Podnosimy jakość naszego Laboratorium
16.12.2020
W Laboratorium przy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy trwają prace dostosowania infrastruktury do poziomu bezpieczeństwa BSL-3. Dzięki temu bydgoska pracownia dołączy do najlepszych pracowni tego typu w Polsce. Koszt inwestycji to ponad 615 000 złotych.
Obecnie wyposażenie Laboratorium przy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy obejmuje m.in. komory BSL-2, system wymuszający podciśnienie, filtr HEPA, lampy UV, śluzy, bezdotykowe baterie umywalkowe oraz dozowniki do mydła i środków dezynfekcyjnych. Zaplanowany jest zakup generatora prądu, zamkniętego systemu obiegu wody z systemem dezynfekcji/inaktywacji drobnoustrojów oraz systemu monitoringu wizyjnego, które umożliwią zwiększenie poziomu bezpieczeństwa.
- Wszystkie nasze działania mają na celu ochronę pracownika i środowiska naturalnego podczas wykonywania badań oraz zapewnienie wykonywania badań na wypadek przerwania dostaw energii elektrycznej. Jest to inwestycja wieloletnia, która wpłynie znacząco na bezpieczeństwo i ciągłość wykonywania badań w kierunku SARS-CoV-2 i nie tylko – powiedział Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy oraz Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy, Wojciech Koper.
- Planowane zmiany, które będą wdrażane w najbliższym czasie, podniosą jakość wykonywanych badań oraz wzrost przepustowości Laboratorium. Dzięki dostosowaniu infrastruktury do poziomu bezpieczeństwa BSL-3 bydgoska pracownia dołączy do wąskiego grona laboratoriów w naszym kraju, z tak wysokimi standardami – dodaje Zastępca Dyrektora WSSE w Bydgoszczy i kierownik Działu Laboratoryjnego, Agnieszka Mikurenda.
Ponadto Laboratorium zostanie zaopatrzone do końca 2020 roku w laboratoryjny system informatyczny, który ułatwi pracę i umożliwi m. in. rejestrację zleceń, poszczególnych etapów badania, generowanie raportów oraz druków zgłoszeń dodatnich wyników. System zarządzania, obsługi i administrowania laboratorium analitycznym i mikrobiologicznym jest jednym z niezbędnych elementów w nowoczesnych laboratoriach.
- Istnieją cztery poziomy bezpieczeństwa biologicznego laboratorium. Oparte są na m.in. wymaganiach dotyczących pomieszczeń pracowni i urządzeń zabezpieczających, wyposażenia, wymaganych praktyk, procedur operacyjnych i badawczych, jakie należy spełnić podczas pracy z drobnoustrojami należącymi do różnych grup ryzyka – tłumaczy kierownik Oddziału Badań Mikrobiologicznych, Marcin Ziuziakowski.
Koszt inwestycji to ponad 615 000 złotych. Środki pozyskano z rezerwy celowej Ministerstwa Finansów.