. Przed uzyskaniem ww. upoważnień, podmioty te są kontrolowane pod względem spełnienia odpowiednich wymagań – formalnych (jak np. uiszczenie odpowiednich opłat, posiadanie wymaganego wykształcenia, złożenia właściwych dokumentów itp.) oraz merytorycznych (odbycie wymaganego szkolenia, znajomość przepisów itp.). Nadzór nad takimi podmiotami inspektorzy WIORiN w Warszawie sprawują poprzez m.in. uczestnictwo w ocenie dokonywanej przez upoważnionego kwalifikatora lub uczestnictwo w pobieraniu prób materiału przez upoważnionego próbobiorcę, poprzez weryfikację prawidłowości wykonywania tych czynności oraz poprzez skontrolowanie wytwarzanej przez te podmioty dokumentacji.
Etykiety i plomby urzędowe
Etykiety i plomby urzędowe do stosowania z materiałem siewnym są wydawane na wniosek podmiotów wprowadzających materiał siewny do obrotu w odniesieniu do materiałów spełniających wymagania. Podmioty mogą również ubiegać się o upoważnienia do samodzielnego wypełniania albo wydawania etykiet urzędowych. Wobec podmiotów, które uzyskały takie upoważnienie, inspektorzy WIORiN w Warszawie sprawują nadzór nad prawidłowym wykonywaniem czynności z zakresu upoważnienia w szczególności w zakresie przestrzegania przepisów dotyczących etykietowania i plombowania materiału siewnego.
Wykaz ekologicznego lub w okresie konwersji materiału przeznaczonego do reprodukcji roślin
WIORiN w Warszawie na wniosek podmiotów prowadzących produkcję ekologiczną wydaje zezwolenia na zastosowanie w ich gospodarstwach materiału wyprodukowanego bez użycia metod ekologicznych. Zezwolenie takie można uzyskać tylko pod warunkiem, że ekologiczny materiał siewny pożądanego gatunku i odmiany nie jest dostępny na rynku, co WIORiN w Warszawie stwierdza na podstawie prowadzonego przez GIORiN wykazu. W ramach zagwarantowania wysokiej jakości i wykluczenia stosowania w rolnictwie ekologicznym materiału niewiadomego pochodzenia, pozwoleń udziela się tylko na zastosowanie materiału wyprodukowanego urzędowo lub pod urzędowym nadzorem.
Kontrola upraw winorośli
Kontroli podlegają winnice wpisane do ewidencji winnic prowadzonej przez Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Przeprowadzane przez WIORiN w Warszawie kontrole mają na celu potwierdzenie zgodności informacji zawartych w ww. ewidencji winnic KOWR ze stanem faktycznym i dotyczą weryfikacji lokalizacji upraw winorośli, powierzchni upraw poszczególnych odmian jak również sprawdzenie, czy uprawiane odmiany winorośli są dopuszczone do produkcji wina.