W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Za duża pojemność zbiorników paliwa w zestawie ciężarowym

29.11.2024

1740 litrów zamiast dopuszczalnych 1500 l - tyle wynosiła pojemność całkowita stałych zbiorników paliwa w ciągniku siodłowym i podpiętej do niego naczepie. Z kolei kontrola czasu pracy kierowcy wykazała przekroczenie obowiązującego limitu prowadzenia pojazdu. Naruszenia ujawnili funkcjonariusze mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego z Radomia.

Miejsce kontroli zestawu ciężarowego, który był wyposażony w zbiorniki paliwa o zbyt dużej pojemności całkowitej. Ciężarówkę zatrzymali funkcjonariusze mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego na ul. Stanisława Żółkiewskiego – krajowej „dziewiątce” w Radomiu.

We wtorek (26 listopada), na ul. Stanisława Żółkiewskiego – krajowej „dziewiątce” w Radomiu, patrol ITD zatrzymał do standardowej kontroli ciągnik siodłowy z podpiętą naczepą typu chłodnia. Zestawem, należącym do polskiej firmy, przewożono 17,5 t kurczaków mrożonych z Polski do Wielkiej Brytanii.

W trakcie czynności kontrolnych funkcjonariusze ITD stwierdzili naruszenie umowy dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych – ADR. Łączna pojemność zbiorników oleju napędowego (UN 1202), zamontowanych przy ciągniku siodłowym oraz naczepie z agregatem chłodniczym, wynosiła 1740 l. Zgodnie z obowiązującą umową ADR pojemność całkowita stałych zbiorników paliwa w pojeździe lub zespole pojazdów nie może przekraczać 1500 l. Tymczasem tylko zatrzymany do kontroli ciągnik siodłowy był wyposażony w zbiorniki paliwa o łącznej pojemności 1495 l. Z kolei 245 l wynosiła pojemność zbiornika paliwa do agregatu chłodniczego w naczepie.

Kontrola danych cyfrowych z tachografu i karty kierowcy wykazała przekroczenie maksymalnego dwutygodniowego czasu prowadzenia pojazdu o 7 godz. i 9 min. Zestaw ciężarowy skierowano również na inspekcyjne wagi. Rzeczywista masa całkowita i naciski osi pojazdów na drogę mieściły się w przepisowych wartościach.

Inspektorzy sporządzili dokumentację z przeprowadzonej kontroli drogowej. Za stwierdzone naruszenia umowy ADR i ustawy o transporcie drogowym będzie prowadzone postępowania administracyjne. Przewoźnikowi grozi kara w łącznej wysokości 2250 złotych.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}