„Bieg Dla Jaj” czyli na poważnie o męskiej profilaktyce
17.11.2024
Ponad 800 osób wzięło udział w drugiej odsłonie Biegu Dla Jaj w bydgoskim Myślęcinku, który poświęcony był problematyce męskich nowotworów i ich leczenia. Organizatorzy namawiali panów do zadbania o zdrowie. Można było bezpłatnie wykonać wiele badań profilaktycznych oraz skorzystać z instruktażu samobadania piersi i jąder.
Co roku odnotowuje się ponad tysiąc nowych przypadków raka jądra w Polsce, a zachorowalność na ten typ nowotworu w ciągu ostatnich 30 lat wzrosła aż trzykrotnie. Na nowotwór jądra najczęściej chorują młodzi mężczyźni (20-39 lat).
- W tej wyjątkowej akcji uczestniczyliśmy po raz pierwszy, ale na pewno nie ostatni. Mimo niesprzyjających warunków pogodowych frekwencja dopisała, dzięki czemu mogliśmy odbyć wiele ciekawych rozmów, wymienić się doświadczeniami i pokazać jak prawidłowo wykonać samobadanie jąder i piersi. Pamiętajmy o tym, że profilaktyka to podstawa – mówił Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy Wojciech Koper.
W Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym nasi specjaliści udzielali bezpłatnych porad z zakresu:
- samobadania jąder,
- samobadania piersi,
- profilaktyki chorób płuc,
- szczepień przeciwko HPV oraz grypie,
- boreliozy i chorób odkleszczowych.
- Najważniejsza jest regularność, raz w miesiącu panowie, pod prysznicem, czy podczas kąpieli w wannie regularnie badajmy swoje jądra - wskazywał Łukasz Betański, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.
Tak zwane męskie nowotwory dotyczą:
- układu rozrodczego- prostaty, jąder i prącia,
- układu moczowego- nerek, pęcherza moczowego.
- To świetna akcja, która zwraca uwagę nam mężczyznom na możliwość zachorowania na tak zwane nowotwory męskie. Sam miałem w swoim bliskim gronie osobę, która zachorowała
i niestety na profilaktykę było już za późno, ponieważ choroba była zaawansowana. Dlatego badajmy się Panowie! - powiedział jeden z uczestników biegu.
Najczęstszym na świecie złośliwym nowotworem u mężczyzn jest rak gruczołu krokowego. Rak prostaty daje nietypowe objawy. Można je pomylić z przerostem prostaty. W profilaktyce ważne są regularne wizyty u urologa. Warto sprawdzać stężenie PSA - swoistego antygenu sterczowego, produkowane przez gruczoł krokowy mężczyzny.
Akcja miała uświadomić, jak ważne są badania profilaktyczne wśród mężczyzn. Zwycięzcy biegu otrzymali medale, puchary i atrakcyjne nagrody. Dziękujemy wszystkim za tak liczne odwiedziny naszego stoiska i do zobaczenia na kolejnych biegach i wydarzeniach!