W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ogólnopolski Dzień Diagnosty Laboratoryjnego

27.05.2021

brak

27 maja to nie przypadkowa data.  W tym dniu w 1961 r. Heinrich J. Matthaei i Marshall Warren Nirenberg odkryli tajemnicę kodu genetycznego. Odkrycie to dało podwaliny wszelkim późniejszym dokonaniom z dziedziny diagnostyki molekularnej. Ustanowione święto ma promować i przybliżać społeczeństwu rolę diagnostów laboratoryjnych w diagnozowaniu ich stanu zdrowia. 

Najserdeczniejsze życzenia kierujemy nie tylko do diagnostów, ale również do techników analityki medycznej, asystentów, pomocy laboratoryjnych i rejestratorek, którzy wspólnie z diagnostami tworzą zespoły laboratoriów diagnostycznych i z równym zaangażowaniem pracują na rzecz zdrowia mieszkańców regionu i całego kraju.

Pracownicy Laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy czynnie włączyli się w realizację diagnostyki w kierunku identyfikacji wirusa SARS-CoV-2. Wykonali tysiące testów i badań analitycznych, udowadniając każdego dnia, jak ważną rolę w systemie ochrony zdrowia odgrywają diagności laboratoryjni i wykonywane przez nich badania. Za każdym zrealizowanym testem kryje się praca wielu osób laboratoryjnego oddziału epidemiologicznego.

Zawód diagnosty laboratoryjnego reguluje ustawa z dnia 27 lipca 2001 r. o diagnostyce laboratoryjnej (Dz.U. z 2016 r. poz. 2245). Określa zasady wykonywania zawodu, standardy prawne, a także obowiązki i prawa wykonujących ten zawód. Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych zabiega o nowelizację ustawy, która jest niezbędna wobec zmieniającego się systemu ochrony zdrowia w Polsce. W Polsce jest zarejestrowanych obecnie ok. 16,5 tys. diagnostów laboratoryjnych.

{"register":{"columns":[]}}