W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kontrole autobusów miejskich i podmiejskich na Mazowszu

03.12.2024

Prawie 150 autobusów i kierowców linii regularnych (miejskich i podmiejskich) skontrolowali funkcjonariusze mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego w trakcie jednodniowej akcji. Jeden z autobusów nie odpowiadał wymaganym warunkom technicznym w zakresie oznakowania i wyposażenia. Kierujący nim nie miał też przy sobie potrzebnego dokumentu.

Funkcjonariusze mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego kontrolują autobusy linii regularnych (miejskich i podmiejskich) na jednej z pętli końcowych w Warszawie.

W ostatnich dniach listopada, na terenie województwa mazowieckiego, inspektorzy ITD prowadzili wzmożone kontrole autobusów miejskich oraz podmiejskich. Tylko w czwartek (28 listopada), w m.in. Warszawie, Siedlcach, Garwolinie, Płocku, Płońsku, Makowie Mazowieckim, Ciechanowie oraz Ostrołęce, skontrolowano 146 autobusów kursujących na liniach regularnych.

Funkcjonariusze sprawdzali trzeźwość kierowców, ich wymagane uprawnienia oraz dokumenty uprawniające do wykonywania publicznego przewozu osób zgodnie z rozkładem jazdy i na wyznaczonych trasach. Kontrolowali również stan techniczny oraz wymagane oznakowanie i wyposażenie autobusów.

Jeden z pojazdów nie odpowiadał warunkom technicznym w zakresie oznakowania i wyposażenia. Autobus, przewożący pasażerów pomiędzy Warszawą i jednym z miast na terenie aglomeracji warszawskiej, nie miał wymaganego pasa bezpieczeństwa na miejscu wyznaczonym dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Pojazd był wyposażony w trzy wyjścia awaryjne, choć powinno być ich pięć. Brakowało także w nim trójkąta awaryjnego oraz nalepki informacyjnej o dopuszczalnej liczbie miejsc do siedzenia i do stania. Z kolei kierowca nie okazał do kontroli licencji uprawniającej do wykonywania przewozu osób na linii regularnej. Mężczyzna miał przy sobie tylko kolorową kserokopię dokumentu.

Za nieprawidłowości dotyczące obowiązkowego wyposażenia autobusu, inspektorzy zatrzymali dowód rejestracyjny. Z kontroli sporządzono dokumentację do wszczęcia postępowań administracyjnych z ustawy o transporcie drogowym. Przewoźnik może spodziewać się kary w wysokości 1000 złotych. 500 zł sankcji grozi również osobie zarządzającej transportem w przedsiębiorstwie.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}