Kierowali ciężarówkami po alkoholu na ekspresowej „siódemce”
07.08.2024
Ponad 0,5 promila alkoholu i prawie 0,4 promila alkoholu mieli w wydychanym powietrzu kierowcy dwóch zestawów ciężarowych. Dalszą jazdę udaremnili im funkcjonariusze mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego. Kierujących i ciężarówki przejęli do dalszych czynności policjanci z Grójca oraz Szydłowca.
We wtorek (6 sierpnia), na odcinku ekspresowej „siódemki” w pobliżu Grójca, patrol ITD zatrzymał do kontroli ciężarówkę, należącą do tureckiego przewoźnika. Zestaw wracał z rozładunku. Kierowca, od rozpoczęcia jazdy do chwili zatrzymania, pokonał 14 kilometrów. W toku czynności kontrolnych, inspektorzy ITD sprawdzili trzeźwość kierującego – obywatela Turcji. Alkomat przesiewowy wykazał obecność alkoholu w powietrzu wydychanym przez mężczyznę. Na miejsce kontroli został wezwany patrol Policji. Pierwsze badanie policyjnym alkomatem dało wynik 0,29 mg/l (0,6 promila) alkoholu. Podczas drugiego badania kierowca wydmuchał 0,26 mg/l (0,54 promila) alkoholu. Kierującego w stanie nietrzeźwości i pojazd członowy przejęli do dalszych czynności funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Grójcu. Za przestępstwo, jakim jest kierowanie pod wpływem alkoholu, grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności, zakaz kierowania pojazdami oraz wysoka grzywna.
Z kolei w poniedziałek, na ekspresowej „siódemce” koło Szydłowca, inspektorzy ITD udaremnili dalszą jazdę kierowcy polskiej ciężarówki. Kierujący i zarazem właściciel firmy transportowej, miał prawie 0,4 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. W tym przypadku kierowcę wraz z zespołem pojazdów przejęli do dalszych czynności policjanci z Szydłowca. Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) jest wykroczeniem, które podlega karze aresztu lub grzywny nie niższej niż 2500 złotych.
Nieodpowiedzialni kierowcy, którzy decydują się na jazdę po alkoholu, ryzykują nie tylko utratą prawa jazdy i odpowiedzialnością karną. Stanowią bowiem zagrożenie dla zdrowia i życia innych uczestników ruchu drogowego. Nawet niewielka ilość alkoholu wpływa na zdolność prowadzenia pojazdu. Alkohol obniża koncentrację i opóźnia czas reakcji kierowcy. Wsiadając za kierownicę pojazdu bądźmy zawsze świadomymi użytkownikami dróg. Inspekcja Transportu Drogowego po raz kolejny apeluje do kierowców o zachowanie rozsądku. Jazda zgodna z przepisami oraz przewidywanie sytuacji na drogach to najlepsza metoda na bezpieczny dojazd do celu podróży.