W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Stowarzyszenia polonijne we Włoszech

Wykaz stowarzyszeń polonijnych w poszczególnych regionach Włoch

APULIA

1. Nazwa stowarzyszenia: Stowarzyszenie „Amici Italia – Polonia” (wł. Associazione „Amici Italia – Polonia”)

Siedziba: Via G. Paisiello 56, 74121 Taranto

Data założenia: czerwiec  2014 r.

Zarząd:

Prezes: Joanna Kalinowska, Z-ca Prezesa: Arcangelo Santamato,

Pozostali członkowie zarządu: Angela Pozzesere, Gaetano Finizio, Luigi Paradiso

Dane kontaktowe: kom. (0039)3207579868, e-mail: amici@onet.pl , blog: http://amici-italia-polonia.blog.pl/

O stowarzyszeniu:

Celem stowarzyszenia jest propagowanie polsko-włoskiej wymiany kulturalnej, naukowej i ekonomicznej, pogłębianie wiedzy o Polsce i jej historii i kulturze oraz umacnianie pozytywnego wizerunku Polski i Polaków na terenie Włoch.

 

2. Nazwa stowarzyszenia: Apulijskie stowarzyszenie włosko - polskie (wł. Associazione Pugliese Italo Polacca)

Siedziba: Bari

Data założenia: 2016 r.

Zarząd:

Prezes: Aneta Banasik

Z-ca Prezesa: Maurizio Marciano'

Pozostali członkowie zarządu: Piero Antonio Angelilli

Dane kontaktowe: kom.(0039)3337371199; email: poloniapuglia@gmail.com ; strona internetowa: https://assopuglieseitalopolacca.jimdofree.com

O stowarzyszeniu:

Apulijskie stowarzyszenie włosko – polskie powstało w Bari w celu stworzenia punktu odniesienia dla wszystkich mieszkających w Apulii Polaków. Dzięki wsparciu licznych członków i sympatyków zainteresowanych rozwijaniem tej inicjatywy, stowarzyszenie za główny zadanie stawia sobie promocję języka i kultury polskiej na terenie Włoch, ze szczególnym uwzględnieniem regionu Apulia. Stowarzyszenie proponuje różnorodne inicjatywy kulturalne mające na celu przybliżanie i upowszechnianie polskiej kultury wśród obywateli Włoch jak również zachęca dzieci o polskich korzeniach do nauki języka i zachowywania tradycji. Dzięki zaangażowaniu członków stowarzyszenia chcemy również służyć radą i wsparciem obywatelom polskim przebywającym na terytorium Apulii.
​​​​​

KALABRIA

1. Nazwa stowarzyszenia: Związek Polaków w Kalabrii (wł. Associazione dei Polacchi in Calabria)

Siedziba prawna: Via Trapezzoli Sud n. 97, 89134 Reggio Calabria.

Siedziba działalności kulturalno-dydaktycznych: Via Cairoli 18, 89133 Reggio Calabria (przy parafii).

Data założenia: październik 2003 r.

Zarząd:

Prezes: Katarzyna Krystyna Gralińska

Z-ca prezesa: Henryka Julia Oszek

Sekretarz: Magdalena Ratajewska

Skarbnik: Barbara Elżbieta Bitner

Dane kontaktowe: tel. (0039)3389850281, fax. (0039)0965622069 lub (0039)0965624466, email: assopolca@yahoo.it ; strona internetowa: ww.associazionepolacchiincalabria.it , fb.: Associazione dei Polacchi in Calabria.

O stowarzyszeniu:

Organizacja zrzeszona w Unii Stowarzyszeń Polsko-Włoskich (UAIP) – od czerwca 2011 r. (członek założyciel), wcześniej w ZPwW; od października 2014 r. jest członkiem założycielem ROP – Rady Oświaty Polonijnej we Włoszech; członek założyciel IWC – International Women’s Club.

Związek Polaków w Kalabrii jest organizacją kulturalno-społeczną, apolityczną i non-profit, działającą w duchu demokracji i wolności.

Jednym z podstawowych celów organizacji jest promowanie Polski, jej kultury i nauki, budowanie pozytywnego wizerunku Polaka w Kalabrii, Włoszech i w Europie, a także integracja środowiska polonijnego. Integracja społeczno-kulturalna Polonii kalabryjskiej we Włoszech następuje przez zacieśnianie więzi instytucjonalnych, kulturalnych, gospodarczych i turystycznych, ma na celu wzbudzanie wśród cudzoziemców zainteresowania i miłości do kultury polskiej oraz budowania relacji partnerskich pomiędzy krajami europejskimi. Od wielu lat organizacja jest reprezentowana przez Prezesa ZPwW w Radzie Terytorialnej Cudzoziemców przy Prefekturze w Reggio Calabria.

Kolejnym, bardzo istotnym celem statutowym stowarzyszenia jest promocja kultury i nauki polskiej w szkołach i na uniwersytetach: w ciągu ostatnich lat podpisanych zostało wiele umów o współpracy pomiędzy kalabryjskimi placówkami oświatowymi i ZPwK, na mocy których zorganizowano później seminaria naukowe, wystawy, konkursy i prelekcje.

Od długiego czasu stowarzyszenie współpracuje z lokalnym oddziałem MIGRANTES. Organizuje również spotkania z okazji tradycyjnych świąt religijnych (polskich, włoskich i innych narodów).

 

2. Nazwa stowarzyszenia : TirrenPol

Siedziba: Vico II Marittimo, 16, 87029 Scalea CS

Data założenia : 1 marca 2022 r.

Zarząd:

Prezes: Stefko Sylwia

Z-ca Prezesa: Izabela Szczygieł

Sekretarz: Bożena Wołcz

Kontakt: adres e-mail polscyscaleoti@libero.it

Strona, profile społecznościowe : https://www.facebook.com/TirrenPolPolscyScaleotihttps://m.facebook.com/689531088134646https://instagram.com/tirrenpol?utm_medium=copy_link 

O stowarzyszeniu:

Nasze działania rozpoczęły się 4 listopada 2016 , kiedy to właśnie, po raz pierwszy w Scalea, usłyszeliśmy nuty naszego hymnu . Od tamtej pory cała wspólnota Polska zamieszkała w Scalea działała pod nazwą Polscyscaleoti.

