Grzybowy dyżur naszych ekspertów w Polskim Radiu PiK
27.09.2024
Jesień to czas, gdy częściej wybieramy się na grzybobranie. A to za sprawą odpowiednich warunków atmosferycznych, takich jak opady deszczu, ciepłe noce i dni, które sprzyjają rozwojowi grzybni. To właśnie bezpieczne grzybobranie było głównym tematem audycji „Dyżur eksperta” w Polskim Radiu PiK podczas, której klasyfikatorzy grzybów z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy odpowiadali na pytania i udzielali wiele cennych porad.
Grzybobranie to nie tylko okazja na zbieranie grzybów. To także ruch na świeżym powietrzu oraz relaks na łonie natury. Podczas audycji słuchacze pytali o to jak właściwie zbierać grzyby oraz odpowiednio przygotować się do grzybobrania.
- Zbierać grzyby możemy na dwa sposoby i jak będziemy to robić zależy od nas. Pamiętać jednak należy, że gdy zdecydujemy się na ścinanie grzybów należy to robić możliwie blisko podłoża i tak by nie uszkodzić grzybni. Drugim sposobem jest wykręcanie grzybów i tu pamiętajmy, by zasypać miejsce po wykręceniu mchem lub igliwiem - podkreślała na antenie Marta Myśliwiec z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy
Grzybów powinny unikać dzieci do 12 roku życia, kobiety w ciąży i karmiące, osoby starsze a także osoby z zaburzeniami pracy przewodu pokarmowego. Najczęstsze objawy zatrucia to: nudności, wymioty, bóle brzucha i głowy, podwyższona temperatura ciała.
- Z pewnością doświadczenie i obycie w zbieraniu grzybów jest kluczowe w ich rozpoznawaniu. Korzystajmy także z atlasu grzybów, porównujmy zdjęcia, cechy charakterystyczne owocników, m.in. jaki mają kolor, kształt, czy posiadają blaszki, czy rurki oraz weryfikujmy miejsca, w których je znajdujemy. Zawsze musimy mieć pewność, że grzyby które zebraliśmy są jadalne - podsumował Wojciech Latos z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy
Przypominamy, że w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-13.00 zapraszamy na bezpłatne porady grzyboznawców i klasyfikatorów grzybów. Warto zweryfikować zbiory, jeśli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości, by nie przypłacić grzybobrania zdrowiem, bądź życiem.
Cała audycja „Dyżur eksperta” dostępna na stronie Internetowej Polskiego Radia PiK.