W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Najczęściej zadawane pytania

1. Kiedy może być przeprowadzona ekshumacja (przeniesienie zwłok lub szczątków ludzkich)?

Ekshumacja może być przeprowadzona w okresie od 16 października do 15 kwietnia, natomiast wnioski o przeprowadzenie ekshumacji można składać przez cały rok.

2. Co należy zrobić, aby uzyskać zezwolenie na przeprowadzenie ekshumacji?

Aby uzyskać zezwolenie na przeprowadzenie ekshumacji należy złożyć stosowny wniosek do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej (wzór wniosku można otrzymać w siedzibie stacji bądź pobrać ze strony internetowej, jeżeli jest on zamieszczony).

Decyzję (zgodę) na przeprowadzenie ekshumacji wydaje właściwy terenowo państwowy powiatowy inspektor sanitarny, zgodnie z miejscem pochowania zwłok (w powiecie na terenie którego położony jest cmentarz, z którego chcemy ekshumować zwłoki).

Wszelkie informacje dotyczące ekshumacji i przewozu ekshumowanych zwłok udzielane są we właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

3. Jakim wymogom powinna odpowiadać woda na pływalniach?

Woda na pływalniach powinna być wolna od mikroorganizmów chorobotwórczych oraz posiadać właściwe parametry fizykochemiczne, czyli odpowiadać wymogom zawartym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda na pływalniach (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1230) – załącznik nr 1 – Wymagania mikrobiologiczne oraz załącznik nr 2 – Wymagania fizykochemiczne.

Informacja nt. jakości wody powinna być umieszczona na tablicy informacyjnej zlokalizowanej w miejscu widocznym dla osób korzystających z pływalni oraz na stronie internetowej pływalni (jeśli taka jest prowadzona).

4. Gdzie można złożyć skargę na brak bieżącej czystość i zły stan sanitarny obiektów użyteczności publicznej?

Skargę można złożyć u zarządzającego danym obiektem lub do właściwej terenowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

5. Co zrobić w przypadku występowania insektów w mieszkaniu/budynku mieszkalnym?

Informację nt. występowania insektów należy zgłosić do właściciela lub zarządzającego daną nieruchomością (właściciel budynku, spółdzielnia bądź zarządzający wspólnotą mieszkaniową).

Właściciel lub zarządzający daną nieruchomością ma obowiązek utrzymania obiektu w należytym stanie higieniczno-sanitarnym, celem zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym, w szczególności zwalczania gryzoni, insektów i szkodników (zgodnie z zapisami ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi). Zabiegi dezynsekcji przeprowadzane w częściach wspólnych budynków (tj. klatka schodowa, korytarze, piwnice, piony wodno-kanalizacyjne) powinien przeprowadzić administrator budynku, natomiast koszty dezynsekcji poszczególnych mieszkań ponoszą lokatorzy. Działania te są skuteczne wówczas, kiedy usunie się źródło wylęgania insektów oraz przeprowadzi skuteczną dezynsekcję w całym pionie mieszkalnym w części wspólnej budynku oraz w mieszkaniach.

Państwowa Inspekcja Sanitarna nie przeprowadza zabiegów (dezynsekcji i deratyzacji) oraz nie zajmuje się rozpoznawaniem insektów.

6. Gdzie można uzyskać informacje o jakości wody?

Informacje o jakości wody można uzyskać w przypadku:

  • wody do spożycia w przedsiębiorstwie wodociągowo-kanalizacyjnym lub urzędzie gminy (dot. zbiorowego zaopatrzenia w wodę przeznaczoną do spożycia)
  • wody na pływalni u zarządzającego pływalnią (kierownik obiektu) oraz na tablicy informacyjnej lub stronie internetowej pływalni,
  • wody w kąpielisku na tablicy informacyjne na kąpielisku, od właściciela, administratora lub zarządzającego kąpieliskiem oraz na stronie internetowego serwisu kąpieliskowego (sk.gis.gov.pl), gdzie oprócz bieżącej oceny jakości wody podane są także dane kontaktowe dla danego kąpieliska,
  • we właściwej terenowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

          

7. Gdzie można zbadać jakość wody (np. z przydomowej studni)?

Jakość wody można zbadać w laboratoriach Państwowej Inspekcji Sanitarnej lub w laboratoriach zewnętrznych o zatwierdzonym systemie jakości przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego

Wykaz laboratoriów wykonujących badania wody do spożycia Przejdź

 

{"register":{"columns":[]}}