1 marca 2022 nasza współpraca z Polonią mieszkającą w Kalabrii wzdłuż całego "wybrzeża cedrów" poszerzyła się. Dokładniej na całej długości wybrzeża Kalabrii Morza Tyrreńskiego. Dlatego też, postanowiliśmy zmienić nazwę z Polscyscaleoti na TirrenPol (Polacchi della Costa Tirrenica).

Nasze osiągnięcia to: 17/11/2017 podpisanie partnerstwa przez miasto Scalea z polskim miastem Władysławowo w Ambasadzie RP w Rzymie. W ramach partnerstwa w dniach 29/04 2019 -04/05/2019 wzięliśmy udział w pierwszym projekcie europejskim - "Forum miast partnerskich".

Zajmujemy się promocją naszego państwa oraz kontynuacją i przekazywaniem najmłodszym naszej historii i tradycji . Organizujemy spotkania, mszę św w języku polskim. Współpracujac z Proloco w Scalea udało nam się zrealizować wiele projektów min. tłumaczenia w języku polskim głównych tablic opisujących historię starego miasta Scalea, jak i polskie stoisko promujące nasz kraj. Zoorganizowaliśmy akcję humanitarną dla Ukraińskich uchodźców w Polsce. Zebraliśmy olbrzymią liczbę darów które zostały przetransportowane ciężarówką do oddziału PCK w Chełmie.

Nasza współpraca z administracją urzędu miasta Scalea jak i z tutejszą organizacją promującą miasto i jego turystykę Proloco nadal trwa.
​​​​

KAMPANIA

1. Nazwa stowarzyszenia: Stowarzyszenie „Instytut dla Polonii” (wł. Associazione „Istituto per la Polonia”)

Siedziba: Piazza Garibaldi 73 int. 2, 80142 Neapol

Data założenia: 2010 r.

Zarząd:

Prezes: Anna Katarzyna Smolińska

Z-ca Prezesa: Agnieszka Alicja Folcik

Sekretarz: Dagmara Luisa Bidańska

Dane kontaktowe: tel. (0039)0810605346, kom. (0039) 3779731608, e-mail:  info@istitutopolonia.it

O stowarzyszeniu:

Stowarzyszenie jest organizacją non –profit.  Jednym z głównych celów organizacji jest promowanie Polski i polskiej kultury oraz kreowanie pozytywnego wizerunku Polaka w Kampanii, a także integracja środowiska polonijnego i międzykulturowego.

„Instytut dla Polonii” udziela również wsparcia społecznego poprzez konsultacje i informacje, kierując Polaków do odpowiednich instytucji.

Od samego początku swojego istnienia stowarzyszenie działa aktywnie na terytorium regionu Kampanii, współpracując również z lokalnymi władzami.

Działalność stowarzyszenia skierowana jest do różnych grup społecznych: od dzieci polonijnych, poprzez  osoby tymczasowo pracujące w Kampanii, aż po rodziny zamieszkałe na stałe w Neapolu i okolicach.

„Instytut dla Polonii” organizuje imprezy integracyjne, festyny z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka, świąteczne spotkania polonijne połączone z przedstawieniem w wykonaniu dzieci, jak i osób dorosłych. Sporadycznie organizuje także okazjonalne spotkania polonijne w formie wieczoru tanecznego z polską muzyką -  np. w Karnawale i na Andrzejki.

Jedną z podstawowych działalności „Instytutu dla Polonii”  jest promocja edukacji dzieci polonijnych poprzez realizację projektu  „Sobotnia Szkoła Kultury i Języka Polskiego” (od 2011 r.). Szkoła powstała jako odpowiedź na potrzeby rodzin polonijnych z dziećmi zamieszkałych w  rejonie Kampanii, a zwłaszcza w  Neapolu i okolicach. Stowarzyszenie jest promotorem pierwszych szkoleń metodycznych dla nauczycieli polonijnych we Włoszech.

 

2. Nazwa stowarzyszenia: Stowarzyszenie Przyjaźni i Współpracy Polsko-Włoskiej w Kampanii - ACAIP (wł. Associazione per la Cooperazione e Amicizia Italo-Polacca in Campania)

Siedziba: Via Giuseppe  Ammendola 8, San Giuseppe Vesuviano (NA)

Data założenia: 25 marca 1995 r.

Zarząd:

Prezes: Jolanta Barbara Traczyk

Z-ca Prezesa : Valerio Soviero

Sekretarz : Paweł Adam Szczukiewicz

Skarbnik : Malgorzata Nycz

Dane kontaktowe: tel. (0039)0815291765, kom. (0039)3403547327, e-mail: acaip@hotmail.it , fb-acaip

O stowarzyszeniu:

Organizacja polonijna zrzeszona w Związku Polaków we Włoszech. Celem Stowarzyszenia jest tworzenie więzi miedzy osobami polskiego pochodzenia i przyczynianie się do rozwoju dorobku narodów Europy poprzez promocję działalności kulturalnej, ekonomicznej, handlowej, przemysłowej, rzemieślniczej, artystycznej i turystycznej, ze szczególnym uwzględnieniem  kontaktów włosko-polskich, a także stwarzanie dostępu do poradnictwa prawnego i opieki medycznej obywatelom polskim przebywającym we Włoszech. Dla realizacji celów statutowych Stowarzyszenie organizuje, m.in., spotkania promocyjne, konferencje, koncerty i wystawy artystyczne. Prowadzi działalność na rzecz upowszechniania prasy i wydawnictw o charakterze gospodarczym i kulturalnym, a także bibliotekę i ośrodek dokumentacji. Współpracuje z organizacjami międzynarodowymi. Wspiera badania nad aspektami technicznymi, prawnymi i administracyjnymi wymiany informacji pomiędzy w/w krajami oraz prowadzi działania wspomagające dla osiągnięcia wyznaczonych celów. Przywiązuje dużą rolę do promowania Polski jako kraju nowoczesnego, a zarazem bogatego w tradycję i historię. Stowarzyszenie nie ma celów zarobkowych i jest apolityczne.

