W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Dbaj o zdrowie” na finiszu. To był świetny projekt!

08.05.2024

brak

Projekt „Dbaj o zdrowie” zorganizowany przez Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Bydgoszczy Wojciecha Koper przechodzi powoli do historii. Ostatnim przystankiem był Aleksandrów Kujawski oraz Ciechocinek, gdzie naukowcy zaprezentowali szereg wykładów, a mieszkańcy mogli skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych.

W gościnnych progach Miejskiego Centrum Kultury im. Mariana Szafrańskiego w Aleksandrowie Kujawskim miała miejsce część naukowo-szkoleniowa. 

- Spotykamy się w tak szerokim gronie, żeby się edukować. Chcemy, aby osoby, które goszczą na naszych spotkaniach wróciły do swoich środowisk i zachęcały kolejne osoby do szerzenia zdobytej wiedzy. Liczymy, że będą zachęcać np. do zdrowej diety, do badań profilaktycznych czy pozbycia się szkodliwych nawyków. Jako Państwowa Inspekcja Sanitarna w województwie kujawsko-pomorskim daliśmy, ku temu narzędzia i stworzyliśmy odpowiednie warunki. Teraz pozostaje czekać na efekty tych działań – powiedział Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy Wojciech Koper.

Przy komplecie publiczności, cykl prelekcji rozpoczęła  dr inż. arch. Małgorzata Kaus, adiunkt w Katedrze Architektury i Urbanistyki na Politechnice Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, która przedstawiła wykład pn. „Wpływ architektury na zdrowie i samopoczucie człowieka”.

- Decydującymi czynnikami wpływającymi na naszą psychikę są takie obszary, jak oświetlenie pomieszczenia -w tym ilość okien, wymiary i proporcje wnętrza, przeznaczenie wnętrza, nasze osobiste preferencje, kolorystyka mebli, dywanów i dodatków. Dlatego dobrze się zastanowić nad ich wyborem, ponieważ przeciętny Polak spędza 90% swojego życia wewnątrz budynków – podkreślała.

Kolejnym prelegentem była dr n. med. Anna Kuna, adiunkt w Klinice Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych, Instytutu Medycznego Morskiej i Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, która przedstawiła prezentację pn. „Choroby tropikalne w Polsce i w Europie: były, są czy będą?”

- Choroby tropikalne, takie jak gorączka denga i chikungunya, przenoszone są przez komary i stwarzają coraz większe zagrożenie w Europie. Malaria zaś występowała w Polsce do połowy XX w., w połowie lat 60. ubiegłego wieku została przez WHO uznana za kraj wolny od malarii, jednak należy pamiętać, że taki certyfikat nie jest „na zawsze”. Obecnie choroby takie jak malaria są przywlekane z krajów egzotycznych i wiele wskazuje na to, że będą występować na polskich ziemiach – mówiła.

Jako ostatni głos zabrał Patron Merytoryczny konferencji „Dbaj o Zdrowie” prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz, Konsultant Krajowy w Dziedzinie Epidemiologii, adiunkt Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w wykładzie pn. „Czy przestrzeganie zaleceń gwarantuje zdrowie?”.

- Stan zaszczepienia na poziomie ogólnokrajowym przeciw chorobom znajdującym się w Kalendarzu Szczepień systematycznie obniża się, zbliżając się do poziomu przełamania odporności populacyjnej. Prowadzenie działań edukacyjno – promocyjnych w zakresie szczepień dla personelu medycznego oraz grup populacyjnych, których szczepienia dotyczą, jest obecnie największym i najważniejszym zadaniem – zaznaczyła.

Po panelu naukowo-szkoleniowym, wydarzenie przeniosło się do Ciechocinka, gdzie organizatorzy zamienili „Park Zdrojowy” w „Park Zdrowia”. Wszyscy chętni mogli skorzystać z bogatej oferty bezpłatnych badań profilaktycznych m.in.:

  • badanie przesiewowe wzroku (diagnoza takich wad jak: krótkowzroczność, astygmatyzm, anisometropia, zez) 
  • mammografia,
  • pomiar masy ciała z uwzględnieniem poszczególnych tkanek oraz interpretacja wyników na miejscu,
  • badanie ciśnienia krwi,
  • badanie poziomu glukozy w surowicy,
  • pomiar poziomu tlenku węgla w wydychanym powietrzu,

W „Parku Zdrowia” nie zabrakło także bezpłatnych porad specjalistów jak m.in.:

  • porady na temat zdrowego stylu życia;
  • profilaktyka raka sutka (nauka samobadania na fantomie), 
  • profilaktyka raka jądra (nauka samobadania na fantomie),
  • profilaktyka dotycząca chorób przenoszonych poprzez ręce,
  • wystawa grzybów i bezpłatne porady grzyboznawców,

Wydarzenie uświetnił występ Klubu Senior+ „Niezapominajka” w Ciechocinku oraz Stowarzyszenie „Nasza Ostoja” w Ciechocinku. 
 

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}