Kontrole w zakresie ochrony roślin i nawozów
Nadrzędnym celem WIORiN w Warszawie jest dbałość o bezpieczeństwo ludzi, zwierząt i środowiska, poprzez m.in. nadzór nad obrotem i stosowaniem środków ochrony roślin, a także wprowadzaniem do obrotu nawozów, środków wspomagających uprawę roślin, produktów pofermentacyjnych oraz udostępnianiem na rynku produktów nawozowych UE i nawozów oznaczonych znakiem „NAWÓZ WE”. Działania Inspekcji podnoszą świadomość społeczeństwa w zakresie środków ochrony roślin i nawozów, mobilizują przedsiębiorców i producentów rolnych do przestrzegania przepisów prawa w tym obszarze, dostarczają informacji o skali naruszeń, pozwalają na identyfikowanie zagrożeń oraz planowanie działań prewencyjnych i kontrolnych.
Kontrola stosowania środków ochrony roślin
Kontrole przeprowadza się w gospodarstwach prowadzących produkcję roślinną, w miejscach stosowania środków ochrony roślin na terenach kolejowych i leśnych oraz na terenach zieleni miejskiej, miejscach zaprawiania materiału siewnego, na terenach placów zabaw, żłobków, przedszkoli, szkół podstawowych, szpitali, stref ochronnych „A” wydzielonych na obszarach uzdrowisk lub obszarach ochrony uzdrowiskowej w rozumieniu przepisów o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych. Kontrola ta może obejmować również pobranie próbek do badań na obecność pozostałości środków ochrony roślin.
Kontrola wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin
Kontrole przeprowadza się w miejscach wprowadzania środków ochrony roślin na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, produkcji, konfekcjonowania, sprzedaży, składowania – w szczególności w składach celnych i w firmach logistycznych, a także w trakcie ich przemieszczania oraz w punktach obrotu zaprawionym materiałem siewnym. Kontrola ta może obejmować również pobranie próbek do badań laboratoryjnych w zakresie składu lub właściwości fizycznych lub właściwości chemicznych środków ochrony roślin. Kontrole są prowadzone również u posiadaczy zezwoleń na wprowadzanie do obrotu środka ochrony roślin/pozwoleń na handel równoległy środkiem ochrony roślin wydanych przez ministra właściwego do spraw rolnictwa. W zakresie nadzoru nad wprowadzaniem do obrotu środków ochrony roślin prowadzi się również kontrolę reklamy i oferowania środków ochrony roślin na odległość (np. sprzedaż internetowa).
Kontrola potwierdzania sprawności technicznej sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin
Kontrole przeprowadza się w siedzibie przedsiębiorców/podmiotów niebędących przedsiębiorcami wpisanych przez wojewódzkiego inspektora do rejestru przedsiębiorców lub podmiotów niebędących przedsiębiorcami wykonujących działalność w zakresie potwierdzania sprawności technicznej sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin i/lub w miejscu wykonywania badań.
Kontrola szkoleń w zakresie środków ochrony roślin
Kontrole przeprowadza się w siedzibie przedsiębiorców/podmiotów wpisanych przez wojewódzkiego inspektora do rejestru przedsiębiorców lub podmiotów niebędących przedsiębiorcami prowadzących szkolenia w zakresie środków ochrony roślin i/lub w miejscach prowadzenia szkoleń.
Kontrola wprowadzania do obrotu nawozów
Kontrole przeprowadza się w siedzibie producenta, importera lub innego podmiotu wprowadzającego do obrotu nawozy, środki wspomagające uprawę roślin, produkty pofermentacyjne oraz produkty nawozowe UE i nawozy oznaczone znakiem „NAWÓZ WE” a także u dystrybutora.
Kontrola badań skuteczności działania środków ochrony roślin
Kontrole przeprowadza się w siedzibie podmiotu upoważnionego przez głównego inspektora do prowadzenia badań skuteczności działania środka ochrony roślin
Kontrola działalności podmiotów certyfikujących
Kontrole przeprowadza się w siedzibie podmiotu upoważnionego przez wojewódzkiego inspektora do prowadzenia działalności w zakresie certyfikacji w integrowanej produkcji roślin
Kontrola wykonywania zabiegów środkami ochrony roślin przy użyciu sprzętu agrolotniczego
Kontrole przeprowadza się w siedzibie nadleśnictwa ze względu na miejsce wykonanego zabiegu agrolotniczego