W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowe obowiązki zagranicznych przewoźników w rejestrze zgłoszeń SENT

30.10.2024

Od piątku (1 listopada 2024 roku) zagranicznych przewoźników, którzy nie mają siedziby w państwie członkowskim Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwie członkowskim EFTA, będzie dotyczyć obowiązek rejestracji przewozu drogowego rzeczy w rejestrze zgłoszeń SENT - Rejestr RMPD (Rejestr Międzynarodowych Przewozów Drogowych). Transporty wykonywane bez wymaganego zgłoszenia będą traktowane jako wykonywane bez zezwolenia na transport drogowy rzeczy.

Zdjęcie ilustracyjne (Fot. WITD Radom)

Gdy wykonywany jest międzynarodowy przewóz drogowego rzeczy, o którym mowa w art. 28 ust. 1 i 1a ustawy o transporcie drogowym oraz przewóz kabotażowy, o którym mowa w art. 29, przez podmiot mający siedzibę w państwie spoza UE i EOG, zagraniczny podmiot wykonujący przewóz:

  • na podstawie zezwolenia na wykonywanie międzynarodowego transportu drogowego rzeczy;
  • na podstawie wielostronnego zezwolenia EKMT;
  • bez zezwolenia - przewozy zliberalizowane na podstawie umów dwustronnych
    z Rzeczpospolitą Polską lub przewozy niewymagające posiadania zezwolenia, jak np. wykonywane na podstawie umowy pomiędzy Ukrainą a Unią Europejską z dnia 29 czerwca 2022 r. w sprawie transportu drogowego towarów ;
  • na podstawie zezwolenia na przewóz kabotażowy, wydanego w drodze decyzji administracyjnej przez Głównego  Inspektora Transportu Drogowego. 

jest obowiązany, przed rozpoczęciem przewozu na terytorium RP, przesłać do rejestru zgłoszeń, o którym mowa w ustawie SENT zgłoszenie takiego przewozu.

Zgodnie z nowymi przepisami obowiązek rejestracji przewozu drogowego rzeczy będzie dotyczył:

  • od 1 listopada 2024 r. – przewoźników, którzy nie mają siedziby w państwie członkowskim UE, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwie członkowskim EFTA,
  • od 1 stycznia 2025 r. – przewoźników z innych państw członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państw członkowskich EFTA. Chodzi o podmioty, które wykonują na terytorium Polski przewóz drogowy do lub z państwa spoza UE na podstawie zezwolenia wymaganego przepisami umowy międzynarodowej wiążącej Polskę i to państwo.

Rejestracja Międzynarodowych Przewozów Drogowych (RMPD)

Na platformie PUESC pod adresem https://puesc.gov.pl/ w zakładce „formularze” utworzono trzy dedykowane formularze:

•         RMPD100 - Zgłoszenie przewozu przez przewoźnika

•         RMPD – Aktualizacja

•         RMPD406 – Weryfikacja przez kierującego statusu zgłoszenia (czy zgłoszenie     zostało  dokonane i jest aktualne).

Formularze są dostępne już teraz również na platformie testowej pod adresem https://test.puesc.gov.pl/ - w każdej chwili można „wypróbować” jak to działa.

Rejestracja zgłoszenia – podstawowe informacje:

Platforma znajduje się pod adresem https://puesc.gov.pl/ i dostępna jest w języku polskim oraz angielskim. 

Szczegółowe informacje na temat logowania/rejestrowania na platformie PUESC  znajdują się pod adresem:  

https://puesc.gov.pl/en/uslugi/rejestracja-na-puesc-zakladanie-konta https://puesc.gov.pl/en/uslugi/logowanie-do-konta-puesc

ULOTKA INFORMACYJNA DOSTĘPNA W TRZECH JĘZYKACH :

Dokument zastępujący zgłoszenie

  • W przypadku niedostępności elektronicznego rejestru zgłoszeń tzn. platformy PUESC, należy przesłać do Głównego Inspektora Transportu Drogowego na adres mailowy: awaria.zezwolenia@gitd.gov.pl dokument zastępujący zgłoszenie oraz otrzymać potwierdzenie przyjęcia tego dokumentu (autoresponder);
  • Dokument należy wypełnić komputerowo, przy użyciu znaków łacińskich i przekazać do Głównego Inspektora Transportu Drogowego w formacie PDF;
  • Sposób postępowania oraz wzór dokumentu zastępującego zgłoszenie w języku polskim, rosyjskim oraz angielskim zostanie określony w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury
  • Wzór dokumentu w wersji edytowalnej będzie dostępny do pobrania na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego pod adresem: https://www.gov.pl/web/gitd.

PAMIĘTAJ!

  • Niezarejestrowanie danego transportu w rejestrze zgłoszeń może oznaczać zatrzymanie pojazdu przez uprawnione służby oraz nałożenie kar finansowych.
  • Jeśli brak zgłoszenia zostanie zidentyfikowany podczas przemieszczania się towarów, transport nie będzie mógł być kontynuować bez uregulowania sytuacji prawnej.
  • Transporty wykonane bez zgłoszenia do RMPD będą traktowane jako wykonywane bez zezwolenia na transport drogowy rzeczy.
{"register":{"columns":[]}}