 

3. Nazwa stowarzyszenia: Stowarzyszenie Polsko-Włoskie "Orzeł Biały" (wł. Associazione Polacco-Italiana „Aquila Bianca”)

Siedziba: Viale della Repubblica 50, 84047 Capaccio Paestum (SA)

Data założenia: 4 października 2014 r.

Zarząd:

Prezes: Anna Elżbieta Kotecka

Z-ca Prezesa: Justyna Hanna Kowalczyk

Sekretarz-Skarbnik: Wioletta Czesława Błaszczak

Dane kontaktowe: kom. (0039)3802626094, e-mail: orzel.bialy2014@tiscali.it , e-mail: a.kotecka@tiscali.it

O stowarzyszeniu:

Stowarzyszenie polsko-włoskie "Orzeł Biały" jest organizacją non profit, założoną przez Polaków z okolic Salerno. Organizacja powstała z potrzeby stworzenia wspólnego miejsca spotkań dla rodaków i ich rodzin zamieszkałych w okolicach Salerno. Działania stowarzyszenia skierowane są do rodzin polskich i mieszanych w celu tworzenia i umacniania więzi pomiędzy Polakami. Organizacja pragnie również rozwijać i umacniać poczucie tożsamości i świadomości narodowej wśród Polaków, a w szczególności wśród dzieci, poprzez wspólne kultywowanie tradycji, kultury i języka polskiego. Chce dbać o dobre imię Polski i Polaków, poprzez współpracę z miejscowymi władzami oraz instytucjami, jak i również z tutejszymi organizacjami polskimi, dążąc do integracji wielokulturowej Polaków we Włoszech.

Stowarzyszenie realizuje swoje działania poprzez:

- kursy, warsztaty i szkolenia dla dzieci i dorosłych;

- powołanie do działalności Sobotniej Szkoły Języka i Kultury polskiej dla dzieci;

- wystawy i spotkania, z udziałem artystów;

- szkolenia i warsztaty public relations oraz media relations;

- organizowanie i wspieranie inicjatyw promujących polską kulturę, język i tradycję;

- współpracę i działania z przedstawicielami mediów z Polski i Włoch;

- kursy językowe (język polski, włoski, angielski i inne);

- Klub Kina Polskiego;

- pomoc administracyjno-prawną;

- działania socjalne, m.in. pomoc w integracji społecznej i zawodowej poprzez kursy i szkolenia;

- promocję polskiej kultury i tradycji.

 

4. Nazwa stowarzyszenia: Stowarzyszenie Włosko-Polskie w Salerno i Prowincji A.I.P.SA.P (wł. Associazione Italo-Polacca di Salerno e Provincia)

Siedziba: Via Malche 28 d, 84090 Giffoni Sei Casali (SA)

Data założenia: 2011 r.

Zarząd:

Prezes: Ewa Widak

Z-ca Prezesa: Anna Malus

Sekretarz: Francesco di Mauro

Skarbnik: Krystyna Baranowska

Dane kontaktowe: tel. kom (0039) 3318841895, e-mail: aipsap@libero.it , ewawidak@libero.it

O stowarzyszeniu:

Włosko-Polskie Stowarzyszenie Miasta i Prowincji Salerno zrzesza rodziny polsko-włoskie zamieszkałe na terenie miasta i prowincji Salerno. Od początku swej działalności współpracuje z Wydziałem Konsularnym Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie i Konsulatem Honorowym w Regionie Campania oraz z instytucjami i organizacjami (m.in. Comune di Salerno, Provincia di Salerno, Ufficio Migrantes, Missionari Saveriani, Stowarzyszeniem Emigrantów w Salerno), innymi urzędami miast i gmin oraz szkołami działającymi w regionie.

Stowarzyszenie ma na celu nawiązanie kontaktów pomiędzy Polakami i rodzinami polsko-włoskimi zamieszkałymi w Salerno i okolicach, krzewienie kultury i tradycji polskich, promowanie informacji dotyczących wielowiekowych więzów łączących Polskę i Włochy, dbanie o pozytywny wizerunek Polski oraz umacnianie poczucia tożsamości narodowej u dzieci z rodzin polskich i mieszanych. Stowarzyszenie uczestniczy w akcjach i projektach, które mają na celu promocję integracji i pokojowej współpracy w społeczeństwie wielokulturowym.

Od początku działalności stowarzyszenie zajmuje się ponadto prowadzeniem spotkań dla dzieci i rodziców: organizowane są okazjonalne zabawy (np. mikołajki), pikniki, warsztaty rodzinne i obchodzony jest Dzień Dziecka. Warsztaty mają na celu zbliżenie dzieci polskiego pochodzenia do języka, kultury i historii, poprzez zabawy oraz prace plastyczno-techniczne. Rodzicom dają one natomiast możliwość wymiany doświadczeń i pomysłów, są pomocne w wychowaniu własnych pociech w środowisku dwujęzycznym.

LACJUM

1. Nazwa stowarzyszenia: Stowarzyszenie Kulturalne „INSIEME” (wł. Associazione Culturale „INSIEME”)

Siedziba: Corso Costituente 33, 00040 Rocca di Papa (RM)

Data założenia: grudzień 2007 r.

Zarząd:

Prezes: Bożena Wróblewska

Z-ca prezesa - Justyna Markiewicz 

Sekretarz - Katarzyna Elżbieta Wróblewska

Pozostali członkowie zarządu: Lucyna Kuźmińska, Emila Krec i Agnieszka Kowal

Dane kontaktowe: tel. (0039)3389245961, e-mail: bosca5@wp.pl

O stowarzyszeniu:

Stowarzyszenie “Insieme” powstało w grudniu 2007 r. Główne cele stowarzyszenia to: integracja Polaków w społeczeństwie włoskim zarówno dorosłych jak i dzieci, podtrzymywanie polskich tradycji i zwyczajów (świeckich i religijnych), współpraca i wymiana informacji, promocja młodych talentów polskich, pomoc rodakom w trudnych sytuacjach życiowych, współpraca z różnymi instytucjami polskimi oraz włoskimi oraz ze stowarzyszeniami z  Europy, m.in.: Fundacja Pokolenia Pokoleniom -Warszawa, Fundacja Bogny Sokorskiej – Warszawa, Stow. Policultura- Berlin, Stow. Project Emigration - Bruksela, Stow. Polonia Nova - Budapeszt, Stow. “Le Rondini” - Rzym.

