W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS

25.09.2024

brak

Za nami posiedzenie Zespołu ds. realizacji na terenie województwa kujawsko-pomorskiego Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS, które odbyło się w siedzibie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy. Podczas spotkania kompleksowo zostały omówione szkolenia zorganizowane przez Krajowe Centrum ds. AIDS oraz ustalenia dotyczące harmonogramu Realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS na rok 2025.

Spotkanie poprowadził Pełnomocnik Wojewody Kujawsko-Pomorskiego ds. Uzależnień, HIV i AIDS, Tomasz Kamiński. 

- Bardzo się cieszę, że nasz zespół może się spotkać po raz pierwszy w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Pozyskiwanie, gromadzenie i udostępnianie informacji o HIV i AIDS jest podstawą działania Zespołu do spraw realizacji na terenie województwa kujawsko-pomorskiego Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS. Z inicjatywy Zespołu zorganizowano szkolenia dla funkcjonariuszy Policji i Straży Granicznej, a w tym roku planujemy debatę ekspercką, na którą zostaną zaproszeni uczniowie szkół ponadpodstawowych – powiedział Tomasz Kamiński.

W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Kuratorium Oświaty, Urzędu Marszałkowskiego oraz pracownicy Oddziału Profilaktyki Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.

- W związku z licznymi w ostatnich latach zakażeniami wirusem HIV wśród osób w średnim i starszym wieku, do których dochodzi głównie w sanatoriach, pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej województwa kujawsko-pomorskiego podejmują liczne działania informacyjno-edukacyjne w klubach seniora, domach dziennego pobytu, DPS-ach, sanatoriach. Akcja ta ma na celu przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się wirusa HIV i uświadomienie osobom starszym czym jest choroba AIDS, jak dochodzi do zakażenia oraz jak można uchronić się przed zarażenie i gdzie na terenie naszego województwa wykonać test na obecność wirusa HIV w organizmie – podsumowała Katarzyna Nowak, Asystent Oddziału Profilaktyki Zdrowotnej.

- Zauważamy, że mimo dostępu do najnowszych informacji o HIV i AIDS, to wiedza młodych ludzi o tej problematyce jest najczęściej zakorzeniona w stereotypach. Dzisiejsze możliwości leczenia AIDS pozwalają chorym przeżyć wiele lat, tymczasem nadal zdarza się stawiać znak równości pomiędzy słowami HIV a śmierć – dodał Tomasz Kamiński.

Podczas spotkania kompleksowo zostały omówione szkolenia zorganizowane przez Krajowe Centrum ds. AIDS oraz ustalenia dotyczące harmonogramu Realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS na rok 2025. Ustalono wspólne działania przedstawicieli zespołu związane z organizacją narady eksperckiej poświęconej problematyce HIV AIDS skierowanej do młodzieży szkół średnich oraz nauczycieli, która odbędzie się w Urzędzie Wojewódzkim z okazji obchodów Światowego Dnia AIDS.

{"register":{"columns":[]}}