"Mocne wsparcie" w TVP3 Bydgoszcz. Nasz specjalista mówił o HIV i AIDS.
08.11.2023
Ponad trzy dekady zmieniły wiele w postrzeganiu osób żyjących z wirusem HIV. Wciąż jednak mamy do czynienia z segregacją społeczną i z niebezpiecznym lekceważeniem wirusa. O profilaktyce i leczeniu HIV mówiła w programie "Mocne wsparcie" w TVP3 Bydgoszcz Agnieszka Noculak, kierownik Oddziału Profilaktyki Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Bydgoszczy.
AIDS (Acquired Immunodeficiency Syndrome) to ciężka choroba związana z zakażeniem wirusem HIV (Human Immunodeficiency Virus). Pomimo postępów w leczeniu i profilaktyce, AIDS pozostaje poważnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego na całym świecie, w tym także w Polsce i województwie kujawsko-pomorskim.
Według danych zebranych w województwie kujawsko-pomorskim w ubiegłym roku odnotowano ponad 120 zakażeń wirusem HIV i 10 zachorowań na AIDS. W tym roku (do września) potwierdzono już 90 zakażeń oraz 10 zachorowań na AIDS. To oznacza, że problem HIV oraz AIDS dotyczy także mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego.
- Zakażenia HIV to nadal ważny problem w obszarze zdrowia publicznego. Od wielu lat Państwowa Inspekcja Sanitarna na terenie naszego województwa realizuje wiele działań edukacyjnych w ramach Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS. Działania te kierujemy do różnych grup odbiorców, w tym do osób w wieku dojrzałym, aby w skuteczny i zdecydowany sposób kształtować pożądane nawyki i postawy sprzyjające ochronie zdrowia – podkreśliła w programie TVP3 Bydgoszcz Agnieszka Noculak, kierownik Oddziału Profilaktyki Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Bydgoszczy.
Najważniejszą formą profilaktyki AIDS jest edukacja oraz promocja bezpiecznych praktyk seksualnych i stosowania środków ochrony. Regularne testy na obecność HIV są bardzo istotne, zwłaszcza dla osób, które prowadzą aktywne życie seksualne. Szybkie diagnozowanie i rozpoczęcie leczenia antyretrowirusowego mogą znacznie poprawić rokowania i jakość życia osób żyjących z HIV.
Specjalistyczne poradnie na terenie województwa kujawsko-pomorskiego oferują wsparcie medyczne, psychologiczne oraz społeczne pomagając pacjentom w radzeniu sobie z chorobą i jej skutkami. Regularna opieka lekarska, przestrzeganie zaleceń lekarza oraz regularne badania laboratoryjne są kluczowe w postępowaniu z HIV i AIDS.
Na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS można sprawdzić, gdzie wykonać bezpłatne, anonimowe i nie wymagające skierowania testy na HIV. W województwie kujawsko-pomorskim są dwa takie punkty:
- Bydgoszcz - ul. Lenartowicza 33/35 w gabinecie nr 17 (poniedziałki od 16:00- 20:00 i środy 16:00-19:00)
- Toruń - ul. Szosa Bydgoska 1 (wtorki od 15:00-18:00 i piątki 14:00-18:00)
Telefon Zaufania HIV/AIDS
W przypadku pytań, wątpliwości lub obaw związane z zakażeniem HIV i z AIDS, można skorzystać z Telefonu Zaufania HIV/AIDS. Konsultanci czekają na pytania w godzinach 9.00-21.00 od poniedziałku do piątku pod numerem: 801 888 448* lub 22 692 82 26