Największe osiągnięcia stowarzyszenia to m.in.: coroczna organizacja “Integracyjnego Forum Polonii Europejskiej” (od 6 lat), wielokrotne akcje charytatywne, cykliczne spotkania w celu integracji Polonii tj. Andrzejki, Sylwester, Karnawał, pikniki na świeżym powietrzu, udział  jako partner  w projektach europejskich – np. “Uniwersytet Trzech Pokoleń” w latach 2017-2019. Od marca 2019 r. stowarzyszenie należy do Związku Polaków we Włoszech.

 

2. Nazwa stowarzyszenia: Stowarzyszenie Nauczycieli Języka i Kultury Polskiej w  Rzymie

Siedziba: Via Costantino Maes 23, 00162 Rzym

Data założenia: wrzesień 2011 r.

Prezes : Danuta Stryjak

Dane kontaktowe: tel. Szkoły Polskiej 066864619 – od środy do piątku w godz. 16.30-20.00 i w soboty od godz. 10.30-14.30, e-mail: snjikp@gmail.com , facebook: Lingua Polacca a Roma  - Język polski w Rzymie

O stowarzyszeniu:

Zakres działania stowarzyszenia obejmuje: prowadzenie Przedszkola Polskiego w Rzymie, organizację i prowadzenie kursów języka polskiego jako obcego, organizację warsztatów i konferencji, realizację projektów propagujących kulturę polską – np. spotkań z twórcami kultury, miejsc ważnych dla Polonii włoskiej, integracja młodej Polonii oraz środowiska oświaty polonijnej we Włoszech.

 

3. Nazwa stowarzyszenia: Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Le Rondini” (wł. Associazione di Promozione Sociale e Culturale „Le Rondini”)

Siedziba: Piazza E. Baroni 12, 00121 Roma

Data założenia: 29 czerwca 2010 r.

Zarząd:

Prezes: Iwona Bigos

Z-ca Prezesa: Marlena Maria Bigos

Sekretarz i Skarbnik: Renata Kobendzowska

Dane kontaktowe: tel. (0039)3470852579, e-mail: associazioneclerondini@hotmail.it , e-mail: infolerondini@libero.it , strona internetowa: assoculturalerondini.blogspot.com

O stowarzyszeniu:

Organizacja polonijna zrzeszona w Związku Polaków we Włoszech. Głównym celem działalności organizacji jest promocja Polski na terenie Rzymu, a w szczególności rozpowszechnianie wśród mieszkańców miasta elementów szeroko rozumianej kultury, sztuki, tradycji i historii Polski, a także przekazanie informacji na temat współczesnej Polski oraz zwrócenie uwagi na wkład wybitnych Polaków w kulturę światową. Stowarzyszenie organizuje ponadto następujące inicjatywy dla Polonii rzymskiej: konkursy podtrzymujące polskie tradycje i obyczaje, warsztaty dla dzieci i osób dorosłych, akcje "Narodowe Czytanie", "Cała Polska czyta dzieciom" (na terenie Rzymu), a także inne akcje społeczne i charytatywne. Organizacja prowadzi również działalność mającą na celu profilaktykę oraz zwrócenie uwagi na stan zdrowia Polaków przebywających w Rzymie poprzez organizację: Światowego Dnia Walki z Cukrzycą,  Światowych Dni Zdrowia, oraz Polskiej Drużyny w Race for the Cure Roma – „Marsz Różowej Wstążki".

 

4. Nazwa stowarzyszenia: Stowarzyszenie Włosko-Polskie w Rzymie – AIPRO (wł. Associazione Italo-Polacca di Roma)

Siedziba: Rzym

Data założenia: 29 stycznia 1997 r.

Zarząd:

Prezes: Ijola Hornziel Martinelli

Z-ca Prezesa: Barbara Janowicz

Pozostali członkowie zarządu: Wanda Gasperowicz, Krystyna Jabłońska, Anna Klimkiewicz, Elżbieta Paszkowska, Urszula Stefańska

Dane kontaktowe: e-mail: aipro@libero.it

O stowarzyszeniu:

Organizacja polonijna zrzeszona w Związku Polaków we Włoszech. Założycielami stowarzyszenia AIPRO byli Polacy i ich włoscy przyjaciele. Wśród członków założycieli należy podkreślić kombatantów II Wojny Światowej: Mieczysława Borysowicza oraz Józefa Natansona.  AIPRO jest Stowarzyszeniem o charakterze kulturalnym, w skład którego wchodzą Polacy tzw. „starej emigracji” - z okresu II Wojny światowej i powojennej, jak i również z ostatnich fal emigracyjnych, a także rodziny włosko-polskie oraz przyjaciele włoscy zainteresowani polską kulturą.

AIPRO nawiązuje do licznych związków, jakie łączą od  wieków narody polski i włoski, do tradycji i pamięci wspólnych walk o niepodległość, wolność i demokrację.

Nawiązując do wspólnych ideałów i do zacieśniającej się coraz bardziej współpracy w ramach Unii Europejskiej, stowarzyszenie stawia sobie za główny cel pogłębianie stosunków włosko-polskich w różnych dziedzinach, poprzez rozpowszechnianie w środowisku włoskim polskiego dorobku historyczno-kulturalnego, jak również wspierając obywateli polskich w  czynnej współpracy z włoskim społeczeństwem.

Stowarzyszenie w sposób szczególny troszczy się o zachowanie pamięci o polskich żołnierzach, którzy walczyli i zginęli na ziemi włoskiej. W tym celu organizujemy konferencje o charakterze informacyjno-kulturalnym, promocje książek, koncerty muzyki polskiej, spotkania naukowe oraz wystawy.

 

5. Nazwa stowarzyszenia: Stowarzyszenie Kulturalne Videopyja (wł. Associazione Culturale Videopyja)

Siedziba: Pomezia

Data założenia: 18 czerwca 2015 r.

