Bezpieczne wakacje 2021
22.06.2021
W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się narada Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematem wiodącym spotkania była rozpoczynająca się akcja „Bezpieczne wakacje”. O celach i formach podejmowanych działań zmierzających do zapewnienia bezpiecznego wypoczynku dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych w czasie wolnym od pracy i szkoły, podczas briefingu poinformował m.in. zastępca Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Bydgoszczy, Dorota Janużyk-Rutecka.
Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz na wstępie podziękował służbom za już wykonaną pracę w zakresie bezpiecznego wypoczynku w całym regionie oraz zapewnił, że dołoży wszelkich starań, aby nadchodzące wakacje były bezpieczne.
- Chcemy, by ten wypoczynek dzieci i młodzieży był przede wszystkim bezpieczny, w szczególności ten czas spędzony nad wodą w naszym województwie. Mogę zapewnić, że już prowadzimy działania prewencyjne i przygotowujemy się do wakacji m.in. z Państwową Inspekcją Sanitarną, WOPR-em, Policją czy Państwową Strażą Pożarną – zapowiedział Wojewoda.
Na ten moment pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej odnotowali dokładnie 608 zgłoszeń miejsc wypoczynku zbiorowego dzieci i młodzieży w naszym regionie. Jednak nadzór i kontrola takich miejsc to tylko jedno z wielu zadań w okresie wakacyjnym.
- Cały czas stoimy na straży szeroko pojętego zdrowia publicznego. Realizujemy swoje zadania nie tylko poprzez kontrole, ale także poprzez badania laboratoryjne oraz edukację społeczeństwa. Pamiętajmy, że okres wakacyjny to także czas większej liczby zgłoszeń zatruć pokarmowych - stąd nasz nadzór nad obiektami żywienia zbiorowego, targowisk oraz wszelkich miejsc, gdzie mamy do czynienia z żywnością. Chciałabym zaapelować do Państwa o zdrowy rozsądek podczas urlopów oraz o czujność, bo chociaż epidemia „odpuściła”, o czym mówią wszelkie statystyki, to stosujmy się do rozporządzeń oraz zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Zdrowia – powiedział zastępca Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Bydgoszczy, Dorota Janużyk-Rutecka.
Wiele uwagi podczas narady poświęcono internetowemu serwisowi kąpieliskowemu. Przypomnijmy, że jest to portal informacyjny Głównego Inspektora Sanitarnego o jakości wody w kąpieliskach, zawierający oznakowany na mapie Polski - wykaz wszystkich wyznaczonych uchwałami rad gmin kąpielisk.
Po wybraniu kąpieliska na stronie internetowej sk.gis.gov.pl, z listy kąpielisk lub przy pomocy wyszukiwarki kąpielisk jest możliwy odczyt pełnej wersji raportu zawierającego m.in. dane dotyczące: jakości wody, infrastruktury kąpieliska, warunków panujących na kąpielisku oraz klasyfikacji profilu kąpieliska.
W województwie kujawsko-pomorskim, gminy i organizatorzy zgłosili do systemu dokładnie 39 kąpielisk, z czego w ośmiu pobrano próbki wody i oceniono jako wodę przydatną do kąpieli.