W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Interpelacja Posła na Sejm RP w związku z zagrożeniami w zlewni rzeki Pasłęki

W związku ze interpelacją Posła na Sejm RP – Pana Michała Wypija, Inspektorzy Inspekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie, w dniu 11 stycznia 2023 r., przeprowadzili wizję w terenie, której przedmiotem był wygląd rzeki Pasłęki na odcinku od m. Zaskwierki do ujścia z jeziora Isąg, wygląd rowu melioracyjnego przebiegającego przez działki nr 4/126 oraz 5/33 obręb Łęguty uchodzącego do rzeki Pasłęki oraz wygląd jeziora Łęguty oraz jeziora Isąg.

Przejrzysta woda w rzece w otoczeniu lasu.

Woda w rowie w okolicy przepustu drogowego w m. Łęguty (N:53°44’46.4, E:20°11’07.5”), aż do ujścia rowu do rzeki Pasłęki miała brązowe zabarwienie, była klarowna, nie posiadała zapachu charakterystycznego dla ścieków komunalnych, gnojowicy albo pofermentu. Na dnie rowu i na roślinności makrofitowej porastającej dno i brzegi rowu nie stwierdzono występowania odpadów pochodzenia ściekowego ani rozwoju tzw. ,,grzyba ściekowego”, świadczącego o stałym dopływie ścieków niedostatecznie oczyszczonych. Wzdłuż całego rowu melioracyjnego przebiegającego przez działki nr 4/126 oraz 5/33 obręb Łęguty, nie stwierdzono miejsc punktowego zanieczyszczenia wody co może wskazywać na infiltrację do ww. rowu substancji wpływających m.in. na zmianę zabarwienia wody wraz z wodami podskórnymi migrującymi z okolicznych terenów.

Woda w rzece Pasłęce zarówno powyżej jak i poniżej ujścia ww. rowu, a także na odcinku pomiędzy jeziorem Łęguty oraz jez. Isąg, poniżej ujścia z jeziora Isąg oraz w obu zbiornikach wodnych była klarowana, nie posiadała nienaturalnego zapachu gnilnego ani zapachu charakterystycznego dla zanieczyszczenia, np. substancjami ropopochodnymi. W trakcie oględzin nie stwierdzono także śnięcia ryb ani symptomów niedotlenienia wody (np.: nienaturalnego zachowania poszczególnych gatunków ryb wchodzących w skład ichtiofauny przedmiotowego cieku oraz zbiorników wodnych co mogłoby wskazywać na deficyt tlenowy). Ponadto podczas wizji nie ujawniono nielegalnych wylotów kanalizacyjnych ani innych śladów wprowadzania substancji niepożądanych zarówno do rzeki Pasłęki jak i do jeziora Isąg i jez. Łęguty. 

W trakcie kontroli, pracownicy Centralnego Laboratorium Badawczego w Olsztynie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska dokonali akredytowanego poboru próbek wody celem przeprowadzenia fizyko-chemicznych analiz laboratoryjnych, których wyniki zostaną przedstawione w osobnym sprawozdaniu. Ww. próbki wody zostały pobrane w następujących miejscach:

  • Próbka wody z rzeki Pasłęka pobrana powyżej ujścia rowu melioracyjnego przebiegającego przez działki nr 4/126 oraz 5/33 obręb Łęguty w okolicy m. Zaskwierki;
  • Próbka wody z rzeki Pasłęka pobrana około 50 m poniżej ujścia rowu melioracyjnego przebiegającego przez działki nr 4/126 oraz 5/33 obręb Łęguty;
  • Próbka wody pobrana ze strefy pelagicznej jeziora Łęguty;
  • Próbka wody z rzeki Pasłęka pobrana na odcinku pomiędzy jeziorem Łęguty a jeziorem Isąg;
  • Próbka wody pobrana ze strefy pelagicznej jeziora Isąg;
  • Próbka wody z rzeki Pasłęka pobrana poniżej ujścia z jeziora Isąg;
  • Próbka wody z rowu melioracyjnego na działce 5/33 obręb Łęguty za przepustem drogowym na drodze wojewódzkiej nr 531 w m. Łęguty;

Uzyskane wyniki z poboru próbek wody powierzchniowej pobranej w dniu 11 stycznia 2023 r. na zlecenie WIOŚ w Olsztynie przez CLB GIOŚ oddział w Olsztynie wskazują jednoznacznie na dopływ do rzeki Pasłęki substancji biogennych za pośrednictwem rowu melioracyjnego przebiegającego przez działki nr 4/126 oraz 5/33 obręb Łęguty w okolicy miejscowości Zaskwierki. Jednakże uzyskane stężenia zanieczyszczeń nie są charakterystyczne dla nawozów naturalnych ani dla surowych ścieków komunalnych, tj. wykazane stężenia zanieczyszczeń są zbyt niskie w stosunku dla stężeń właściwych dla gnojowicy, pofermentu lub surowych ścieków komunalnych.

W dniu 12.01.2023 r. inspektorzy WIOŚ w Olsztynie pojęli czynności kontrolne dwóch podmiotów znajdujących się w zlewni rzeki Pasłęki. Kontrole są w trakcie realizacji.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}