Zarząd:

Prezes: Jacek Pydyn;

Z-ca Prezesa: Lucyna Pydyn;

Sekretarz: Damian Jurgowian

Dane kontaktowe: tel. + 39 348 881 3548; e-mail. info@videopyja.com

O stowarzyszeniu:

Stowarzyszenie Kulturalne Videopyja jest organizacją non –profit.  Jednym z głównych celów organizacji jest promowanie Polski i polskiej szeroko rozumianej kultury, sztuki, tradycji, kreowanie pozytywnego wizerunku Polaka, integracja środowisk polonijnych poprzez organizację różnego rodzaju imprez polonijnych oraz innych inicjatyw, które służą wyżej wymienionym celom.

Założeniem Stowarzyszenia jest również rozpowszechnianie kultury polskiej wykorzystując do tego dorobek obecnej techniki taki jak np. Internet, media społecznościowe, prowadzenie portalu polonijnego czy realizacja materiałów video.

Od samego początku swojej działalności Stowarzyszenie Videopyja jest obecne z kamerą na wielu imprezach organizowanych przez Polonię na terenie Włoch, Polski czy Europy. Dzięki tej inicjatywie powstaje swoista kronika polonijna Polonii Włoskiej i nie tylko.

Stowarzyszenie Kulturalne Videopyja jest współorganizatorem Dni Polskich, akcji charytatywnych, oraz promotorem młodych, polskich artystów.
​​​​​​

MARCHE

1. Nazwa stowarzyszenia: Stowarzyszenie Włosko-Polskie Nowe w Marche (wł. Associazione Italo-Polacca Nuova delle Marche)

Siedziba: Senigallia (AN), Via del Camposanto Vecchio n. 49, Villa Kierbedz. Siedziba operacyjna w Ankonie, Via Montebello 58 A.

Data założenia: 1999 r. Odnowione w 2016 r.

Zarząd:

Prezes: Maria Teresa Bulhak-Jelski

Doradcy:

Wróblewska Agata

Repetto Eugenia

Radożycka Maria Aleksandra

Perkins Robin

Dane kontaktowe: e-mail aipmarche@gmail.com

Strona Facebook: Associazione Italo Polacca Nuova delle Marche

O stowarzyszeniu:

Organizacja polonijna zrzeszona w Związku Polaków we Włoszech. Stowarzyszenie opiera swoją działalność na niezliczonych więziach istniejących od wieków między narodem polskim i włoskim, na tradycjach obu krajów i pamięci wspólnych walk wyzwoleńczych i niepodległościowych. Zgodnie z tą ideą oraz perspektywą coraz bardziej zjednoczonej Europy, Stowarzyszenie stawia sobie za cel pogłębianie i umacnianie tych więzi w wielu obszarach, rozpowszechniając wśród społeczeństwa włoskiego wiedzę o dziedzictwie historycznym i kulturalnym Polski, oraz sprzyjając coraz żywszemu i pełniejszemu uczestnictwu Polaków we włoskim życiu społecznym i kulturalnym.

W celu osiągnięcia założeń, Stowarzyszenie promuje i wspiera inicjatywy o charakterze kulturalnym i edukacyjnym oraz organizuje działalność edukacyjną, zarówno w stosunku do dzieci jak i osób dorosłych. Od 2015 r. Stowarzyszenie promuje  projekt regionalny - Szkoła Polska Kultury i Języka Polskiego Anders.

 

2. Nazwa stowarzyszenia: Stowarzyszenie Włosko-Polskie Ludoteka Wojtek  (wł. Associazione Italo-Polacca Ludoteka Wojtek)

Siedziba: Ascoli Piceno, Via Tolentino 12, 63100 (AP)

Data założenia: 2014 r. Rejestracja - 2017 r.

Zarząd:

Prezes: Giuliano Bachetti

Doradcy:

Mino Cavallo

Justyna Skiba

Marta Rzeczkowska

Dane kontaktowe: e-mail:  polskaludotekaascoli@libero.it i ludotekawojtek@gmail.com ; fb: https://www.facebook.com/Associazione-Ludoteka-Italo-Polacca-Wojtek

O stowarzyszeniu:

Organizacja polonijna zrzeszona w  Radzie Oświaty Polonijnej we Włoszech, ORPEG, i portalu Szkoła Polonijna. Stowarzyszenie działa na terenie Ascoli Piceno oraz San Benedetto del Tronto od 2014 roku gdzie systematycznie odbywają się zajęcia języka, historii, tradycji i kultury polskiej w Ludotekach Wojtek. Dajemy możliwość nauki nie tylko dla dzieci i młodzieży polonijnej - do naszych Ludotek uczęszcza liczna grupa włochów zakochamych w naszym kraju i naszej pięknej tradycji. Prowadzone są także szkolenia Małych Ułanów Podolskich - sekcja w Rzymie. Stowarzyszenie ściśle współpracuje z tutejszymi Urzędami Miasta w AP i SBT organizując liczne wystawy, wernisaże, koncerty, dni poezji i przedstawienia by przybliżyć tutejszym mieszkaćcom historię naszego narodu. By zjednoczyć tutejsze polonijne rodziny organizujemy liczne spotkania, tradycyjne święcenie pokarmów, spotkania wigilijne, polskie msze święte, kolacje zabawy karnawałowe, andrzejkowe i wycieczki na terenie Włoch. Współpracujemy z placówkami polonijnymi, stowarzyszeniami i szkołami polskimi i jeteśmy pod stałą opieką Ambasady Polskiej w Rzymie. Staramy się promować Polskę na terenie rejinu Marche a także promować nasze rejony w Polsce".

 

3. Nazwa stowarzyszenia: Międzynarodowe Stowarzyszenie Polonijne (wł. Internazionale Associazione Polacca)

Siedziba: via Cinque Giornate 10/A, 63821 Porto Sant Elpidio FM

Data założenia: 16.01.2023 r.

