Materiały
Wykaz obwodów rybackich 05.2024Wykaz_obwodów_rybackich_052024.pdf 0.25MB
Publiczne śródlądowe wody powierzchniowe płynące stanowiące własność Skarbu Państwa Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie przekazuje do rybackiego korzystania w drodze oddania w użytkowanie obwodu rybackiego.
Oddanie w użytkowanie obwodu rybackiego następuje za opłatą roczną, na czas nie krótszy niż 10 lat, na podstawie umowy, do zawarcia, której jest upoważniony Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
Warunkiem oddania w użytkowanie obwodu rybackiego jest przedłożenie pozytywnie zaopiniowanego operatu rybackiego.
Oddanie w użytkowanie obwodu rybackiego następuje w drodze konkursu ofert, przy czym maksymalna oferowana stawka opłaty rocznej za 1 ha powierzchni obwodu rybackiego nie może być wyższa niż równowartość pieniężna 0,5 dt żyta, ustalona według średniej ceny skupu żyta, o której mowa w przepisach ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym w zależności od rybackiego typu wody i jej położenia.
Aktualnie wszystkie obwody rybackie w regionie wodnym Górnej-Zachodniej Wisły i w regionie wodnym Czarnej Orawy posiadają użytkownika rybackiego.
Prawo pierwszeństwa w zawarciu umowy użytkowania obwodu rybackiego na dalszy okres – art. 4 ust. 3 ustawy o rybactwie śródlądowym.
1. Złożenie oświadczenia.
Uprawniony do rybactwa składa oświadczenie z danymi osobowymi o skorzystaniu z prawa pierwszeństwa w zawarciu umowy na dalszy okres. Oświadczenie musi zostać złożone w formie pisemnej i w wymaganym terminie. Oświadczenie musi być złożone przez podmiot do tego uprawniony, spełniając także wymogi art. 12 ust. 5 ustawy o rybactwie śródlądowym (ustawa o rybactwie śródlądowym nie przewiduje by w obwodzie rybackim uprawnionym było kilka osób fizycznych lub prawnych). Złożone oświadczenie będzie traktowane, także jako akceptacja warunków umowy, której wzór zamieszczony jest na stronie internetowej PGW WP – Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej.
W przypadku kilku uprawnionych – osób fizycznych lub prawnych do złożonego oświadczenia przez jednego z nich, należy dołączyć pisemne oświadczenia pozostałych uprawnionych o zrzeczeniu się prawa do dzierżawy, a tym samym prawa pierwszeństwa w zawarciu umowy na dalszy okres.
2. Weryfikacja złożonego oświadczenia.
Weryfikacja przeprowadzenia przez dyrektora PGW WP RZGW polega na sprawdzeniu czy oświadczenie zostało złożone w terminie i przez podmiot do tego uprawniony. W przypadku, gdy oświadczenie zostało złożone w terminie, a nie spełnia wymagań ustawy o rybactwie śródlądowym, dyrektor PGW WP RZGW wzywa do jego uzupełnienia z podaniem terminu uzupełnienia oświadczenia.
Wykaz dokumentów niezbędnych do zawarcia umowy, przedstawiamy po pozytywnej weryfikacji oświadczenia złożonego przez uprawnionego stanowią:
Nakłady rzeczowo-finansowe przeliczane będą na podstawie aktualnego cennika PGW WP.
Po weryfikacji prawidłowości przeliczenia nakładów rzeczowo-finansowych wymagane jest złożenie kopii aktualnego i pozytywnie zaopiniowanego operatu rybackiego (zgodnego z przepisami o rybactwie śródlądowym oraz rozporządzeniem w sprawie operatu rybackiego, obowiązującymi w chwili składania oświadczenia). Operat musi uwzględniać przeliczone nakłady rzeczowo-finansowe.
Do wniosku o skorzystanie z prawa pierwszeństwa dołącza się:
Dokumenty wskazane powyżej przedkładane są razem z operatem rybackim.
Sprzedaż zezwoleń na amatorski połów ryb w ramach programu „Opłata Krajowa” została czasowo wstrzymana. O ponownym uruchomieniu Programu niezwłocznie Państwa poinformujemy.
Jednocześnie informujemy, że nadal sprzedajemy zezwolenia na wędkowanie w ramach programu „Nasze Łowiska”.
Wędkarz może wykupić zezwolenie uprawniające do amatorskiego połowu ryb w obwodach rybackich i łowiskach, które przystąpią do programu OPŁATA KRAJOWA.
Wykazy obwodów, użytkowników rybackich i dzierżawców, którzy przystąpią do programu OPŁATA KRAJOWA aktualizowane będą na bieżąco na stronie internetowej.
{"register":{"columns":[]}}