W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Zanieczyszczenie rzeki Guber w Sępopolu

Przy zaporze na rzece Guber w miejscowości Sępopol [woj. warmińsko-mazurskie] zaobserwowano śnięte ryby. Inspekcja Ochrony Środowiska natychmiast zainterweniowała i udała się na miejsce zdarzenia. Próbki wody zostały pobrane do badań laboratoryjnych.

Rzeka Guber przed stopniem wodnym w Sępopolu. Widoczne pojedyncze śnięte ryby. Zielona rzęsa unosząca się na mętnej wodzie w rzece. W tle trzciny i drzewa.

Inspektorzy z WIOŚ w Olsztynie Delegatura w Giżycku  w dniu 19.06.2023 r. otrzymali zgłoszenie o pojawieniu się  śniętych ryb przy zaporze na rzece Guber.

Inspektorzy WIOŚ w Olsztynie Delegatura w Giżycku niezwłocznie udali się na miejsce, gdzie dokonali oględzin. Podczas oględzin, w których uczestniczyli przedstawiciele Nadzoru Wodnego w Bartoszycach,  przeprowadzonych około 13:00, ujawniono 20-30 sztuk śniętych ryb z gatunku klenie, sandacze oraz ryby karpiowate. Przepływ wody w rzece był znikomy, woda mętna, zielona, lustro wody częściowo pokryte rzęsą wodną oraz pyłkami roślin. Przy brzegach rzeki oraz w korycie rzeki widoczna była wynurzona roślinność naczyniowa. Miejscami zaobserwowano uwalniające się z dna  pęcherzyki gazu.

Mogło to świadczyć o nagromadzeniu się warstwy osadów organicznych na dnie rzeki i wypłyceniu koryta rzeki.  Obecny przy kontroli przedstawiciel Nadzoru Wodnego w Bartoszycach poinformował, że w dniu 16.06.2023r. poziom wody w rzece był na tyle niski, że woda nie przepływała przez stopień wodny. Za stopniem wodnym woda w rzece była klarowna. Widoczne były żywe, pływające ławicami,  ryby.

Oględzinom poddano również odcinek około 12 km w górę rzeki od stopnia wodnego w Sępopolu do miejsca połączenia się rzeki Guber z rzeką Sajna w miejscowości Sątoczno. Rzeka na ww. odcinku przepływa przez teren typowo rolniczy (pola, łąki). Nie ujawniono spływów powierzchniowych zanieczyszczeń do rzeki. Nie zaobserwowano, na  wyżej wymienionym odcinku rzeki, śniętych ryb.

Próbki wody trafiły do badań.

Na miejsce wezwali również pracowników CLB GIOŚ Oddział w Olsztynie. Pracownicy CLB pobrali próbki do badań laboratoryjnych i dalszych analiz. Woda w rzece Guber oraz rzece Sajna była mętna. Na kolor wody w rzece mogły mieć wpływ  intensywne opady deszczu , które wystąpiły po długotrwałym okresie suszy.

W chwili obecnej badane są przyczyny śniecia ryb.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}