Zarząd:

prezes Bożena Krasoń
wiceprezes - Urszula Golda
sekretarz - Laura Gruszka

​​​​​​Dane kontaktowe: spotkaniapolonijne@gmail.com, strona facebook - Internazionale associazione Polacca Międzynarodowe Stowarzyszenie Polonijne

O stowarzyszeniu:

Stoarzyszenie jest wolne, bezstronne, bezwyznaniowe. Ma na celu, za pomocą wszelkich dostępnych środków instrumentów, promowanie i zarządzanie działalnością kulturalną edukacyjną i komunikacyjną na rzecz członków.
W szczególności jego cele cele to:
1, Rozwijać i wspierać kulturę gospodarczą oraz wymianę kulturalną pomiędzy Polską Włochami i zagranicą
2. Organizować i uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych, handlowych, przemysłowych w Polsce ,Włoszech i Na świecie
3. Promować obecność Polonii na świecie
4. Promować i zachęcać do współpracy Polonię za granicą, promować działalność turystyczną pomiędzy Polską  Włochami  i zagranicą
5.Zachęcać do spotkań,  współpracy, akredytacji dialogu, współpracy
6. organizować i promować działalność szkoleniową w tym finansowaną, spotkania, wystawy, seminaria, konkursy konferencje oraz opracowań i badań w zakresie celów prowadzonych przez  Stowarzyszenie
7.Prowadzić działalność wydawniczą w prasie internecie oraz na wszelkiego rodzaju nośnikach, poprzez publikację materiałów konferencyjnych, seminariów oraz opracowań i badań prowadzonych w zakresie celów realizowanych przez stowarzyszenie, promować partnerstwo i / lub współpracę z podmiotami
publicznymi, prywatnymi, stowarzyszeniami,  firmami Polskimi, Włoskimi  i międzynarodowymi, które działają w sektorach , edukacji, kultury i podobnych.
8. Stowarzyszenie może prowadzić niezbędną działalność o dowolnym charakterze wykorzystując wszelkie środki regionalne, krajowe i zagraniczne.
Głównym celem stowarzyszenia są działania związane z promocją języka polskiego,  polskich tradycji,  uhonorowanie ważnych dat, integracja środowisk polonijnych we Włoszech,Polsce i na Świecie.
Współpracujemy ze stowarzyszeniami zagranicznymi przy wielu projektach.

MOLISE

1. Nazwa stowarzyszenia: Stowarzyszenie społeczno-kulturowe „Apolonia”

Siedziba: 86039 Termoli (CB), Via Panama 30/R

Data założenia: 28 października 2017 r.

Zarząd:

Prezes: Dagmara Sobolewska

Z-ca Prezesa: Agnieszka Bogdanowicz

Sekretarz: Nicolino Cappella

Dane kontaktowe:  tel.+393459140329; e-mail: associazioneapolonia@gmail.com;

Strona fb: https://www.facebook.com/associzioneaPolonia/

O stowarzyszeniu:

Głównym celem Stowarzyszenia jest umacnianie ducha przyjaźni pomiędzy Polską i Włochami, biorąc pod uwagę pochodzenie założycieli Stowarzyszenia.

Stowarzyszenie zajmuje się pozytywnym propagowaniem wizerunku Polski, języka i kultury polskiej w środowisku lokalnym, w regionie Molise oraz wspieraniem nauki języka polskiego wśród dzieci i młodzieży pochodzenia polskiego. Stowarzyszenie organizuje liczne warsztaty, spotkania, koncerty, wycieczki dydaktyczne, nie tylko dla członków, również i dla mieszkańców Termoli i okolic. Stowarzyszenie należy do Rady Oświaty Polonijnej we Włoszech, a Szkoła Polska wpisana jest do rejestru szkół polonijnych przy ORPEG-u.

Stowarzyszenie uczestniczy w budowaniu coraz bliższej i otwartej Europy na świecie, połączonej różnorodnością kulturową. Ma ponadto na celu: rozwijanie tożsamości europejskiej opartej na wspólnych wartościach, historii i kulturze; promowanie poczucia przynależności wśród obywateli unijnych; promowanie tolerancji i wzajemnego zrozumienia, poszanowanie i poprawę różnorodności kulturowej i językowej, łączenie ludzi z lokalnych społeczności głównie Polski i Włoch, by dzielili się doświadczeniami, opiniami i wartościami; promowanie inicjatyw, debat, wartości historycznych i kulturowych.

„Apolonia” chroni i propaguje kulturę polską oraz język polski za granicą, ożywiając duchowe i społeczne więzi pomiędzy rodakami na obczyźnie, a także utrzymując żywą miłość do Ojczyzny i tożsamość narodową.
​​​​​

SARDYNIA

1. Nazwa stowarzyszenia: Polsko-Sardyńskie Stowarzyszenie Kulturalne "Orzeł Biały" (wł. Associazione Culturale Polacco Sarda "Aquila Bianca")

Siedziba: Carbonia

Data założenia: 24 kwietnia 2015 r.

Zarząd:

Prezes: Dagmara Górska

Z-ca Prezesa: Aleksandra Kranz

Skarbnik: Krystyna Szulczyńska

Dane kontaktowe: tel.+39 340 8198831, e-mail: ass.aquilabianca@gmail.com oraz info@polacynasardynii.pl; strona internetowa: https://www.polacynasardynii.pl/

O stowarzyszeniu:

Stowarzyszenie zajmuje się promocją kultury i tradycji polskich i sardyńskich.

SYCYLIA

1. Nazwa stowarzyszenia: Stowarzyszenie Kulturalne Polsko-Włoskie "Wspólna Europa" (wł. Associazione Culturale Polacco-Italiana „Europa Condivisa”)

Siedziba: Via Cipressi 198, 90134 Palermo

Data założenia: 25 lipca 2013 r.

Zarząd:

Prezes: Beata Elżbieta Kowalczyk

Z-ca Prezesa: Danuta Grzywnowicz

Skarbnik i Sekretarz: Katarzyna Zając

Dane kontaktowe: tel. (0039)3208577810, e-mail: wspolna.europa@virgilio.it ; Facebook: Europa Condivisa Wspólna Europa

O stowarzyszeniu:

Stowarzyszenie kulturalne "Europa Condivisa - Wspólna Europa" jest organizacją społeczno-kulturalną, apolityczną i non-profit, działającą w duchu demokracji i wolności.

