Dzieci nie chcą FAS!
13.03.2024
Poalkoholowy zespół płodowy- FAS, to inaczej zespół nieprawidłowości w rozwoju dziecka związanych z piciem alkoholu przez kobietę w ciąży. FAS jest chorobą nieodwracalną, ponieważ nie można wyleczyć toksycznego działania na mózg rozwijającego się dziecka, dlatego tak ważna jest całkowita wstrzemięźliwość od alkoholu. Wychodząc naprzeciw, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rypinie zorganizował I Kongres Zdrowia Kobiet Powiatu Rypińskiego pod honorowym patronatem Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. Mottem przewodnim spotkania było hasło: „Jesteś w ciąży - ważna profilaktyka dzieci nie chcą FAS”.
Podczas kongresu, Panią Ministrę Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk reprezentował Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Paweł Zgórzyński. Wśród zaproszonych gości był także Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy Wojciech Koper.
- Zjawisko alkoholowego zespołu płodowego zwanego FAS, to coraz poważniejszy problem, który występuje we współczesnym świecie. Dlatego tak ważne jest uświadamianie kobiet, by móc temu zapobiegać. Biorąc pod uwagę konsekwencje, jakie niesie ze sobą spożywanie alkoholu w ciąży, powinniśmy pamiętać, że nawet najmniejsza dawka alkoholu we krwi kobiety w ciąży ma decydujący wpływ na rozwój dziecka. Bardzo bym chciał, żeby Kongres wpisał się na stałe w wydarzenia organizowane w Rypinie i dał początek kolejnym inicjatywom zdrowotnym - podsumował Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy Wojciech Koper.
Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Na odwiedzających czekały stoiska profilaktyczne, w których można było bezpłatnie:
- zbadać poziom glukozy we krwi, saturację i ciśnienie krwi,
- porozmawiać z położną i ratownikiem medycznym,
- skorzystać z porad dietetyka,
- wykonać profesjonalną analizę składu ciała,
- nauczyć się prawidłowo badać swoje piersi.
- Kobiety potrzebują bezpośrednich rozmów o zdrowiu swoim i swoich rodzin. Tegorocznym tematem Kongresu "Jesteś w ciąży - ważna profilaktyka #dzieci nie chcą FAS" chcemy zwrócić uwagę kobiet na właściwe zachowania zdrowotne w okresie prokreacyjnym oraz w niezwykle istotnym zarówno dla matki jak i maluszka okresie ciąży. To w tym okresie negatywne zachowania zdrowotne matki wywierają najistotniejszy wpływ na zdrowie i życie dziecka – zakończył organizator, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rypinie Beata Grabowska.
Płodowy zespół alkoholowy, inaczej zwany zespołem FAS, występuje u dzieci matek spożywających alkohol w trakcie ciąży. FAS to nieodwracalny zespół zaburzeń fizycznych i psychicznych, będących konsekwencją swobodnego przenikania etanolu przez łożysko i narażenia rozwijającego się w macicy płodu na toksyczny wpływ alkoholu.
Objawy, do których zalicza się FAS:
- niski wzrost i stosunkowo mała głowa,
- dysmorfie twarzy (mała żuchwa, szeroka, spłaszczona twarz i rynienka podnosowa, nisko osadzone uszy, cienka górna warga, opadające powieki, krótki nos),
- upośledzenie zmysłu słuchu i wzroku,
- zaburzenia neurologiczne i psychiczne (m.in. trudności w nauce, nadpobudliwość, zachowania agresywne, skłonność do nałogów i depresji),
- wady w budowie narządów wewnętrznych.