Zaświadczenie na sprowadzenie zwłok lub prochów (szczątków) do kraju
Gdzie załatwisz sprawę?
Zaświadczenie na sprowadzenie zwłok lub prochów (szczątków) do kraju uzyskasz we właściwym terytorialnie urzędzie konsularnym RP.
Czy musisz składać dokumenty osobiście?
Nie, dokumenty można złożyć osobiście albo listownie.
Jak umówisz się na spotkanie?
W celu umówienia wizyty prosimy o kontakt pod adresem e-mail: Mediolan: mediolan.kg.sekretariat@msz.gov.pl, Rzym: rzym.amb.wk@msz.gov.pl.
Jakie dokumenty musisz złożyć?
W celu uzyskania zaświadczenia na sprowadzenie zwłok lub prochów przygotuj:
- zezwolenie na pochówek wydane przez starostę albo prezydenta miasta (w miastach na prawach powiatu) – z wnioskiem o wydanie takiego pozwolenia może zwrócić się do starosty albo prezydenta miasta rodzina zmarłego lub upoważniony do tego zakład pogrzebowy;
- odpisu aktu zgonu lub innego dokumentu stwierdzającego zgon (uzyskanego w urzędzie włoskiej gminy, w której nastąpił zgon);
- ewentualne dodatkowe dokumenty (do ustalenia z właściwym urzędem konsularnym), jak np. passaporto mortuario lub protokół z urzędowego zamknięcia trumny
- wnieś opłatę (w kasie Urzędu lub przelewem - dane do przelewu)
W celu uzyskania zaświadczenia (zgody) na kremację, którego wymagają włoskie urzędy, należy przesłać do Wydziału Konsularnego i Polonii własnoręcznie podpisane oświadczenie najbliższego członka rodziny, który w imieniu osób najbliższych osoby zmarłej, deklaruje wolę dokonania kremacji. Podpis pod oświadczeniem musi być poświadczony notarialnie lub urzędowo (np. w urzędzie gminy/miasta).
Ile zapłacisz?
Opłata wynosi 50 euro.
Jaki jest termin realizacji?
Konsul wyda zaświadczenie niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 3 dni od dnia złożenia wniosku.
Jak odbierzesz dokumenty?
Osobiście. Możesz też zawnioskować o doręczenie dokumentów pocztą, jeżeli pokryjesz koszt przesyłki.
Jak możesz się odwołać?
W przypadku odmowy wykonania czynności, konsul wyda postanowienie, na które możesz wnieść w terminie 7 dni zażalenie do Ministra Spraw Zagranicznych. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem konsula, który wydał postanowienie.
Najczęściej zadawane pytania
Co się stanie jeśli rodzina nie zdecyduje się na sprowadzenie zwłok do Polski?
W przypadku podjęcia przez rodzinę zmarłego decyzji o niesprowadzaniu zwłok do Polski, konsul występuje do władz miejscowych z prośbą o pochowanie zwłok zgodnie z prawem miejscowym (na koszt władz lokalnych na cmentarzach publicznych).
Pamiętaj, że konsul nie pokrywa zobowiązań finansowych, nie udziela porad ani nie podejmuje w imieniu rodziny zmarłego żadnych decyzji związanych z wyborem sposobu oraz miejsca pochówku.
Materiały
Oświadczenie zgoda na kremacjeOświadczenie_zgoda_na_kremacje.docx 0.01MB
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 roku Prawo konsularne