W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Aktywni Błękitni

10.06.2022

Panorama-Aktywni_Błękitni

W dniu 8. czerwca br. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy po raz pierwszy miała okazję uczestniczyć w akcji przeprowadzonej w ramach programu profilaktycznego Szkoła przyjazna wodzie „AKTYWNI BŁĘKITNI”, przygotowanego przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy. Ideą programu jest upowszechnianie i usystematyzowanie wiedzy oraz wyrobienie poprawnych nawyków i postaw dotyczących wody oraz szeroko rozumianej gospodarki wodnej. Tematyka ta wpisuje się w corocznie organizowaną przez Państwową Inspekcję Sanitarną akcję profilaktyczną „Bezpieczne wakacje”.

Przygotowana edukacja w plenerze skierowana była do uczniów szkół podstawowych. Zajęcia podzielone zostały na trzy bazy profilaktyczne.  Pierwsza z nich zlokalizowana była na Śluzie Okole (Śluza nr 3). Zostały tu przygotowane punkty informacyjno-edukacyjne zarówno przez gospodarza programu RZGW w Bydgoszczy, jak i WSSE w Bydgoszczy. Poruszana tematyka dotyczyła szeroko rozumianej wody: jako podstawy życia, utrzymania higieny, profilaktyki chorób zakaźnych i zatruć pokarmowych oraz zasad bezpiecznej kąpieli i wypoczynku, a także profilaktyki uzależnień. Przedstawione zagadnienia pozwoliły na holistyczne przedstawienie obrazu naszego wspólnego dobra, jakim jest woda. Zwrócono uwagę na ekologiczne wykorzystywanie wody oraz zasady pozwalające na jej oszczędzanie. Dodatkowo każdy z uczestników miał okazję zapoznać się z portalem informacyjnym Państwowej Inspekcji Sanitarnej o jakości wody w kąpieliskach w Polsce - Serwisem Kąpieliskowym.  Uczestnicy pierwszego przystanku edukacyjnego mogli również zapoznać się z historią budowy śluzy oraz jej funkcjonowaniem, między innymi poprzez pokaz „śluzowania” jednostki policyjnej.

 

Kolejnym etapem było Muzeum Kanału Bydgoskiego, gdzie w bardzo ciekawy sposób z wykorzystaniem makiet i rekwizytów przedstawiono historię budowy Kanału Bydgoskiego. Omówiono funkcjonowanie żeglugi śródlądowej, prezentowano jednostki pływające wykorzystywane w różnym przedziale funkcjonowania kanału jako alternatywnej drogi transportu.

 

Ostatnią bazą edukacyjną był Kanał Bydgoski w pobliżu Muzeum. Tam na uczestników zajęć czekali policjanci, którzy przeprowadzili lekcję w teorii i praktyce. Z uwagi na zbliżające się wakacje omówiono z uczniami zasady bezpieczeństwa na plaży. Sprawdzono wiedzę na temat funkcjonowania kąpielisk niestrzeżonych i strzeżonych, charakterystyczne oznakowanie oraz oflagowanie. Zachęcano do korzystania ze sprzętu do rekreacji wodnej z wykorzystaniem kamizelek ratunkowych. Przeprowadzono warsztat dotyczący udzielania pomocy osobom tonącym poprzez koło ratunkowe oraz rzutki ratownicze. Wypracowano algorytm powiadamiania służb ratunkowych w stacji zagrożenia zdrowia i życia za pomocą numeru alarmowego 112, 601 100 100 oraz aplikacji Ratunek. Na koniec wiedzę teoretyczną przełożono na zajęcia praktyczne podczas spływu kajakowego.

 

Miło nam było również gościć i wymieniać informacje oraz doświadczenia z dziećmi z Ukrainy, którym ta forma nauki bardzo się podobała.

 

Materiały

Śluzowanie​_1
Śluzowanie​_1.jpg 2.96MB
Śluzowanie​_2
Śluzowanie​_2.jpg 4.21MB
Śluzowanie​_3
Śluzowanie​_3.jpg 4.11MB
Śluzowanie​_4
Śluzowanie​_4.jpg 0.50MB
Śluzowanie​_5
Śluzowanie​_5.jpg 0.33MB
Zajęcia​_edukacyjne​_1
Zajęcia​_edukacyjne​_1.jpg 3.42MB
Zajęcia​_edukacyjne​_2
Zajęcia​_edukacyjne​_2.jpg 0.50MB

Wideo

{"register":{"columns":[]}}