Głównym celem Stowarzyszenia jest ochrona i propagowanie kultury polskiej oraz języka polskiego za granicą, a w szczególności we Włoszech, ożywiając duchowe i społeczne więzi pomiędzy rodakami na obczyźnie, a także utrzymując zawsze żywą miłość do Ojczyzny i podkreślając polską tożsamość.

Integracja społeczno-kulturalna Polaków we Włoszech, promowanie i zacieśnianie więzi instytucjonalnych, kulturalnych, gospodarczych i turystycznych pomiędzy Polską a Włochami ma na celu wzbudzenie wśród cudzoziemców miłości do kultury polskiej oraz rozwinięcie kontaktów i rozbudowanie relacji partnerskich pomiędzy krajami europejskimi.

Wśród rozmaitych inicjatyw kulturalnych które promujemy, szczególną uwagę poświęcamy na:  spotkania, koncerty, wystawy, konferencje, manifestacje kulturalne oraz celebracje rocznic historycznych i polskich tradycji świątecznych.

Kolejnym ważnym zadaniem Stowarzyszenia jest rozwijanie znajomości języka polskiego i wiedzy o Polsce wśród dzieci polskich i polskiego pochodzenia na Sycylii. W tym właśnie celu od stycznia 2014 r. Stowarzyszenie zaczęło organizować spotkania polskich dzieci w Palermo,  które przekształciły się następnie w  Sobotnią Szkołę Kultury i Języka Polskiego. Regularne zajęcia dydaktyczne z języka polskiego pozwalają dzieciom rozwinąć umiejętności posługiwania się językiem polskim w mowie i w piśmie oraz doskonalić ich ogólną sprawność językową.

 

2. Nazwa stowarzyszenia: Stowarzyszenie „Amici dell’Europa”

Siedziba: Viale della Libertà 212, Catania

Data założenia: 1996 r.

Zarząd:

Prezes: Anna Zaporowska

Z-ca Prezesa: Ewa Świderek

Pozostali członkowie zarządu: Ewa Niewadzi, Ewa Puchalska, Aleksander Fortini

Dane kontaktowe: kom. (0039)3485696379, e-mail: amicidelleuropa@gmail.com

http://amicidelleuropa.wixsite.com/catania ; fb: Associazione Culturale Italo-Polacca Amici dell'Europa a Catania

O stowarzyszeniu:

Celem stowarzyszenia jest propagowanie polskiej kultury na Sycylii. Od roku szkolnego 2016/2017 przy Stowarzyszeniu działa sobotnia Szkoła Polonijna.

 

3. Nazwa stowarzyszenia: Stowarzyszenie Kulturalne Włosko-Polskie Triskeles w Syrakuzach ( wł. Associazione Culturale  Italo-Polacca Triskeles di Siracusa)

Siedziba: Viale Scala Greca 384/C, 96100 Syrakuzy

Data założenia: styczeń 2019 r.

Zarząd:

Prezes: Grażyna Czogała

Z-ca Prezesa: Marta Fituła

Sekretarz: Barbara Zapaśnik

Dane kontaktowe: kom. (0039)3381940586, (0039)3348743228, e-mail: grazyna_cz@yahoo.it ; marta.fitula@libero.it

O stowarzyszeniu:

Organizacja polonijna zrzeszona w Związku Polaków we Włoszech. W gronie Stowarzyszenia skupia zarówno Polaków, jak i Włochów, stawiając sobie za cel promowanie polskiej i włoskiej kultury, ze szczególnym uwzględnieniem więzi i wspólnych tradycji i historii.

Stowarzyszenie organizuje spotkania i wystawy poświęcone dokonaniom polskich i włoskich ludzi kultury i nauki oraz upamiętnia ważne dla obu narodów daty historyczne. Wspiera naukę języka polskiego wśród najmłodszego pokolenia Polaków.

TOSKANIA

1. Nazwa stowarzyszenia: Stowarzyszenie Kulturalne Włosko-Polskie w Toskanii (wł. Associazione Culturale Italo-Polacca in Toscana)

Siedziba: Sesto Fiorentino

Data założenia: 25 listopada 1997 r.

Zarząd:

Prezes:  Maria Gratkowska

Z-ca Prezesa: Halina Lorenc

Pozostali członkowie zarządu: Jola Szadkowska, Krystyna Marynowicz, Elżbieta Giedrojć-Juraha,  Anna Nowak, Jola Tałaj

Dane kontaktowe: email: info@polonia-toscana.eu , strona internetowa: www.polonia-toscana.eu ,

Fb: www.facebook.com/pages/Associazione-Culturale-Italo-Polacca-in-Toscana/226823077442291

O stowarzyszeniu:

Organizacja polonijna zrzeszona w Związku Polaków we Włoszech

Głównym celem stowarzyszenia jest rozpowszechnianie wiedzy o Polsce, o polskiej kulturze, historii oraz tradycjach ludowych. Jest też ono punktem odniesienia dla Polaków mieszkających na stałe oraz przebywających tymczasowo w Toskanii oraz dla osób, które żywią zainteresowanie dla polskiej kultury.

Podczas ponad 20 lat swego istnienia, stowarzyszenie zorganizowało oraz brało udział w organizacji najróżniejszych wydarzeń kulturalnych we Florencji i w Sesto Fiorentino: m.in. koncertów, wystaw, konferencji, odczytów poezji, projekcji filmów, prezentacji książek oraz odsłonięć tablic pamiątkowych.

 

2. Nazwa stowarzyszenia: Stowarzyszenie włosko-polskie "Pro Polonia" (wł. Associazione italo-polacca "Pro Polonia")

Siedziba: Via di Valdibrana 129, 51100 Pistoia (PT)

Data założenia: 15 lutego 2017 r.

Zarząd:

Prezes: Aleksandra Karolina Król

Z-ca Prezesa: Agnieszka Barbara Gorzkowska

Pozostali członkowie zarządu: Anna Małgorzata Traczewska

Dane kontaktowe: tel.: (0039)3473848890, email: polacywewloszech@gmail.com, strona www: www.polacywewloszech.com

O stowarzyszeniu:

Stowarzyszenie ma na celu promocję Polski we Włoszech i poszerzanie współpracy Włochów z Polakami, a także propagowanie polskiego dziedzictwa kulturowego we Włoszech.

