W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wstrzymany transport ścieków komunalnych pod Mławą

13.11.2024

54,5 tony zamiast dopuszczalnych 40 ton ważyła ciężarówka przewożąca ścieki komunalne. Za duża masa ładunku spowodowała także znaczne przekroczenia dozwolonych nacisków osi zespołu pojazdów na drogę. Naruszenia stwierdzili funkcjonariusze mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego z Płocka.

54,5 tony zamiast dopuszczalnych 40 ton ważyła ciężarówka przewożąca ścieki komunalne. Znacznie przeładowany zespól pojazdów zatrzymał patrol mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego w miejscowości Kuklin koło Mławy.

W piątek (8 listopada), na drodze gminnej w miejscowości Kuklin koło Mławy, patrol ITD zatrzymał do kontroli samochód ciężarowy – cysternę z podpiętą przyczepą – cysterną. Zespół pojazdów, przystosowany do świadczenia usług asenizacyjnych, przewoził ścieki komunalne. Transport ścieków odbywał się w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przez polskiego przedsiębiorcę. Powodem interwencji było podejrzenie przekroczenia przepisowego tonażu.

Zatrzymany zespół pojazdów został skierowany do pobliskiego punktu kontrolnego przy ekspresowej „siódemce”. Weryfikacja rzeczywistej masy całkowitej samochodu ciężarowego z przyczepą tylko potwierdziła przypuszczenia funkcjonariuszy ITD. Zespół pojazdów z ładunkiem ważył 54,5 t zamiast dopuszczalnych 40 t. Za duża masa przewożonych ścieków komunalnych spowodowała także przekroczenie o 5,1 t nacisku grupy osi składającej się z dwóch osi (2 i 3), w której jedna oś jest napędową. Suma nacisków tej grupy osi wynosiła 24,1 t przy normie - 19 t. Z kolei naciski pierwszej i drugiej osi przyczepy wynosiły odpowiednio: 10,4 t i 11,7 t zamiast przepisowych 10 t.

Inspektorzy ukarali kierowcę 500-złotowym mandatem i zakazali mu dalszej jazdy z miejsca kontroli do momentu doprowadzenia ciężarówki do parametrów zgodnych z prawem. Oznaczało to zatem konieczność przeładowania/przepompowania nadmiaru ścieków na drugi pojazd – cysternę. Z powodu stwierdzonych naruszeń będzie także prowadzone postępowanie administracyjne z ustawy prawo o ruchu drogowym. Za znaczne przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej oraz nacisków osi zespołu pojazdów, przedsiębiorcy grozi kara w wysokości 15 000 złotych.

Przeciążone pojazdy przyczyniają się do szybszej degradacji nawierzchni jezdni i konstrukcji obiektów inżynieryjnych w ciągu dróg. Przeładowane pojazdy zagrażają także bezpieczeństwu ruchu drogowego. Taki pojazd ma przede wszystkim dłuższą drogę hamowania i zaburzoną stateczność. Przewożenie za dużej ilości ładunku stanowi również przejaw nieuczciwej konkurencji na rynku transportowym.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}