Bezpieczne wakacje 2023. Ponad 600 turnusów pod okiem naszych pracowników
15.09.2023
Państwowa Inspekcja Sanitarna co roku sprawuje nadzór nad zapewnieniem bezpiecznych i higienicznych warunków wypoczynku dzieci i młodzieży. W ramach bieżącego nadzoru sanitarnego pracownicy skontrolowali 619 turnusów letnich, na których z wypoczynku skorzystało 22 979 dzieci i młodzieży, w tym 14 369 uczestników na 334 turnusach wyjazdowych i 8 610 uczestników na 285 turnusach zorganizowanych w miejscu zamieszkania.
W trakcie przeprowadzonych kontroli oceniano spełnienie przez organizatorów wymagań higieniczno-sanitarnych wypoczynku w odniesieniu do:
- stanu i wyposażenia pomieszczeń, zaplecza sanitarnego, miejsc przebywania uczestników, zaopatrzenia w wodę, gromadzenia odpadów stałych i odprowadzania ścieków,
- w części żywieniowej kontrolowano sposób przygotowywania i spożywania posiłków, warunki przechowywania żywności oraz stan sprzętu i urządzeń zaplecza kuchennego,
- przestrzegania zasad dotyczących zapewnienia uczestnikom i pracownikom bezpieczeństwa i higieny podczas wypoczynku.
Podczas oceny warunków do prowadzenia żywienia stwierdzono nieprawidłowości takie jak m.in.:
- nieaktualne orzeczenie lekarskie z badań do celów sanitarno-epidemiologicznych,
- brak segregacji i nieodpowiednia temperatura produktów w urządzeniu chłodniczym,
- produkty wykazujące oznaki zepsucia,
- nieprawidłowy stan sanitarny pomieszczeń kuchennych,
- brak bieżących zapisów z realizacji zasad GHP/GMP i HACCP,
- brak ekranu ochronnego zatrzymującego owady oraz brak informacji o alergenach w produktach spożywczych.
Organizatorzy zapewniali opiekę medyczną podczas wypoczynków najczęściej poprzez zawarcie umowy z pielęgniarką, ratownikiem medycznym lub przez porozumienie z najbliższym zakładem opieki zdrowotnej. Podczas trwania letniego wypoczynku odnotowano:
- 25 zachorowań (anginy, przeziębienia, katar, bóle brzucha i głowy, ból ucha, ukąszenia przez kleszcze i osy, odwodnienia),
- 77 urazów (stłuczenie nadgarstka, złamanie obojczyka, skręcenie kostki, złamanie kości promieniowej, ciało obce w koniuszku ucha, uraz ręki w obrębie kciuka).
Z powodu burzy i intensywnych opadów deszczu ewakuowano uczestników obozu harcerskiego w miejscowości Likiec. Dzieci i młodzież zostały przewiezione do OSP w Skępem.
W ramach podejmowanych działań w zakresie promocji zdrowia organizowano akcję letnią pn. "Bezpieczne wakacje 2023". Przeprowadzono rozmowy z kierownikami wypoczynku oraz pozostawiono materiały edukacyjne dotyczące m.in. tematyki: „Profilaktyka HIV/AIDS”, „Zdrowotne konsekwencje narażenia na promieniowanie UV”, „Świerzb”, „Wszawica”. Przeprowadzane kontrole oraz pogadanki realizowane były także z udziałem przedstawicieli Straży Pożarnej i Policji w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa podczas wypoczynku.
Pozostawiono materiały informacyjno-edukacyjne dotyczące wyżej wymienionej tematyki, w tym informacje na temat serwisu kąpieliskowego.
W przypadku wypoczynku organizowanego w formach wyjazdowych najczęstsza lokalizacja turnusów wynikająca z walorów krajobrazowych i posiadanej bazy turystycznej to powiaty: żniński, tucholski i bydgoski. Z wypoczynku w miejscu zamieszkania najwięcej dzieci i młodzieży skorzystało w Bydgoszczy, Toruniu i we Włocławku.
Rodzice i opiekunowie uczestników na bieżąco w elektronicznej bazie wypoczynku Ministerstwa Edukacji i Nauki mogli sprawdzić czy organizatorzy wypoczynku uzyskali zgodę właściwego kuratora oświaty na rozpoczęcie działalności.