Europejski Dzień Walki z Otyłością
22.05.2021
W 2010 roku problem nadwagi i otyłości zwrócił uwagę Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która przyczyniła się do ustanowienia Europejskiego Dnia Walki z Otyłością.
Problem nadmiernej masy ciała dotyka nie tylko osoby dorosłe, lecz jest coraz częściej spotykany również u dzieci i młodzieży. Niestety ciągle możemy obserwować wzrost liczby osób cierpiących na nadwagę i otyłość. Skala problemu jest na tyle wysoka, iż osiągnęła już miano choroby cywilizacyjnej XXI wieku. Obecna sytuacja, z którą mierzymy się od ponad roku pogłębia ten kryzys. Praca zdalna przy komputerze, zamknięcie siłowni oraz stres spowodowany epidemią, doprowadził do tego, że wielu Polaków zaczęło mniej się ruszać a więcej jeść.
Zadaniem Europejskiego Dnia Walki z Otyłością jest przede wszystkim profilaktyka nadmiernych kilogramów poprzez zwiększenie świadomości społecznej w kwestii prawidłowego odżywiania oraz zachęcenie do podjęcia trudu poprzez rozpoczęcie swej przygody z aktywnością fizyczną i porzucenie nałogów.
Warto tu także przytoczyć słowa dr Reginy Wierzejskiej, która w publikacji Instytutu Żywności i Żywienia pn. "Suplementy diety – czy potrzebujesz?", napisała że:
„Jako atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnych metod odchudzania promowane są suplementy diety. W świetle reklamy, tak prosto jest pozbyć się zbędnych kilogramów – bez wyrzeczeń, bez wylanego na siłowni potu. Nie wierz w to! Gdyby był jakiś skuteczny suplement diety nie byłoby tylu otyłych ludzi. Taki preparat zarejestrowany byłby jako „lek” a nie jako „żywność” – bo lek leczy chorobę, a otyłość jest chorobą. Byłby to przełom w terapii farmakologicznej, ponieważ nie ma obecnie żadnego skutecznego środka na otyłość.”