Jak przygotować się do grzybobrania? Podpowiadamy!
27.08.2024
Choć za oknami jeszcze ponad 20 stopni Celsjusza, nie da się ukryć, że jesień zbliża się wielkimi krokami. Coraz częściej wybieramy się do lasu w poszukiwaniu grzybów i wracamy z pełnym koszem.
Zwróćmy uwagę na to jak i w co będziemy zbierać nasze grzyby. Warto zabrać ze sobą kosz wiklinowy, czy też łubiankę oraz nożyk, którym będziemy czyścić wykręcone grzyby. Nie należy zbierać okazów w torby foliowe i siatki plastikowe, które nie przepuszczają powietrza, ponieważ powodują one zaparzanie grzybów, a w konsekwencji przyspieszają ich psucie. Nawet jadalne okazy mogą wytwarzać wtedy szkodliwe substancje.
Aby dobrze przygotować się do takiego spaceru, pamiętajmy o kilku ważnych zasadach:
- zakładajmy jasne ubrania z długimi nogawkami i rękawami,
- ubierajmy nieprzemakalne buty zakrywające kostkę,
- zadbajmy o nakrycie głowy i karku,
- spakujmy odzież przeciwdeszczową w razie wystąpienia opadów,
- zaopatrzmy się w środki odstraszające komary i kleszcze,
- zabierzmy naładowany telefon, który pozwoli nam wezwać pomoc w razie zagrożenia,
- weźmy ze sobą podręczny atlas grzybów,
- skompletujmy małą apteczkę, do której możemy schować plastry opatrunkowe, kleszczołapki do usuwania kleszczy, czy też folię termiczną NRC.
Zbierajmy wyłącznie takie grzyby, co do których jesteśmy pewni. Jeśli jednak mamy jakiekolwiek wątpliwości, zachęcamy do odwiedzenia siedziby naszej stacji, przy ul. Kujawskiej 4 w Bydgoszczy, w której codziennie od poniedziałku do piątku od 8:00 do 13:00 nasi grzyboznawcy i klasyfikatorzy grzybów udzielają porad grzybowych.
Do oceny przynosimy dojrzałe i świeże owocniki, wraz z kapeluszem i trzonem, wykręcone z podłoża. Zbyt małe i niewykształcone okazy mogą powodować trudności w sklasyfikowaniu, w związku z brakiem wykształcenia charakterystycznych cech.