Do zadań stowarzyszenia należy ponadto wsparcie:

- redakcji portalu polonijnego Polacy we Włoszech, redagowanego przez grupę wolontariuszy;

- szkół polonijnych we Włoszech, które promują dwujęzyczność i dwukulturowość oraz przekazują polskie tradycje nowym pokoleniom;

- polskich artystów, pisarzy, poetów, bloggerów, nauczycieli, profesjonalistów, itd., mieszkających we Włoszech, poprzez organizację wystaw, wernisaży, recitali i koncertów.

Stowarzyszenie chce budować pozytywny wizerunek Polaka poza granicami kraju, pokazać nasze umiejętności, rozpowszechnić polskie inicjatywy kulturalne, oświatowe oraz artystyczne w środowisku polsko-włoskim.

 

3. Nazwa stowarzyszenia: Polskie Stowarzyszenie Kulturalne z Arezzo (wł. Associazione Culturale Polacca di Arezzo)

Siedziba: Via Guelfa 3, Arezzo (AR) 52 100

Data założenia: 3 stycznia 2020 r.

Zarząd:

Prezes: Mariusz Szczygieł (mariuszsaraiwona@gmail.com )

Z-ca Prezesa: Justyna Misiek (justynamisiek1@wp.pl )

Sekretarz: Ewa Kwiatkowska (eva.vella77@gmail.com )

Skarbnik: Monika Nocentini (monika.nocentini@interia.pl )

O stowarzyszeniu:

Stowarzyszenie ma na celu propagowanie kultury i języka polskiego, zarówno wśród społeczności lokalnej jak i wśród Polaków zamieszkujących poza granicami swego kraju.

Pierwszym i głównym projektem stowarzyszenia jest utworzenie grupy szkolnej młodzieży i dzieci, której założeniem będzie utrzymywanie poczucia polskości oraz szerzenie kultury polskiej wśród jego uczestników.
​​​​​​

UMBRIA

1. Nazwa stowarzyszenia: Stowarzyszenie Comunita' Polacca (wł. Associazione Comunita' Polacca)

Siedziba: Terni.  Adres do korespondencji: Via Mola di Bernardo 50, 05100 Terni.

Data założenia: 2 lipca 2008 r.

Zarząd:

Prezes: Lucyna Pydyn

Skarbnik: Anna Tkaczyk

Członkowie: Jan Karpiński, Jolanta Kopitz, Ferruccio Tagliavento.

Członek założyciel: Anna  Grabowska.

Dane kontaktowe: email: comunitapolaccaaterni@live.it, poczta cert.comunitapolaccaaterni@pec.it fb: Comunita' Polacca Terni; tel. +39 3891670429;

 

O stowarzyszeniu:

Organizacja polonijna zrzeszona w Związku Polaków we Włoszech. Celem stowarzyszenia jest jednoczenie Polaków w regionie, wzajemna pomoc, organizacja wspólnych spotkań oraz promowanie polskiej kultury i polskich obyczajów. Organizacja zrzesza przede wszystkim Polki pracujące we włoskich rodzinach, wspierając je w przypadku problemów w pracy lub nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Członkinie stowarzyszenia pracują, by przybliżyć polską kulturę Włochom oraz innym obcokrajowcom. W tym celu stowarzyszenie organizuje liczne imprezy: polskie święta, koncerty, wystawy, okolicznościowe spotkania z  mieszkańcami miasta oraz z innymi stowarzyszeniami włoskimi.

 

2. Nazwa stowarzyszenia: Stowarzyszenie „Przyjaciele Polski w Umbrii” (wł. Associazione Amici di Polonia in Umbria)

Siedziba: Via Felicchi 8, 06024 Gubbio

Data założenia: 2013 r.

Zarząd:

Prezes: Anna Stella Serena Lis

Z-ca Prezesa: Ewa Łucja Bielicka

Sekretarz: Renata Jachniewicz

Skarbnik: Elisabetta Mattei

Dane kontaktowe: tel. (0039)3395600070, email: amicipoloniaumbria@libero.it

O stowarzyszeniu:

Organizacja polonijna zrzeszona w Związku Polaków we Włoszech. Stowarzyszenie ma na celu promowanie i upowszechnianie wiedzy o Polsce w Umbrii: jej bogatej kultury, historii i tradycji. Chce także przedstawiać lokalnej społeczności dzisiejszą Polskę - kraj otwarty, nowoczesny, członka Unii Europejskiej. Stowarzyszenie ma ambicję stania się punktem odniesienia dla Polaków i rodzin polsko-włoskich w regionie, zrzeszając równocześnie te osoby, które są zainteresowane historią oraz dziedzictwem kulturowym Polski. W tym celu stowarzyszenie „Przyjaciele Polski w Umbrii” organizuje liczne imprezy: wystawy, konferencje, debaty, a także wymiany artystyczne i kulinarne.

 

3. Nazwa stowarzyszenia: Stowarzyszenie Włosko-Polskie „Czerwone Maki” (wł. Associazione Italo-Polacca Papaveri Rossi)

Siedziba: via Marsala 11, 06055 Marsciano

Data założenia: 24 lipca 2020 r.

Zarząd:

Prezes: Aldo Tini,

Sekretarz: Agnieszka Mazur

Skarbnik: Fabrizio Ragnotti

Dane kontaktowe: tel. (0039)3286462757, tel. (0039)3297123908, tel. (0039)3473238029; e- mail: aip.papaverirossi@gmail.com

O stowarzyszeniu:

Głównym celem stowarzyszenia jest podtrzymywanie i szerzenie polskiej kultury i tradycji wśród polsko-włoskich dzieci, a także jednoczenie wokół Szkoły Polonijnej w Umbrii Czerwone Maki polsko-włoskich rodzin mieszkających na terenie regionu, zachęcając ich do aktywnego uczestnictwa w inicjatywach promujących polskość. Organizacja chce również wspierać Polaków przebywających w Umbrii oraz pomagać im w zakresie różnych aspektów codziennego życia we Włoszech.

{"register":{"columns":[]}}