W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bąblowica - unikaj zarażenia

03.08.2021

Bąblowica

Lato, upalne dni i spacery do lasu, a tam dojrzewające w słońcu maliny, jeżyny, jagody...

Dlaczego nie wolno spożywać owoców leśnych bez mycia? Jedną z przyczyn jest możliwość zachorowania na bąblowicę wielojamową, czyli alweokokozę. Jest to choroba wywoływana przez niewielkiego tasiemca, który pasożytuje w jelicie cienkim przede wszystkim lisów, lecz także jenotów, wilków i czasem psów.  Człowiek poprzez spożycie zanieczyszczonych jajami tasiemca owoców lub też wody, może stać się żywicielem pośrednim. Oznacza to, iż postać dojrzała tasiemca nie rozwinie się w organizmie ludzkim. Po przypadkowym połknięciu jaj tasiemca, jego postacie larwalne trafiają do wątroby, gdzie tworzą drobne torbiele. Czasem mogą one występować również w innych narządach, np. w płucach czy mózgu. Bąblowica ma przebieg wybitnie przewlekły, objawy kliniczne pojawiają się po 5 – 10 latach, a nawet później.

Co robić, aby uniknąć zarażenia? Oto kilka prostych zaleceń:

- uniemożliwienie psom łapania gryzoni, które są żywicielem pośrednim tasiemca (w ich ciałach mogą rozwijać się jego larwy),

- grodzenie posesji (ogródka, warzywniaka) w celu zapobiegania dostępowi lisów i innych dzikich drapieżników,

- niespożywanie owoców leśnych zbieranych z podłoża,

- mycie owoców i warzyw,

- nieużywanie do mycia owoców i warzyw oraz niespożywanie wody, do której mogą mieć dostęp dzikie zwierzęta.

Źródło: J. Gawor, A. Borecka, A. Malczewski, Zarażenie lisów bąblowcem wielojamowym jako potencjalne zagrożenie dla ludzi w Polsce, w: „Życie Weterynaryjne” 2008, 83 (1), s. 24-27.

Materiały

Czym jest bąblowica?
Czym​_jest​_bąblowica.jpg 0.19MB
Objawy bąblowicy
Objawy​_bąblowicy.jpg 0.21MB
Profilaktyka bąblowicy
Profilaktyka​_bąblowicy.jpg 0.23MB