W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Aplikacja STOP COVID – nowości dla użytkowników

02.11.2020

aplikacja

Niemal półtora miliona Polaków korzysta już z aplikacji STOP COVID, która wysyła powiadomienia o kontakcie z koronawirusem. Stale ją udoskonalamy. Niezmiennie naszym priorytetem jest prywatność i ochrona danych użytkowników.

Z aplikacją na test

Aplikacja to obok noszenia maseczki, zachowywania dystansu i dbania o higienę, kolejny element ochrony przed koronawirusem. Nie zastępuje maseczki, ani podstawowych środków ostrożności. Uzupełnia je. Jak to robi? Wysyłając powiadomienia o kontakcie z koronawirusem.

Jeśli dzięki powiadomieniu zachowasz większą ostrożność, np. zrezygnujesz ze spotkania z rodziną lub znajomymi - pomożesz ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce. Dlatego stale zachęcamy Polaków do korzystania z tego narzędzia. Stale też je udoskonalamy.

Do sklepów z aplikacjami - Google Play i App Store - trafiła najnowsza wersja apki. Nowość to możliwość zapisania się na test, bez konieczności kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Będą mogły z niej skorzystać wszystkie osoby, które aplikacja powiadomiła o kontakcie z koronawirusem i których wynik dostępnego w aplikacji testu oceny ryzyka, będzie niepokojący. 

Tak to będzie wyglądało w praktyce

W aplikacji dostajesz powiadomienie o możliwym kontakcie z koronawirusem.
Wypełniasz (całkowicie anonimowo) dostępny w apce test oceny ryzyka, jego wynik jest niepokojący.
Masz możliwość zapisania się na test na COVID-19.
Aplikacja poprowadzi Cię przez kolejne kroki. Informacja o możliwości zapisu na test na COVID-19 wyświetli się na ekranie Twojego telefonu po wykonaniu testu oceny ryzyka. Działaj zgodnie ze wskazówkami na ekranie.

Fakty o aplikacji

Jeśli jeszcze nie masz aplikacji, pobierz ją już dziś. Nie wiesz jak działa? Już tłumaczymy.

Po pierwsze jest całkowicie bezpieczna. Aby skutecznie działała, nie musisz podawać żadnych swoich danych. Szanujemy Twoją prywatność. To nasz priorytet. Aplikacja spełnia wyśrubowane normy bezpieczeństwa i ochrony danych. Przygotowaliśmy ją we współpracy z Komisją Europejską i największymi światowymi firmami technologicznymi – Google i Apple.

Aplikacja nie śledzi Twojej lokalizacji, nie ma dostępu do jakichkolwiek danych i plików, które trzymasz w telefonie. Identyczne rozwiązanie wprowadziły inne kraje Unii Europejskiej, w tym np. Niemcy. Prace nad aplikacją od początku prowadzimy transparentnie (jej kod źródłowy jest ogólnie dostępny), współpracujemy z niezależnymi ekspertami, aplikacja przeszła zaawansowane testy bezpieczeństwa (ich wyniki też publikujemy, są dostępne na gov.pl/stopcovid).

Działanie aplikacji jest oparte o system Bluetooth – na pewno dobrze go znasz. To dzięki niemu parujemy nasze telefony np. z samochodowymi zestawami głośnomówiącymi.  

Dzięki niemu aplikacja szuka w Twoim otoczeniu innych telefonów, na których jest zainstalowana. Jeśli znajdzie takie urządzenie w odległości maksymalnie 2 metrów, a spotkanie będzie dłuższe niż 15 minut – zapamięta je na 14 dni.

Jeśli w tym czasie osoba, z której urządzeniem spotkało się Twoje, zachoruje – dostaniesz powiadomienie.

WAŻNE! Powiadomienie jest w pełni anonimowe (nie dowiesz się kto je wysłał), a jego otrzymanie nie oznacza, że chorujesz na koronawirusa, ani że musisz iść na kwarantannę. To tylko ostrzeżenie o kontakcie z wirusem. Wraz z powiadomieniem dostaniesz za to praktyczne informacje i wskazówki, co w takiej sytuacji zrobić.

Twoje bezpieczeństwo – nasz priorytet

Tak jak wspominaliśmy – jeśli dzięki powiadomieniu zrezygnujesz ze spotkania z bliskimi lub znajomymi możesz pomóc w zahamowaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce. I taki właśnie jest cel aplikacji STOP COVID.

Kolejna ważna sprawa – jeśli chcesz dostawać takie ostrzeżenia, przy uruchomieniu aplikacji włącz system powiadamiania. Aplikacja podpowie Ci jak to zrobić. To nic groźnego – system nie monitoruje Twojego położenia, nic o Tobie nie wie. Jego jedynym zadaniem jest wyszukiwanie w Twoim pobliżu urządzeń (nie użytkowników!), na których aplikacja jest zainstalowana.

Nie wierzysz? Przeczytaj wyniki niezależnych audytów bezpieczeństwa.

A jak to się dzieje, że aplikacja wie o kontakcie z koronawirusem?

Do każdej osoby, która odbiera pozytywny wynik testu na COVID-19 dzwonią pracownicy Centrum Kontaktu. Wśród pytań o m.in. stan zdrowia pytają także o to, czy dana osoba korzysta z aplikacji STOP COVID (pracownicy Centrum Kontaktu nie wiedzą, kto korzysta z apki, dzwonią do wszystkich, którzy otrzymują pozytywny wynik testu na koronawirusa). Jeśli chory potwierdzi, że korzysta z aplikacji – pracownik Centrum Kontaktu przekazuje mu unikalny numer PIN. Instruuje też, gdzie w aplikacji ten numer wprowadzić.

Jeśli chory wprowadzi otrzymany numer – najpóźniej w ciągu doby, na ekranach urządzeń innych użytkowników aplikacji, z którymi miał kontakt w trakcie ostatnich 14 dni (chory nie wie kim są), wyświetla się odpowiednie powiadomienie wraz ze wskazówkami, co w takiej sytuacji zrobić.

Daj sobie szansę

Do dziś system powiadamiania uruchomiło już kilkaset osób. Czy to dużo? Na pewno chcielibyśmy, aby coraz więcej osób korzystało z aplikacji. Im nas więcej, tym lepiej. Każde powiadomienie to sygnał do zwiększonej ostrożności.

W walce z koronawirusem warto korzystać ze wszystkich dostępnych narzędzi, także tych które dają nam nowe technologie. Zwłaszcza, że jak pokazują najnowsze badania aplikacje monitorujące ryzyko zakażenia i wysyłające powiadomienia o kontakcie z koronawirusem (a taką jest STOP COVID) - niezależnie od liczby osób, które z nich korzystają - mogą skutecznie zmniejszyć liczbę zakażeń, a tym samym ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. A przecież na tym nam wszystkim zależy.

Korzystajcie ze STOP COVID. Aplikacja jest bezpłatna i dobrowolna.

Pobierzcie ją już dziś z Google Play lub AppStore.

Więcej informacji na www.gov.pl/stopcovid

Wideo

{"register":{"columns":[]}}