Autyzm to nie choroba!
03.04.2024
Autyzm jest zaburzeniem neurorozwojowym. Powoduje trudności w kontaktach z innymi ludźmi. Jego przyczyny nie są do końca znane, jednak wiadomo, że już od wczesnego dzieciństwa wpływa na rozwój i życie danej osoby. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) około jedno na 100 dzieci jest w spektrum autyzmu, który stanowi zróżnicowaną grupę objawów związanych z rozwojem mózgu.
2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Autyzmu, który został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2007 roku. Z tej okazji specjalista z Oddziału Profilaktyki Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy spotkał się z uczniami pochodzącymi z Ukrainy. Spotkanie zaadresowne było do dzieci w wieku od 9 do 14 lat, którzy uczęszczają do Szkoły Podstawowej nr 47 w Bydgoszczy. Przybliżono im pojęcie autyzmu w oparciu o prezentację multimedialną oraz film animowany. Takie osoby są często napiętnowane i dyskryminowane, bardziej narażone na przemoc, obrażenia czy nadużycia.
Objawy u osoby z autyzmem:
• nieprawidłowy/lub brak kontaktu z rówieśnikami,
• osłabiony kontakt wzrokowy,
• opóźnienie lub brak mowy rozwoju,
• ograniczona ekspresja oraz mimika.
- Autyzm nie jest chorobą, a raczej innym sposobem postrzegania świata. Można istotnie złagodzić jego skutki i poprawić jakość życia, za pomocą metod terapeutycznych - podkreśliła w swoim wykładzie Ludmiła Pekar, lekarz specjalista higieny ogólnej, asystent Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.
Uczniowie chętnie uczestniczyli w quizie wiedzy nt. autyzmu, za co otrzymali symboliczne upominki.
Postawy społeczne i poziom wsparcia udzielanego przez władze lokalne i krajowe są ważnymi czynnikami determinującymi jakość życia osób z autyzmem i ich rodzin. Potrzeby zdrowotne tych osób są złożone i wymagają szeregu zintegrowanych usług, które obejmują promocję zdrowia, opiekę i rehabilitację. Ważna jest współpraca między sektorem zdrowia, a innymi sektorami, zwłaszcza edukacją, rynkiem pracy i opieką społeczną.
Jedną z symbolicznych akcji tego dnia jest podświetlanie budynków na niebiesko i różowo. Róż i niebieski mają pokazać, że autyzm nie ma płci a w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu wspieramy wszystkich jednakowo.